Skocz do zawartości

Miasto do życia w Polsce


krzy_siek

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

Stoję obecnie na rozdrożu. 

Zmieniam pracę i środowisko, mam kilka miejsc gdzie mogę pracować. Z nich rozpatruję najbardziej Kraków i Gdańsk.

Chciałem się Was poradzić. Nie pytajcie mnie o możliwości rozwoju i zatrudnienia w mojej branży w tych miastach, bo nie o to mi chodzi - nie chcę się ujawniać, a sam już to oceniłem. Obydwa miasta są pod tym względem okej, może trochę na plus dla Krakowa.

Może ktoś z Was mieszkał, bywał, w wymienionych miastach, i jest w stanie coś powiedzieć?

W obydwu miastach nikogo nie znam, więc kręgu socjalnego tutaj nie rozpatruję. Nie mam dziewczyny/żony/dzieci/zobowiązań/alimentów. Wiek 29 l. Chciałbym już wybrać miasto do życia, znalezienia dziewczyny na LTR itd. 

 

Wypisałem plusy i minusy, na tyle ile byłem w stanie wg mojej wiedzy i obeznania. Nie wiem jak z cenami mieszkań wynajem/kupno.

Kraków:
+ miasto mi się podoba, 

+ blisko środowiska rodzinnego

+ dużo możliwości zawodowych (dla mnie)

- jakość powietrza
- turyści, tłok

- duży ruch samochodowy

 

Gdańsk:
+ Uwielbiam Trójmiasto i morze. Wiem jednak że to, jak każdemu, spowszednieje. 
+ wydaje mi się, że ludzie tam są jacyś bardziej przyjaźni i szczęśliwi 

+ możliwości zawodowe OK, może trochę mniejsze niż w Krakowie

- dalej od środowiska rodzinnego - ale, nie mam tu jakichś mocnych zobowiązań, i dotarcie do rodziny to 5 h w jedną stronę - w USA to byłoby jak rzut beretem

- turyści, szczególnie w sezonie letnim (jakby co to można zamieszkać w Gdyni gdzie jest mniejszy tłok)

 

 

 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega mieszkał kilka lat w Rzymie. Prowadził tam nawet biznes. I podpytywałem go o to. Jak się żyje w tej atmosferze. Itd 

"Po kilku mcach nie zwracasz uwagi czy to Rzym czy Grójec. Wstajesz rano i idziesz do pracy".

Więc chyba to otoczenie ( oba miasta Gdańsk i Kraków są fajne ) to kwestia drugorzędna.

 

  • Like 5
  • Dzięki 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krzy_siek napisał:

W obydwu miastach nikogo nie znam, więc kręgu socjalnego tutaj nie rozpatruję. Nie mam dziewczyny/żony/dzieci/zobowiązań/alimentów. Wiek 29 l. Chciałbym już wybrać miasto do życia, znalezienia dziewczyny na LTR itd. 

Ja pierdole... 29 lat i szukasz stabilizacji... z jakąś kurewką z Gdańska, czy Krakowa? 🤣 Skoro pytasz o takie sprawy tzn, że NIGDZIE nie będziesz spełniony. Dlaczego Kraków, a nie Szanghaj? Dlaczego Gdańsk, a nie Tokio, Kostaryka, Srilanka, Wietnam? Skoro masz możliwości( jak sam wspomniałeś),to ZAPIERDALAJ tam gdzie chcesz i nie słuchaj NIKOGO! Dzisiaj Sztokholm, jutro Gdańsk, a pojutrze....? Ta, wiem co myślisz. Tak się nie da, ale prawda jest taka, że ktoś z Twojego otoczenia, prowadzi Cię na smyczy i nie żyjesz dla siebie, a dlatego "kogoś". Ja mam 35, podjąłem walkę i na pewno się już nie zatrzymam! Pozdro, bracie!

 

Niedokładny cytat z książki Marka, ale na pewno oddaje sens - "Jakie jest najlepsze więzienie? Takie, o którym nie wiesz, że w nim jesteś, a strażnikiem, jesteś Ty sam". 

 

Uważaj na "zapalniki", czyli ludzi, którzy bardzo dobrze Cię znają!

Edytowane przez baboczysko
  • Like 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, tmr napisał:

Po kilku mcach nie zwracasz uwagi czy to Rzym czy Grójec. Wstajesz rano i idziesz do pracy".

Więc chyba to otoczenie ( oba miasta Gdańsk i Kraków są fajne ) to kwestia drugorzędna.

 

1 minutę temu, baboczysko napisał:

Skoro masz możliwości( jak sam wspomniałeś),to ZAPIERDALAJ tam gdzie chcesz i nie słuchaj NIKOGO!

@krzy_siek

Skoro do pracy kazde miasto podobne to może warto zastanowić się nad czasem weekendowym.

Bardziej lubisz góry i skałki czy wodę i morze?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Brat Jan napisał:

 

@krzy_siek

Skoro do pracy kazde miasto podobne to może warto zastanowić się nad czasem weekendowym.

Bardziej lubisz góry i skałki czy wodę i morze?

 

Jeżeli, ktoś jest w mindsecie/trybie NIEWOLNIKA, to kurwa, nigdzie nie będzie szczęśliwy! Kiedy człowiek jest szczęśliwy, to potrafi być sam, ale wśród ludzi, będzie tak samo szczęśliwy i pewny siebie. Wszędzie się odnajdzie, bo zrozumie, że to On/Ona tworzy ten świat! Nie wzorce, nie "zapotrzebowanie" innych, nie sztuczne uśmiechy, ale to bardzo ciężka praca nad samym/ą sobą i niewielu chce się tego podjąć. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tmr w punkt.

 

Idź tam gdzie płaca lepsze siano i tam gdzie nieruchomości i koszty życia są tańsze, uroki miasta będziesz doceniał przez pierwszy miesiąc, późnej człowiek już nawet nie zwraca uwagi.

 

Piszę to z mojego doświadczenia, mieszkałem 2 miesiące w Szwajcarii w bardzo malowniczej miejscowości położonej około 1000 m n.p.m.- dookoła piękne góry, pastwiska itd.

 

Po 2 tygodniach nie zwracałem już na to nawet uwagi, ewentualnie jak przeszedłem się 1x w tygodniu na jakiś spacer 🙂

 

Pozniej się z tamtąd zawinelem ze względu na wysokie koszta noclegu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch wybrałbym Gdańsk: czystsze powietrze, dobry rynek pracy, sporo możliwości spędzania czasu po pracy, jeśli choć trochę lubisz morze. Choć nigdzie nie jeździło mi się rowerem crossowym tak dobrze jak w lasach oliwskich - nigdzie nie widziałem w Polsce fajniejszych górek, o paradoksie! Wadą Gdańska są najdroższe chyba nieruchomości - w tym momencie droższe od Krakowa i Warszawy.

Kraków też ma zalety, ale powietrze jest bardziej zanieczyszczone, miasto bardziej zakorkowane, a rynek pracy dla specjalistów porównywalny z gdańskim.

 

Sam zastanawiam się obecnie nad kupnem mieszkania w Gdańsku - inwestycyjnie, ale nie dojrzałem jeszcze do decyzji (pewnie z pół roku minimum jeszcze poczekam)...

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał Gdańsk, można w weekend skoczyć na drugą stronę morza.

 

Kraków wydaje mi się strasznie pozerski i zaściankowy. Nigdy nie mieszkałem w żadnym z tych miast, ale w obu bywam często i znam sporo ludzi. To nie żart, że Krakusy są skąpiradła. Za to Gdańsk jest bardzo podobny w podejściu do interesów jak Niemcy. Dobra rzetelna praca, ekstra płaca. Mnie to odpowiada. 

 

Jest Pendolino, jest lotnisko, jest wreszcie autostrada. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale dla mnie połączenie od kilku lat to nie problem, wcześniej różnie bywało. 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Libertyn napisał:

Btw. Bałtyk to ściek. 

Zgoda.
Ale co powiesz o Wiśle płynącej przez Kraków? :)

Podejmuję decyzję, i porównuję dwa miasta między sobą - w takim wydaniu to pod względem ściek/nieściek/świeżo/nieświeżo lepiej i tak Gdańsk wypada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/8/2022 at 7:07 PM, krzy_siek said:

jakby co to można zamieszkać w Gdyni gdzie jest mniejszy tłok

W tej chwili w sezonie główna arteria ("korkownica") co weekend korkuje się nawet bez wypadków, głównie dzięki turystom. Droga obliczona na 70-80 tysięcy dziennie, przy 170 tysiącach klęka. Po niej, padają wszelkie objazdy.

Na szczęście może trasa kaszubska na Szczecin to udrożni w końcu, albo alternatywnie - ceny benzyny i inflacja...

 

3City ma tą zaletę, że znajdziesz tu cokolwiek potrzebujesz, blisko. Tani lokal (cóż, przynajmniej względnie tani) - masz małe Trójmiasto, Rumię/Redę/Wejherowo o jeden przejazd SKM. Lasy, górki - są. Jeziora - są. ASO w mieście za drogie - jedziesz 20km "na wiochę" i zrobią za 1/2 ceny. Starogard, jeśli lubisz wysokie dziewczyny, Kościerzyna jeśli relatywnie przyjacielskie, i tak dalej - sam Gdańsk "psują" IT 15k i "bananowa młodzież".

 

Nie przesadzajcie z tą przestępczością - większości nigdy nie wykryto :) no a teraz to już została głównie gospodarcza. No i Gdańsk jednak nie słynie z pojedynków na maczety...

 

Sopot - to dziecko, o którym rodzina nigdy nie mówi osobom postronnym.

 

On 11/8/2022 at 9:53 PM, Libertyn said:

o ile nie są to okolice wysypiska

Albo hałdy fosforów.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś się dowiedziałem, że w najbliższym czasie w Krakowie mają się odbyć igrzyska europejskie. PiS postanowił zorganizować właśnie w grodzie Kraka, żadne inne miasto się nie pokusiło o ten zaszczyt. 

 

Poprzednie edycje odbyły się w 

8 lat temu w Azerbejdżanie

4 lata temu na Białorusi

 

tia taką linię ma nasza partia. 

 

Dla mnie to pewien wyznacznik mentalności tego miasta. Prezydentem od 20 lat jest człowiek związany z SLD, który potrafi znaleźć dialog z PiS.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś popełniłem taki komentarz. Poprawię go o dzisiejsze realia.

(ogólnie polecam przeczytać cały temat)

a) jednak są to już apartamentowce w cenie minimum 8-9 koła za metr.  Teraz już są po 13-14 koła za metr.

b) jak i wciąż prężnie rozwijane ścieżki rowerowe. Od niedawna mamy swoje rowery miejskie, które są tanie ale mają swoje uroki. Nie mamy już rowerów miejskich, działalność trwała rok, nakradli pieniędzy i zwinęli.

Co prawda, własnym rowerem jesteś w stanie bardzo dużo przejechać. Są wyznaczone odpowiednie trasy. https://www.rowerowygdansk.pl/mapa-rowerowa+ Szlak rowerowy wzdłuż zatoki

c) Co do rozrywki, to dużo dzieje się teraz na po stoczniowych rejonach Gdańska - prócz imprez odbywają się tam również wystawy/targowiska. Na prawdę bardzo ciekawe miejsce, które ma zostać w przyszłości rozbudowane.

W sezonie letnim, od maja do końca września - tętnić życiem zaczyna nadmorski bulwar. Jest dużo pubów, restauracji, wydarzenia sportowe. Ludzie spędzają czas nad wodą. Oczywiście 1/3 to dynamiczni turyści z piwem w ręku.

Jak źle w klimatach nadmorskich to istnieje trasa pociągiem na Kaszubski Park Krajobrazowy. Jesteś w 50 min z Gdańska.

d) Z minusów to strasznie tu u nas wieje oraz plaża i woda w naszej ekhm... "pięknej" zatoce bałtyckiej dupy nie urywa. To się nie zmieniło 😁

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.