Skocz do zawartości

Powódź '97 - film dokumentalny, który warto obejrzeć


Obliteraror

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałem, że warto podzielić się z Wami bardzo dobrym filmem dokumentalnym (z tego roku), o słynnej powodzi z lipca 1997 r.

Tak patrzę na tamte realia i świat i myślę, jakby to było wczoraj, bo dobrze to pamiętam, mając wtedy 17 lat. Ale gdy patrzę ponownie, różnica jest miażdżąca :)

 

Nie w standardach polityki, oczywiście. W tym, jak świat wygląda.

Na Śląsku te dni to była naprawdę ściana deszczu. Codziennie. Pamiętam, że lało ciurkiem przez bodajże tydzień.

 

 

  • Like 13
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym czasie miałem 13 lat byłem wtedy na koloniach jak to się stało.

Masy dzieciaków z tamtych terenów przybywało na kolonie nad morze w ramach organizacji dla nich wypoczynku

bo rodzice potracili całe dobytki życia lub pochodzili z biednych rodzin więc nie było ich stać na wyjazd.

Opowiadali nam przerażające historie a sam fakt podawany w ówczesnych mediach o zbliżającej się fali elektryzował i przerażał.

 

Trzeba również wspomnieć, że oprócz Odry również na Wiśle była fala powodziowa tylko o mniejszej sile gdzie nie doszło do takich strat.

Dokument pokazuje jak opieszała, nieprzygotowana była władza, degrengolada państwa po komunie z przestarzałą infrastrukturą.

Rządy SLD i ich brak reakcji, pomocy mieszkańcom natomiast ważniejsze dla nich było przybycie Clintona i ogłoszenie wejścia do NATO.

Najgorsze świństwo to decyzja prezydenta Wrocławia o wysadzeniu wału by ratować Wrocław kosztem kilku wsi SKANDAL.

 

Brawo i szacun dla mieszkańców tych wsi za podjęcie działania, obrony swoich terenów co pokazuje, że wtedy ludzie mieli jaja i chęci

przynajmniej na wsiach.

Pamiętam, że u mnie w mieście mieszkańcy pracowali przy umacnianiu wałów i pomocy straży pożarnej w napełnianiu worków z piaskiem.

Także wtedy Polacy połączyli się w obliczu zagrożenia.

 

Patrząc z perspektywy po 25 latach od tamtych wydarzeń skala tragedii, strat czy żywiołu natury jest niewyobrażalna.

 

 

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak nieco ponad 10 lat temu na Odrze znowu pojawiła się fala powodziowa i Wrocław znowu był zagrożony zalaniem. Ludzie na Kozanowie zaczęli układać worki z piaskiem, woda zaczęła wdzierać się do miasta. Nie było to ostatecznie to co wtedy w 1997 roku. Woda może była najwyżej do kostek. To co zapamiętałem i co mnie wtedy uderzyło, to że na Kozanowie jest sporo nowych budynków mieszkalnych mających 3-4 piętra wysokości oraz powstało tam trochę zabudowy jednorodzinnej. Znajomi z Wrocławia to potwierdzili, Kozanów nieco się rozbudował. Ludzie są jednak głupi i zupełnie nie wyciągają wniosków. 

Edytowane przez Krugerrand
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas to i w 10r też było. Na wałach i na zalanych terenach pracowali strażacy i ochotnicy, sami mężczyźni! Już nie było toksycznej męskości, jak świat się wali, jak trwoga to do mężczyzn. 

I u nas też ludzie nie wyciągnęli wniosków, budują się na terenach zalewowych. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna rzecz, o której się nie pamięta, a może dać odpowiedź dlaczego Niemcy są bogate, a Polska jakoś nie.

 

Kazanów jest symbolem, tragedii tamtych dni. Osiedle zostało zbudowane na dnie zbiornika retencyjnego! Niemcy żeby zabezpieczyć się własnie przed wylaniem Odry, zbudowali gigantyczny zbiornik do łapania wody, który miał być zalany i uratować miasto. Był tam świetny dojazd, parki, jakieś drabinki do sportu, boiska itp. Tereny zielone dla mieszkańców. W razie czego do zalania, straty niewielkie, a miasto uratowane. 

 

Przyszli socjalistyczni planowacze, o fajna działka, jest dojazd. Zbudujmy tu osiedle. 

  • Like 9
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem wtedy 8 lat i bylem na pierwszych w życiu koloniach w Uniejowie nad Wartą. Mnóstwo wspomnień ale te związane z powodzią to takie, że na kilka dni przed przyjściem fali kulminacyjnej poziom Warty i tak podniósł się bardzo mocno i rzeka wlała się do starego koryta rzeki. Było w okolicy mnóstwo komarów. Po przyjściu fali kulminacyjnej, woda zalała parter hotelu w którym spaliśmy. Następnego dnia rano ewakuowała nas straż pożarna strażackimi Żukami i tę noc nocowaliśmy na zamku a następnego dnia wróciliśmy do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Iceman84PL napisał:

Najgorsze świństwo to decyzja prezydenta Wrocławia o wysadzeniu wału by ratować Wrocław kosztem kilku wsi SKANDAL.

To byłaby słuszna decyzja gdyby Państwo faktycznie potrafiło dać gwarancję mieszkańcom wsi, że ich starty będą z nawiązką zrekompensowane. Mnie osobiście przeraziło, że mało kto miał swój majątek (domy, pola) ubezpieczone mieszkając/uprawiając na takim terenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Iceman84PL napisał:

Najgorsze świństwo to decyzja prezydenta Wrocławia o wysadzeniu wału by ratować Wrocław kosztem kilku wsi SKANDAL

Ojej. Straszne. Wybrał mniejsze zło. Jakby miał wybrać inaczej to nie byłby godny nazwania prezydentem Wrocławia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Iceman84PL napisał:

Najgorsze świństwo to decyzja prezydenta Wrocławia o wysadzeniu wału by ratować Wrocław kosztem kilku wsi SKANDAL.

 

Ale była to logiczna decyzja. Skandaliczne było za to nie wysadzenie wałów przed Wrocławiem ponieważ znajdowały się tam - no właśnie. 

4 godziny temu, Patryk napisał:

Mnie osobiście przeraziło, że mało kto miał swój majątek (domy, pola) ubezpieczone mieszkając/uprawiając na takim terenie. 

i Cimoszewicz poleciał za formę wypowiedzi a nie za treść. To pokazuje, jak ludzie uwielbiają być oszukiwani, a gdy im się mówi prawdę - oburzają. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Obliteraror napisał:

Podobno człowiek o poglądach lewicowych jest przepełniony empatią ;)

Postaw się zatem na miejscu mieszkańców tych wsi.

On nie ma poglądów lewicowych on ma poglądy/naturę szkodnikową, które przejawiają się tak, że wchodzi na to forum biadolić na opak niż wszyscy.

  • Like 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Libertyn napisał:

Kilka tysięcy mieszkańców wsi albo kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miast. 

Prosta kalkulacja ekonomiczna. Czy postawić na nogi kilka zalanych wsi czy remontować 1/3 miasta. Gdzie byłyby większe straty. Akcja wysiedleńcza kontra akcja ratunkowa dla miasta. Gdzie większe siły by musiałyby być zaangażowane i czy takie siły były w ogóle dostępne?

 

Szybka decyzja, podpisanie jakichś umów, gwarancji, kompleksowe wysiedlenie tych mieszkańców. No bo czy ktokolwiek wtedy zaufałby władzy "na słowo"?

 

Kwestia, czy to wysadzenie wałów naprawdę oszczędziłoby Wrocław.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Libertyn napisał:

Kilka tysięcy mieszkańców wsi albo kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miast. 

Tak. I myślisz, że łatwo się takie decyzje podejmuje? :)

Nie wiem, co bym zrobił. Pewnie zlecił wysadzenie tych wałów, zabezpieczając najpierw finansowo tych, którym moja decyzja niszczy ich dorobek życia. Bo to byłaby moja wina i moja odpowiedzialność. Bo ja nie dopilnowałem przez lata tych, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo całego systemu. Potem pewnie złożyłbym dymisję.

 

Dlatego (m.in) nie nadaję się do polityki. Nie toleruję leserów i opierdalaczy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Obliteraror napisał:

Postaw się zatem na miejscu mieszkańców tych wsi

Jak to mawiał guru tej szkodliwej opcji Józef Stalin: "Śmierć jednego człowieka to tragedia, śmierć milionów to tylko statystyka". Także tak należy rozumieć czerwoną empatię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Libertyn napisał:

Ojej. Straszne. Wybrał mniejsze zło.

 

Wyobraź sobie, że żyjesz w takiej wiosce.

Jest noc przyjeżdża wojsko z policja bez zgody mieszkańców po cichu wysadzają wał, który momentalnie zalewa wioskę

bo bodajże jak na tym filmie było pokazane 3200 m3 wody na sekundę się wdziera z duża siłą.

Przy dobrych wiatrach jeżeli szybko zareagujesz to zdołasz ujść z życiem jeżeli nie to w czasie snu topisz się.

Przypominam jest noc gdzie możliwości są ograniczone a mieszkańcy rozrzuceni na dużym terenie gdzie o pomoc było by trudno.

To co chciał zrobić ówczesny prezydent to zabójstwo mieszkańców i zniszczenie kilkunastu wsi by ochronić Wrocław a raczej

zabytki. Bo wpierw to przyjeżdża się i rozmawia z mieszkańcami a na koniec proponuje godne warunki rekompensaty czy zastępcze domy, lokale, mieszkania.

 

 

5 godzin temu, Patryk napisał:

To byłaby słuszna decyzja gdyby Państwo faktycznie potrafiło dać gwarancję mieszkańcom wsi, że ich starty będą z nawiązką zrekompensowane.

 

Gdyby do tego doszło życie straciło by masę osób do tego szacowane straty były by w milionach.

A władza dopiero po fakcie gdy już wszystko było względnie opanowane dała gwarancje na 2 tyś zł

jako jednorazowa rekompensatę. Przecież to śmiech na sali.

To tak jak ktoś by zdemolował tobie mieszkanie, okradł z wszystkiego a na koniec ubezpieczyciel

przychodzi i daje Ci pieniądze na dwa krzesła.

 

 

 

 

  • Like 5
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Trevor napisał:

Warto. Profesjonalnie przygotowany materiał.

Ja polecam cały kanał Tomka Czukiewskiego. Świetne w Jego materiałach jest to, że nie ocenia zdając relację z historii. Stara sie być przede wszystkim bezstronny. Tego brakuje w mediach. Super jest jego cykl o autorytarnych władcach Rosji. I zrobił chyba najlepszy materiał o biografii Michaela Jacksona na polskiej Tubie. 

 

Kanał jego brata Bartka (Bez Planu) tez jest genialny. Szczegolnie polecam jego relację z Wenezueli sprzed kilku lat i wyjazd na popandemiczną Kubę. Materiały które uświadamiają czym kończą sie zabawy w socjalizm. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Egregor Zeta napisał:

specjalnie zrobiona, a żeby to

Spiskujesz?

Ty draniu.

Zapomniałeś wspomnieć o słabo/wcale utrzymanych rowach melioracyjnych....W tamtych rejonach/w tamtych czasach.

Rejony kłodzkie.....sztuczne jeziorka po kopalni wapieni....LUDZI FUUL!

TAK JAK: śmieci/spalonych kontenerów po napojach/ aluminiowych tacek po gryyylu/butelek/papierzaków....itd(wstaw diwolne).

SRALI MUCHY BĘDZIE WIOSNA.

....widziałem ten syn na własne oczy NIE DZIWI, że ich 'pioodtopiło'....ino maławo.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Tornado napisał:

Zapomniałeś wspomnieć o słabo/wcale utrzymanych rowach melioracyjnych....W tamtych rejonach/w tamtych czasach.

To do kogo należał obowiązek przekopać te rowy? Komuś za to należy się nieźle skopać rów, a później powiesić dla przykładu...

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Egregor Zeta napisał:

kogo należał obowiązek przekopać te rowy?

Gminy/powiaty/wujt/burmistrz....itp.

Melioracjia jest jakby gwarantem/zaworem bezpieczeństwa.

Lokalna administracja.

 

Generalnie syndrom grecki....nic nie robić....wino pić...dudki liczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Perun82 napisał:

Ale była to logiczna decyzja. Skandaliczne było za to nie wysadzenie wałów

 

Jakby podjęli tą decyzje to tak wyglądały by te wioski.

Do tego wielu z was nie zdaje sobie sprawy z siły żywiołu jakim jest woda na otwartym terenie.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.