Skocz do zawartości

Który staged digital wallet/portfel elektorniczny wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Wchodząc dzisiaj na moje konto Revolut zauważyłem, że wymagają ode mnie podania danych podatkowych. Zgłębiłem się w temat trochę szerzej i wyszło na to, że Revolut od około roku jest pełną gębą bankiem.

 

https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/korzystasz-z-revolut-nie-przekazales-mu-danych-sprawdz-co-ci-grozi/svqje0f
 

No nie podoba mi się to i w najbliższym czasie konto zostanie usunięte. Nie lubię jak mi się zagląda wszędzie, coś mi nakazują i jeszcze nie daj Boże będę musiał się tłumaczyć. Wiemy jakie uprawnienia nasz Urząd skarbowy otrzymał i jakie numery potrafił wywijać ludziom. Jakiś czas temu dostałem pismo, że muszę zapłacić podatek 300 zł za kupno samochodu… którego nigdy nie nabyłem. Dopiero po mojej ostrej interwencji przesłali mi na papierze informację, że zaszła pomyłka. I teraz wyobraźcie sobie jakby gdzieś to pismo nie dotarło do mnie, odsetki by rosły itd. Musiałbym udowadniać, że nie jestem słoniem.

 

Tak czy siak- Revolutowi zachciało się być prawdziwym bankiem, chcą przesyłać informacje o mnie to ja dziękuje, nie skorzystam.

 

Teraz klucz programu. Jaka alternatywa? Interesuje mnie wirtualne konto, z dosyć zgrabną aplikacją, gdzie będę mógł robić wpłaty, przewalutować pieniądze z PLN na Euro, korzystać z karty/wypłacać kasę z ATM. Najlepiej jakby firma działała poza Eurokołchozem. 

 

Zastanawiam się nad tymi dwoma:

 

Szwajcarski:
https://swissmoney.com

 

Izreaelski:

https://www.portfelinternetowy.com/portfel-internetowy-rewire

 

Dla jasności- nie prowadzę jakiś nielegalnych interesów, nie ukrywam jakiś lewych pieniędzy. Po prostu nie lubię jak mi się zagląda w majtki i kontroluje na każdym kroku. Do tego nie mam zaufania do naszych instytucji skarbowych.

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jan III Wspaniały napisał(a):

nasz Urząd skarbowy otrzymał i jakie numery potrafił wywijać ludziom. Jakiś czas temu dostałem pismo, że muszę zapłacić podatek 300 zł za kupno samochodu… którego nigdy nie nabyłem.

Rownież potwierdzę nierzetelność i działanie na szkodę podatnika tej instytucji na 2 własnych przykładach.

 

1 ulga rem-budowlana skorzystałem, a nie byłem zgłaszajacym dom do odbioru, zrobił to inny współwłaściciel. Chcieli mi tą ulgę odebrać i ukarać. Po interwencji osoby rozeznanej w temacie nie dostałem nawet słowa przepraszam. Oczywiście ulga mi się należała, a zgłosić dom do odbioru może każdy ze współwłaścicieli.

 

2 zrobiłem błąd nie mający wpływu na wysokość podatków oraz na termin płacenia. Po jego zauważeniu pani pobiegła radośnie do innego pokoju, że złapała przestępcę skarbowego. Zostałem ukarany mandatem, co uważam za niesprawiedliwe bo ani nie uszczupliłem ani nie zwlekałem z płatnością podatku. Można było to załatwić w bardziej przyjazny sposób.

 

Także w pełni rozumiem Twoją troskę.

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lorry napisał(a):

Ja póki co wybrałem to jako alternatywę dla Revoluta. 

Litewski fintech, który jest tym czym revo był zanim stał się bankiem.

 


Tylko, że to wciąż jest UE a tej instytucji również do końca nie ufam. Mam jakieś przeczucie, że to tylko kwestia czasu kiedy właśnie tego typu aplikacje, które siedzibę mają w UE będą musiały również się spowiadać co kto i jak. Jedna dyrektywa i włala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem tap global- wygląda spoko, siedziba w Gibraltarze ale brakuje tutaj możliwości przewalutowania euro/pln. Trochę lipa ale jak ktoś operuje tylko w euro to spoko.


https://www.withtap.com


Kolejna spoko apka to Pyypl. Siedziba w ZEA ale brak polskiego PLN, więc nawet nie próbuje dalej. Jednak jak wyżej- jeśli ktoś operuje w innych walutach (jest ich 25) to warta zainteresowania.

 

https://www.pyypl.com
 

Znalazłem jeszcze Swissmoney ale dogrzebałem się, że mają siedzibę w Liwie, także nie polecam. Tym bardziej, że reklamują się jakoby byli w Szwajcarii.

 

Zainstalowałem Wise i Skrill, nie są w UE ale w UK. Pytanie jak do tego podejść, będę testować.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od paru lat korzystam z Brytyjskiego WISE.
 

Cytat

Interesuje mnie wirtualne konto, z dosyć zgrabną aplikacją, gdzie będę mógł robić wpłaty, przewalutować pieniądze z PLN na Euro, korzystać z karty/wypłacać kasę z ATM. Najlepiej jakby firma działała poza Eurokołchozem. 

Wszystkie opisane funkcję konto w WISE spełnia. Aplikacja jest bardzo sprawna + darmowa fizyczna karta do wypłat. Obecnie też UK jest poza Eurokołchozem, jeżeli dobrze interpretuję Twoje obawy. Chociaż na mocy praw UE musiałem przejść aktualną weryfikację mojej tożsamości za pomocą zdjęcia z dokumentem. Bo inaczej by mi zamknęli konto w pizdu.
 

0stR6IL.png
https://wise.com/pl/help/articles/2949782/przewodnik-po-weryfikacjach

https://wise.com/pl/help/articles/2949801/w-jaki-sposob-wise-weryfikuje-moja-tozsamosc

Edytowane przez BRK275
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BRK275 właśnie bawię się tym Wise od rana. Niby spoko ale numer IBAN jest belgijski czyli eurokołchoz pełną gębą (nawet rzut beretem do jamy szatana 😁). Dodatkowo jak chcę zrobić wpłatę polskich złotych to wyskakuje mi normalny bank WBZ bodajże. Chyba jednak dam sobie spokój z tym. A próbowałeś Skrill?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/26/2023 at 3:18 PM, Jan III Wspaniały said:

Tylko, że to wciąż jest UE a tej instytucji również do końca nie ufam.

Nie wiem czy wiesz, ale nawet giełdy krypto robią weryfikację tożsamości.

Tyle, że być może Unia nie może położyć łapy na tych pieniądzach.

Zawsze jednak może położyć łapę na tobie.

Można kupić krypto anonimowo, owszem, ale później zamienić je na fizyczne pieniądze to już inna bajka.

Nie to, żebym się na tym dużo znał, ale trochę czytałem.

Edytowane przez JoeBlue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JoeBlue napisał(a):

Nie wiem czy wiesz, ale nawet giełdy krypto robią weryfikację tożsamości.

Tyle, że być może Unia nie może położyć łapy na tych pieniądzach.

Zawsze jednak może położyć łapę na tobie.

Można kupić krypto anonimowo, owszem, ale później zamienić je na fizyczne pieniądze to już inna bajka.

Nie to, żebym się na tym dużo znał, ale trochę czytałem.


Ja też się kompletnie na tym nie znam, dlatego założyłem ten temat. Niech weryfikują podstawowe dane, nie mam nic do tego ale jak ktoś chce już za dużo informacji o mnie wiedzieć to z automatu zapala mi się lampka ostrzegawcza.

 

Patrzyłem maltański fintech blackcatcard. Wydawał się spoko, więc wziąłem się za zakładanie konta ale za dużo chcieli informacji. Na koniec padło pytanie o dokument potwierdzający rejestracje numeru tax, więc sobie dałem spokój.

https://blackcatcard.com

 

Dla porównania jak zakładałem konto w tap, to chcieli od mnie tylko podstawowe informacje, żadnych informacji jakie są moje dochody, skąd i gdzie płacę podatki.

https://www.withtap.com

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryteriów skąd jest bank lub instytucja portfela elektronicznego jest co najmniej dwie istotne

 

1. Kraj licencji. 

2. Kraj IBANU. Ergo taki Wise może korzystać z IBANów belgijskich. Tak jak Revolut korzysta z litewskiego dla EURo. A Zen ma polski IBAN zdaje się w Santander

W tego typu nie-bankach też musicie przejść weryfikacje tożsamości. Zgaduje, że będzie to zdjęcie ID plus selfie. A czasem poświadczenie adresu.

Kiedyś np. Skrill tego nie wymagał do kwot rzędu 2000 EUR. Teraz przepisy mogły się zmienić.

Czyli założysz sobie konto w instytucji pozaeuropejskiej, ale ona IBAN może brać od kogoś z Europy. Będzie to iban techniczny, ale Twoja kasa będzie w europejskich banku fizycznie.


W przypadku mniejszej kasy nie ma co uciekać poza EU. Z sympatycznych aplikacji w EUR polecam niemiecki N26 (bank). 
 

 

 

Edytowane przez Atanda
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientowałem to Revolut faktycznie jest bankiem i US wie że masz tam konto. Nie może jednak zajrzeć na saldo tak jak w polskich bankach. Nie należy też do systemu OGNIVO, co oznacza że np. nie podlega zajęciu komorniczemu.

Więc chyba nie jest jeszcze tak źle.

Edytowane przez bzgqdn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź w ZEN, jak lewy hajs to na opłaconego słupa (weryfikacje się zdarzają). Tak, jest to rozwiązanie tymczasowe, ale dużo mniej ryzykowne niż Revolut, na ten moment. Byłem zmuszony w ten sposób jakiś czas funkcjonować poza mackami US - wymagało to latania co tydzień do bankomatu i wypłaty gotówki (prowizję też mają skromną - 1,5% w programie premium), tak dla świętego spokoju, jakby sielanka miała się skończyć blokiem. Za gotówkę od razu do mennicy i voila.

 

On 11/26/2023 at 12:45 PM, Jan III Wspaniały said:

Po prostu nie lubię jak mi się zagląda w majtki i kontroluje na każdym kroku

 

Dlaczego Ci to tak przeszkadza? Skoro nie robisz lewych interesów, wolisz kombinować jak koń pod górkę, tylko dlatego żeby US/inna instytucja finansowa nie miała wglądu? Obracasz naprawdę dużymi pieniędzmi? Wówczas byłbym wstanie to zrozumieć. Przechowując środki poza UE nie byłbym taki pewien co do ich bezpieczeństwa (no dobra, Szwajcaria stanowi wyjątek).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Atanda napisał(a):

W przypadku mniejszej kasy nie ma co uciekać poza EU.


 

10 godzin temu, Anabol napisał(a):

Dlaczego Ci to tak przeszkadza? Skoro nie robisz lewych interesów, wolisz kombinować jak koń pod górkę, tylko dlatego żeby US/inna instytucja finansowa nie miała wglądu? Obracasz naprawdę dużymi pieniędzmi? Wówczas byłbym wstanie to zrozumieć. Przechowując środki poza UE nie byłbym taki pewien co do ich bezpieczeństwa (no dobra, Szwajcaria stanowi wyjątek).


Nie wiem być może to fobia ale od czasu 2020 ja na prawdę nie ufam UE i US. Zobaczcie do jakiego momentu zdołali nas doprowadzić, że pytacie co mi przeszkadza, że jacyś obcy pracownicy z instytucji, które potrafią narobić burdelu ludziom w życiu patrzą sobie ile i skąd mam pieniądze na koncie, mogą sobie to kwestionować i mam się im spowiadać. Stało się to normą. Niedawno Santander bank pytał ludzi, którzy korzystali z wpłatomatu skąd mają pieniądze. Po co im ta wiedza? Kto pamięta co się stało ze strajkującymi kierowcami ciężarówek i ich kontami w Kanadzie? Dostali blokadę na własne, legalne pieniądze.

Edytowane przez Jan III Wspaniały
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bassfreak napisał(a):

Kumpel miał revoulta do czasu jak się dowiedział że komornik może tam wskoczyć

Wg moich ostatnich informacji nie może nawet tam zajrzeć, ani tym bardziej zająć.

https://najlepszebankowe.pl/ognivo/konto-revolut-a-komornik/

Cyt. 1

"Co do zasady komornik nie może zająć Revoluta, ponieważ firma nie ma siedziby w Polsce. Nie podlega zatem pod polskie przepisy prawa."

Cyt.2

"Konto Revolut jest poza systemem OGNIVO. System OGNIVO to miejsce, w którym komornicy wyszukują konta bankowe. Zasięgiem obejmuje jedynie w Polsce i skupia przede wszystkim banki."

 

 

57 minut temu, Jan III Wspaniały napisał(a):

Niedawno Santander bank pytał ludzi, którzy korzystali z wpłatomatu skąd mają pieniądze. Po co im ta wiedza?

Polskie prawo  (ustawa z 1 marca 2018 o przeciwdzialaniu praniu pieniędzy) nakazuje każdemu bankowi takie zapytanie w przypadku kwot >1000 eur (z wyjatkami). Podobno Santander tego nie robił i zapłacił karę, w wyniku czego przereagował i zaczął pytać wszystkich na wyrost stąd potem ta afera była.

 

 

Edytowane przez bzgqdn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/26/2023 at 12:45 PM, Jan III Wspaniały said:

Nie lubię jak mi się zagląda wszędzie, coś mi nakazują

 

Ja też się z czymś podobnym spotkałem - mianowicie aplikacja bankowa zażądała ode mnie nowego telefonu. Dosłownie. Napisał mi, że muszę zrobić upgrade aplikacji a upgrade'u aplikacji nie zrobię bo mam stary telefon. No cóż, nie jest taki stary, ma najnowszą architekturę, wszystkie inne aplikacje działają, włącznie z roboczą, która jest bardziej wymagająca niż babkowa przeglądarka.

Tak że też szukam nowego banku, bo to już jeży bezczelność. A tacy są ekologiczni, a zmuszają ludzi do produkcji elektrośmieci. I wydawania na nich kasy.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bzgqdn napisał(a):

Wg moich ostatnich informacji nie może nawet tam zajrzeć, ani tym bardziej zająć.

https://najlepszebankowe.pl/ognivo/konto-revolut-a-komornik/


https://www.eurolege.pl/konto-zen-a-komornik/

 

,,Jednak należy pamiętać, że firma stale się rozwija, a Revolut jeszcze do niedawna był wykorzystywany w podobnych celach. Obecnie zmieniło się to, gdyż firma nawiązała współpracę z polskimi bankami, a co za tym idzie możliwe jest już jej wykrycie w systemie.”

 

Ja tam nie ufam Revolut od momentu kiedy dowiedziałem się że jest zwykłym bankiem. Oni odpadają. 
 

O ile źródło jest ok, to faktycznie chyba nie ma co panikować i jakieś nieduże sumy można rozlokować po różnych aplikacjach europejskich typu Zen, Wise, Skrill bez większych obawy. Tak jak @Atanda pisał.

 

,,Co ciekawe możesz założyć konto ZEN z polskim numerem IBAN, a więc Twój pracodawca bez problemu może przelać Twoje wynagrodzenie na to konto, jednak działa to na nieco innych zasadach. Właścicielem tego rachunku jest ZEN, a więc nie ma na nim Twoich danych osobowych”.

 

Swoją drogą to jestem ciekawy na ile kołchoz europejski pozwoli jeszcze takim firmom działać. Młodzi będę odchodzić od tradycyjnych kont bankowych na rzecz fintechów, gdzie wszystko ma ładniejszą skórkę, działa szybciej, bardziej intuicyjnie. Często też mają rozwiązania dużo wygodniejsze. Ja stawiam ze 3-4 lata i będą takie firmy ostro regulowane (czytaj: albo dają pełen wgląd albo wypad z rynku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Anabol said:

Dlaczego Ci to tak przeszkadza? Skoro nie robisz lewych interesów, wolisz kombinować jak koń pod górkę, tylko dlatego żeby US/inna instytucja finansowa nie miała wglądu?

Urząd Skarbowy i tak może zajrzeć, ale jak zagraniczna giełda z h*j wie skąd chce ode mnie skan PIT-u z poprzedniego roku oraz informacji na ile wyceniam cały swój majątek, żeby ocenić czy mam legalną forsę na to co kupuję to dla mnie grube przegięcie.

Mają adres, nr. telefonu, nr konta w banku i jeszcze dać im informacje o dochodzie i swoim majątku.

Ani żona, ani żadna z moich kobiet nie miała nigdy takich informacji.

 

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś za coś dzięki temu że ma status banku to ma też gwarancję lokalnego funduszu bankowego.

Dziś US tylko wie że konto jest, ale oczywiście wystarczy jeden podpis na jakiejś umowie międzybankowej i będzie miał wgląd. 

 

Dla mnie revolut to po prostu wygodna forma portfela i aplikacji, przelewam tam co miesiąc pewną kwotę i tylko z tamtejszych kart korzystam. Czasem cos tam zarobię na krytpo czy walucie, ale to takie grosze że roiexzenie tego kosztowało by więcej. Dlatego nigdy nie robię przelewów z revoluta do siebie, żeby nie musieć US tłumaczyć skąd ta kasa.

 

Przyznam że trochę boję się tych Zenów, Wisów, że któregoś pięknego dnia znikną jak Amber Gold. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.