Skocz do zawartości

Przeciętny mieszkaniec USA to "przegryw"


Lukas3k

Rekomendowane odpowiedzi

Temat jest odpowiedzią do wątku @maroon.

 

 

Współczesna pop kultura zdominowana przez media amerykańskie wmówiła Polakom, że w USA panuje powszechny dobrobyt, ale przeciętny mieszkaniec USA wcale nie jest dużo bogatszy od Polaka, a nawet o wiele biedniejszy!

W tym wątku przedstawię kilka mocnych argumentów na potwierdzenie mojej tezy - zapraszam do dyskusji :)

 

FAKT 1: 69% amerykanów nie ma nawet 1000$ oszczędności

 

1000$ po dzisiejszym kursie daje tylko 3800 zł, czyli za taką kwotę nie kupi się nawet porządnego auta.

 

Źródło: https://www.gobankingrates.com/saving-money/savings-advice/americans-have-less-than-1000-in-savings/

 

Te dane pochodzą z 2019 roku, w 2018 roku ten współczynnik wynosił 58%. Pomyślcie ile teraz po masowych zwolnieniach spowodowanych Covidem wynosi? Zapewne podchodzi już pod 75%.

To daje nam ponad 200 milionów ludzi, którzy nie mają praktycznie żadnych oszczędności.

 

1.png

 

 

FAKT 2: Amerykanie mają już ponad 900 bilionów dolarów zadłużenia na samych kartach kredytowych

 

Już w zwykłej konsumpcji jest ogromne zadłużenie, a co dopiero jak doda się kredyty hipoteczne, leasingi aut i inne większe wydatki...

Dziś już Amerykanin bez długów wzbudza niezaufanie!

 

Źródło: https://www.fool.com/the-ascent/research/credit-card-debt-statistics/

 

2.png

 

 

FAKT 3: Łączna suma kredytów studenckich w USA już przekroczyła ponad 1,5 tryliona dolarów

 

Nie ma to jak po studiach dostać wykształcenie i kredyt do spłaty na najbliższe 20 lat... Już od młodości przyzwyczaja się do życia w długach.

 

Źródło: https://www.nitrocollege.com/research/average-student-loan-debt

 

Jak widać w USA studenciaki, karciarze i samochodziarze walczą kto bardziej nabije swoje zadłużenie :)

 

Student-Debt-Statistics_Asset_2.png?widt

 

FAKT 4: Liczba bezdomnych w USA podchodzi już pod 600 000 osób

 

Z roku na rok się zwiększa. W Polsce jest ok. 33 000 bezdomnych. Najwięcej bezdomnych jest w lewicowej Kalifornii.

 

Źródło: https://endhomelessness.org/homelessness-in-america/homelessness-statistics/state-of-homelessness-2020/

 

pitBars.png

 

Tutaj przykładowe filmy: 

 

Jeszcze ciekawszy filmik z jazdy rowerem (patrzcie na czas podróży, a po obydwu stronach drogi namioty bezdomnych)!

 

 

 

A na końcu patrzcie na bezczelność murzynki z Black Lives Matter (80% czarnych w USA to bezrobotni) + mój komentarz na niebiesko:

 

Oto postulaty Chanelle Helm, które skierowała do białych:

1. Jeśli nie masz potomków, przepisz swój majątek na jakąś czarną rodzinę. Najlepiej taką, który żyje w ubóstwie pokoleniowym. (Majątek rozwalą w... miesiąc?)

2. Jeśli odziedziczysz nieruchomość, którą zamierzasz sprzedać po przyjęciu, oddaj ją czarnej rodzinie. Musisz zarobić te pieniądze w inny uprzywilejowany sposób (Helm twierdzi, że Biali będą mieli łatwiej zarobić te środki ze względu na swe rzekome przywileje – red.).

Twoja nieruchomość po roku:

Yellow+NW+Goldberg+abandoned.jpg

 

3. Jeśli jesteś deweloperem lub właścicielem nieruchomości mieszkalnych, zbuduj kompleks w czarnej dzielnicy i pozwól, aby czarni mieszkali w nim za darmo. (jak wyżej)

4. Jeśli możesz sobie pozwolić na mniejsze mieszkanie, oddaj swój dom czarnej lub brązowej rodzinie. Najlepiej rodzinie z ubóstwa pokoleniowego. (dokładnie wypruwaj sobie całkowicie żyły dla negroidów przez całe życie!)

5. Jeśli ktokolwiek spośród ludzi, którym zamierzasz przekazać swoją własność, jest „rasistowskim dupkiem”, zmień wolę i przekaż tę własność czarnej rodzinie. Najlepiej rodzinie dotkniętej przez „ubóstwo pokoleniowe”. (lepiej dać temu komu planowałeś :) )

6. Zmieńcie budżet miesięczny, tak abyście mogli przekazać datki czarnym na zakup ziemi.

7. Rasiści muszą być zwalniani z pracy. Wiesz, co oni, ku**a, mówią. Jesteś współwinny, gdy to ignorujesz. Zwolnij swoich rasistowskich szefów. (czarni niewolnicy wracali do swoich panów bo nie mogli pracy znaleźć)

8. To powinno być łatwe, ale wszyscy ci z Ku-Klux Klan, naziści i inni drodzy biali mężczyźni powrócą do pracy. Zadbaj, żeby zostali wyrzuceni na zbity pysk. Zadzwoń nawet na policję i powiedz, że wyglądają podejrzanie.

9. Jeśli wchodząc gdzieś słyszysz białą osobę wychwalającą rasistowskie działania, najpierw zrób zdjęcie. Dowiedz się kim są i zdobądź informacje o nich. Do diabła, dowiedz się gdzie pracują i zwolnij ich! Ale z pewnością zwróć się do nich, a jeśli będziesz potrzebował to masz ręce: użyj ich.

10. Zaangażuj się w dwie rzeczy: walkę z białą supremacją gdzie i jak możesz, wspieraj finansowo i zawodowo czarnych. (mordowanie białych ludzi)

Chanelle Helm jest współzałożycielką i głównym organizatorem Black Lives Matter Louisville.

 

https://nczas.com/2020/06/11/socjalistyczny-kabaret-liderka-black-lives-matter-skierowala-swoje-postulaty-do-bialych/

 

 

Mam nadzieję, że po tym co tu widzicie poczujecie się lepiej jako mieszkańcy Polski :)

W USA panuje nie tylko bieda mentalna, ale także finansowa.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, bo mnie to nurtuje, kiedyś gdzieś przeczytałem, ale na przykładzie Chin i USA i to samo myślę, że może odnieść się do zwykłego obywatela. 

Zatem:

(Jakiś autor) twierdził, że Chińczycy wysyłali przez lata towar fizyczny w zamian za dolary, papierkowe weksle, których mają na tony w swoich "skarbcach". 

Nic to nie daje bo USA dało papier, a Chiny dały telewizory, pralki, komputery, siłę roboczą etc.

 

Nie wiem czy to prawda, ale w sumie... Kto stanom zabroni powiedzieć: "Nara, wy macie te nasze papiery, ale my już ich nie chcemy".

 

Tak samo zwykłym obywatelom. Co z tego, że żyli na kredyt, nie mogą powiedzieć kiedyś swoim wierzycielom: "Wiecie co? Mówimy wam narka i anulujemy wszystkie długi. Papa banksterzy. (Jak w Mr. Robot) Nie wyślecie na nas policji i wojska, bo oni też mają długi jak my".

 

Jak to jest? 

I jeśli idziemy tym tropem to obywatel USA nie ma już tak biednie co? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja o zupie, a tu @Lukas3k o dupie. Chodziło mi o mentalność, podejście do innowacji, optymalizacji, itp. a nie o kasę i blm. 

 

Poza tym jak porównujesz to do czegoś o zbliżonych parametrach /powierzchnia, liczba ludności, zasoby, kultura, etc. /. Z Hiszpanią czy Irlandią albo Włochami chociażby porównaj. 

 

Ja dam jeden przykład. Znajoma doktorantka badała u nas nowe metody pozyskiwania antybiotyków. Strasznie ją profesory gnoiły, grantów nie dostawała. Wkurzyła się i do Włoch wyjechała do "biednego" Neapolu. Włosi jak zobaczyli nad czym pracuje dali jej z miejsca własnego laba, bardzo wysokie stypendium, kartę stałego pobytu i solidny zespół do pomocy. W ramach państwowego uniwersytetu. 

 

Także ten teges. W pierdoleniu i propagandzie sukcesu na pewno dobrzy jesteśmy. 

Edytowane przez maroon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukas3k napisał:

„ubóstwo pokoleniowe”

Inaczej: nieudacznictwo pokoleniowe.

 

1 godzinę temu, Lukas3k napisał:

9. Jeśli wchodząc gdzieś słyszysz białą osobę wychwalającą rasistowskie działania, najpierw zrób zdjęcie. Dowiedz się kim są i zdobądź informacje o nich. Do diabła, dowiedz się gdzie pracują i zwolnij ich! Ale z pewnością zwróć się do nich, a jeśli będziesz potrzebował to masz ręce: użyj ich.

Gdzieś to już funkcjonowało. A no tak, u nas za PRL'u. Odchyleńcy prawicowi i inni dziwacy.

 

1 godzinę temu, Lukas3k napisał:

2. Jeśli odziedziczysz nieruchomość, którą zamierzasz sprzedać po przyjęciu, oddaj ją czarnej rodzinie.

To musiałby to być ktoś równie głupi jak Pani która to wymyśliła.

 

1 godzinę temu, Lukas3k napisał:

6. Zmieńcie budżet miesięczny, tak abyście mogli przekazać datki czarnym na zakup ziemi.

Biedni czarni. Oczywiście wszystkiemu winny jest biały kolor skóry. A gdzie się podziali żółci? Tak właściwie to oni są również uprzywilejowani, czy są jednak ofiarami białych?

 

1 godzinę temu, Lukas3k napisał:

8. To powinno być łatwe, ale wszyscy ci z Ku-Klux Klan, naziści i inni drodzy biali mężczyźni powrócą do pracy. Zadbaj, żeby zostali wyrzuceni na zbity pysk. Zadzwoń nawet na policję i powiedz, że wyglądają podejrzanie.

W jednym rzędzie rasiści i bogaci biali mężczyźni :D Jak śmią być bogaci. Wyzyskiwacze!

 

43 minuty temu, Baca1980 napisał:

Przecież to komunistka więc czego można się po niej spodziewać:).

A ja nie wiem czy komunistka, czy narodowa socjalistka. Cholera ją wie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jewgienij napisał:

Niby tak, ale nie bierzesz pod uwagę wartości ich domów. Mogą nie mieć oszczędności, ale duży dom i np. 2 auta - tego nie wziąłeś pod uwagę.

 

https://rekinfinansow.pl/przecietny-majatek-polskiej-rodzin/

Przeciętny majątek polskiej rodziny to 257 tyś. zł

 

i jest to mediana. Z kolei w USA:

 

https://www.cnbc.com/2019/05/14/the-net-worth-of-the-average-american-family.html

 

The average net worth of all U.S. families is $692,100, according to The Federal Reserve’s Survey of Consumer Finances. If you look at the median, or those at the 50th percentile, the amount is significantly lower: $97,300 — and that may be a better gauge, since the super rich can pull up the average.

 

Mediana w USA wynosi 97 300 dolarów czyli ok. 370 tys. zł. Czyli prawie te 1,5 raza są bogatsi. 

No dobrze, tylko co jakbyś policzył średnią? Tutaj już majątek przeciętny w USA to aż 2,62 mln zł, więc pewnie przewaga byłaby spora.

 

Zgadzam się jednak, że jak brać medianę, to w sumie niewiele z nami wygrywają, a w sensie siły nabywczej, to są nawet biedniejsi.

Patrz na statystyki własnościowe zamieszkiwanych domostw:

Distribution_of_population_by_tenure_sta

 

W USA Jeszcze więcej wynajmowanych jest jak w Wielkiej Brytanii. W wschodniej Europie dominuje dalej model własnościowy.

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Housing_statistics/pl#Tytu.C5.82_prawny_do_zajmowanego_mieszkania

 

"W 2018 r. jedna czwarta (24,9 %) ludności UE-27 zamieszkiwała we własnych lokalach mieszkalnych obciążonych hipoteką lub kredytem, natomiast ponad dwie piąte ludności (45,1 %) zajmowało własne lokale mieszkalne nieobciążone kredytem ani hipoteką. Tak więc przeszło siedem na dziesięć osób (70,00 %) w UE-27 mieszkało we własnych lokalach własnościowych, natomiast około jednej piątej (20,80 %) ludności wynajmowało mieszkania po cenach rynkowych, a mniej więcej jedna dziesiąta (9,30 %) korzystała z zakwaterowania o obniżonym czynszu lub z bezpłatnego zakwaterowania."

 

48 minut temu, Baca1980 napisał:

Przecież to komunistka więc czego można się po niej spodziewać:).

Ciekawe czy chociaż z 0,5 % tych czarnych komunistów przeczytała manifest komunistyczny? :) Nie!!!

 

36 minut temu, Carl93m napisał:

 

(Jakiś autor) twierdził, że Chińczycy wysyłali przez lata towar fizyczny w zamian za dolary, papierkowe weksle, których mają na tony w swoich "skarbcach". 

Nic to nie daje bo USA dało papier, a Chiny dały telewizory, pralki, komputery, siłę roboczą etc.

Dawniej Chińczycy sprzedawali towar tylko za fizyczne srebro/złoto.

To się nie spodobało zachodnim mocarstwom USA/Francja/Niemcy/Wielka Brytania i zaatakowały Chiny.

Oni do dziś mają o to żal bo handel opium "zachód" wprowadził za to, a potem było Powstanie Bokserów w Chinach.

 

2eaa07ed495f4786c6384bd15fa0.jpeg

 

 

30 minut temu, maroon napisał:

Ale ja o zupie, a tu @Lukas3k o dupie. Chodziło mi o mentalność, podejście do innowacji, optymalizacji, itp. a nie o kasę i blm. 

 

Poza tym jak porównujesz to do czegoś o zbliżonych parametrach /powierzchnia, liczba ludności, zasoby, kultura, etc. /. Z Hiszpanią czy Irlandią albo Włochami chociażby porównaj. 

 

Ja dam jeden przykład. Znajoma doktorantka badała u nas nowe metody pozyskiwania antybiotyków. Strasznie ją profesory gnoiły, grantów nie dostawała. Wkurzyła się i do Włoch wyjechała do "biednego" Neapolu. Włosi jak zobaczyli nad czym pracuje dali jej z miejsca własnego laba, bardzo wysokie stypendium, kartę stałego pobytu i solidny zespół do pomocy. W ramach państwowego uniwersytetu. 

 

Także ten teges. W pierdoleniu i propagandzie sukcesu na pewno dobrzy jesteśmy. 

A kasa nie wpływa na mentalność?

 

Dla twojej wiadomości każdy kraj porównuję się do USA chociażby dlatego, że to wciąż największa gospodarka świata, a dolar amerykański stanowi 60% światowego pieniądza.

Jak o zupie zakładasz temat to zdefiniuj o jaką zupę konkretnie chodzi... O "dupie" nigdy bym nie zakładał tutaj tematu ze względu na szacunek dla czasu użytkowników.

 

Wg. Ciebie takie organizacje jak negroid lives matters nie wpływają na postrzeganie mieszkańców danego kraju?

Jak oni się np. zachowują tak:

12119160_10153704858609731_7282819104473

 

A tu murzyni sami siebie ośmieszyli i głupotę nadmiernej tolerancji:

 

jsjsjsjhswh.jpg

Edytowane przez Lukas3k
Obrazek z rozbitymi szybami dodałem
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędności w gotówce polskich rodzin

Jak wypadamy na tle Niemców jeśli chodzi o oszczędności w gotówce ? 
(wliczając papiery wartościowe, lokaty bankowe, konta oszczędnościowe itp.)

Wygląda to fatalnie. Oszczędności przeciętnej polskiej rodziny to zaledwie 8,6 tys. złotych i suma ta jest zawstydzająca na tle innych państw UE. W strefie euro przeciętne oszczędności to 11,4 tys. euro czyli około 48,3 tyś. zł !

Zadłużenie polskich gospodarstw domowych też nie wygląda najlepiej. Co trzecie gospodarstwo domowe ma jakiś kredyt, 12 proc. społeczeństwa ma hipotekę. Ponad połowa rodzin ma zobowiązania mniejsze niż 10 tys. złotych.

Zobacz jak wypadasz na tle innych rodzin w Polsce.

Najbiedniejsze kontra najbogatsze rodziny w Polsce

Nie od dziś wiadomo, że rozwarstwienie majątku jest w Polsce ogromne. Badanie NBP tylko to potwierdziło.

10 procent najzamożniejszych polskich rodzin dysponuje 37 proc. całego polskiego majątku.

By zaliczyć się do grona najbogatszych, trzeba mieć aktywa o wartości 879 tys. złotych.

10 proc. najbiedniejszych rodzin ma głównie długi.

Po zsumowaniu majątków najbogatszych i najbiedniejszych okazuje się, że ich majątki są ujemne… dług wynosi aż 3,6 mld złotych !

W pl mamy o ten problem że mieszkanie w namiocie odpada od października do maja...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lukas3k to że masz jakiś kompleks i fetysz usraela jednocześnie, to Twój problem (z Podkarpacia jesteś może? oni tam Hamerykę jako krainę miodem i mlekiem płynącą postrzegają, a potem na greenpoincie koczują w 10 w klitce).

 

Anyway, usrael to duży kraj, z dużymi problemami. Jak wyżej napisano kraj strasznych kontrastów. O ciężkiej historii (była u nas wojna domowa lub mongołów do roboty importowaliśmy?). Wybrałeś sobie porównanie z dupy pod tezy, które chcesz udowodnić. A jakbyś dostał zieloną kartę to byś na kolanach z wywieszonym jęzorem pędził ?

 

Reasumując kolejny spec od pierdolenia. Jest tu paru takich. 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maroon napisał:

@Lukas3k A jakbyś dostał zieloną kartę to byś na kolanach z wywieszonym jęzorem pędził 

 

Reasumując kolejny spec od pierdolenia. Jest tu paru takich. 

Tutaj piszesz o sobie.

 

No @maroon dobry jesteś piesek jak na komunistę przystało. Podświadomie bronisz swoich panów z USA, bo to tam jest teraz centrum światowego komunizmu. Gratulacje jestem dumny. W nagrodę za pracę dla wielkiego kapitału dostaniesz jakiś barak w usraelu jak przybiegniesz z zieloną kartą w pysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, ghjuyh34 said:

 W pl mamy o ten problem że mieszkanie w namiocie odpada od października do maja...

I jeszcze trzeba pamiętać, że cudna struktura wlasnościowa to zasługa PRL, który najebał wielkiej płyty (chyba ponad połowa zasobu mieszkań w pl) gdzie się dało i rozkułaczył obszarników. Potem rzesze ludz za psi grisz te mieszkania powykupowało. Bez tego gówno by było, a nie własność. 

 

Także towarzyszu @Lukas3k pierdolicie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, maroon napisał:

I jeszcze trzeba pamiętać, że cudna struktura wlasnościowa to zasługa PRL, który najebał wielkiej płyty (chyba ponad połowa zasobu mieszkań w pl) gdzie się dało i rozkułaczył obszarników. Potem rzesze ludz za psi grisz te mieszkania powykupowało. Bez tego gówno by było, a nie własność. 

 

Także towarzyszu @Lukas3k pierdolicie. 

Towarzyszu @maroon (rany pewnie nawet nie wiesz skąd się zwrot "towarzysz" wziął...) w USA masowo były programy mieszkań socjalnych byle by ucywilizować tą całą wielkomiejską bohemę, które za amerykańskie pensje mogli sobie spokojnie wykupuć na własność gdyby tylko chcieli. I tamte osiedla były większe od tych z PRL, więc system nie był decydującym czynnikiem, a chęć do pracy. Przecież w PRL też dostanie mieszkania było obwarowane wymogami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mentalność USA w trochę innych statystykach. W czerwcu Amerykanie kupili najwięcej broni w historii prowadzenia statystyk. I to przy ~400 milionach sztuk broni, na 330milionów obywateli.

https://www.brookings.edu/blog/up-front/2020/07/13/three-million-more-guns-the-spring-2020-spike-in-firearm-sales/

Aha - w USA samochód jest bardziej potrzebny niż u nas, bo po prostu poza centrami największych miast nie ma chodników. Ze sklepu do sklepu w tym samym kompleksie, jedzie się samochodem czasami. Stąd wysoki odsetek kredytów samochodowych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, UncleSam said:

Przeglądałem oba tematy i nadal nie czaję skąd tyle tu emocji.

To nie chodzi o emocje. Po prostu towarzysz @Lukas3k jest dobrym prawilnym chłopakiem, co łyka propagandę sukcesu jak pelikan żabę. Mój wpis mu się nie spodobał o polskiej mentalności, więc wytoczył ciężkie działa pt. a w USA murzynów bijo. I tyle. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, maroon napisał:

To nie chodzi o emocje. Po prostu towarzysz @Lukas3k jest dobrym prawilnym chłopakiem, co łyka propagandę sukcesu jak pelikan żabę. Mój wpis mu się nie spodobał o polskiej mentalności, więc wytoczył ciężkie działa pt. a w USA murzynów bijo. I tyle. 

Jaką propagandę sukcesu? Gdzie ja tu napisałem o propagandzie sukcesu w Polsce? Wcale nie uważam, że jest jakiś sukces. Temat jest o całości obywateli USA, a nie tylko murzynach!

 

I jaki twój wpis? Patrz na twój pierwszy post, a mój. Poskładałeś lepek zdań w stylu nastolatki na szybko bez większego przemyślenia i wielki wpis... Jak ja bym wyskoczył z takim "wpisem" do mojego promotora pracy dyplomowej to by mi pokreślił wszystko na czerwono i kazał napisać od nowa. Oczywiście towarzysz też nie wiesz co to znaczy, ani skąd się wzieło. W sumie nie musiałem odnośnika do twojego tematu dawać, ale to lekki błąd.

Edytowane przez Lukas3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maroon napisał:

Ja dam jeden przykład. Znajoma doktorantka badała u nas nowe metody pozyskiwania antybiotyków. Strasznie ją profesory gnoiły, grantów nie dostawała. Wkurzyła się i do Włoch wyjechała do "biednego" Neapolu. Włosi jak zobaczyli nad czym pracuje dali jej z miejsca własnego laba, bardzo wysokie stypendium, kartę stałego pobytu i solidny zespół do pomocy. W ramach państwowego uniwersytetu.

Włochy, druga po Niemcach gospodarka najbardziej zautomatyzowana. Tam mają przemysł i podejście do innowacji na poziomie klasy światowej. My w porównaniu do Włoch to jesteśmy krajem czwartego świata. Wcale mnie to zatem nie dziwi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra idę spać na resztę odpowiedzi się wypowiem jutro :)

 

A zwrot "towarzysz" wywodzi się od zwrotu "towarzysze pancerni" używanego przez polską husarię, która była ciężką jazdą. Pozdrawiam Towarzysza @maroon.

 

Jak chcecie porównywać zamożność, struktury społeczeństwa itd. to tutaj jest bardzo dobra strona https://data.worldbank.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Lukas3k said:

 

A zwrot "towarzysz" wywodzi się od zwrotu "towarzysze pancerni" używanego przez polską husarię, która była ciężką jazdą. 

Jprd. Naprawdę te martyrologiczno-patriotyczne pierdy powinny być zakazane. Gorsze gówno niż religia. 

 

Poczytaj sobie trochę o etymologii określenia "towarzysz" w różnych kulturach, może cię trochę oświeci. 

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Comrade

 

A tu masz dla urozmaicwnia etymologię określenia "husarz", żebyś czasem nie pierdolił, że husaria to polski wynalazek. 

 

https://en.m.wiktionary.org/wiki/hussar

 

Over&out. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maroon napisał:

A tu masz dla urozmaicwnia etymologię określenia "husarz", żebyś czasem nie pierdolił, że husaria to polski wynalazek. 

 

https://en.m.wiktionary.org/wiki/hussar

 

Over&out. 

Husarz jest Polski. Nigdzie indziej nie występował w swojej najbardziej znanej formie, czyli kopia, pancerz i te skrzydła. Nie występował ze względu na charakter wojny i terenu. Polska zawsze się broniła i rozstrzygała wszystko jedną szarżą. Przeciwnicy jej z reguły byli kiepsko uzbrojeni i słabo zdyscyplinowani (Tatarzy, Moskwa, Turcja, Kozacy) Nie było szans na specjalizacje śmiechu wartej artylerii czy piechoty przydatnej głównie w oblężeniach. Wszystko rozwiązywała husaria. Tu panująca na polach bitew, ale szczerze wątpie by poradziła by sobie z czworobokiem Tercio. 

 

 

Hussar to określenie huzara. W Polsce mieliśmy pułki huzarskie w okresie Księstwa Warszawskiego. Husarz to Polish Winged Hussar. To rozróżnienie jest konieczne. Na zasadzie kawalerii i kawalerii powietrznej. Etymologia ta sama. Znaczenie absolutnie różne

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, Libertyn said:

Husarz jest Polski. 

Nie, nie jest polski. Husaria pierwotnie powstała na Węgrzech i skutecznie walczyła z Otomanami, Polakami i Czechami. Do Polski husaria zawitała w wyniku reformy armii przeprowadzonej przez Stefana Batorego na wzór węgierskich husarzy. Udoskonalił on pierwotną koncepcję i stworzył ciężką jazdę - polskiego uskrzydlonego husarza (znanego jako winged hussar). 

 

Naprawdę prawilnych podstaw historii nie uczą? Dramat. Z czym wy chcecie ten dobrobyt budować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 minut temu, maroon napisał:

Nie, nie jest polski. Husaria pierwotnie powstała na Węgrzech i skutecznie walczyła z Otomanami, Polakami i Czechami.

To jest wyłącznie zbieżność nazwy, bo husarze węgierscy (nie ma czegoś takiego jak ,,husaria węgierska"), a husaria polska, to są dwie zupełnie odrębne formacje jazdy. Polska husaria w prostej linii kontynuowała rolę bitewną chorągwi kopijniczych z początku XVI wieku (jednostka przełamująca), podczas gdy uzbrojenie i taktyka walki charakterystyczna dla węgierskich husarzy w XVI, była wykorzystywana przez formacje polskiej lekkiej jazdy, równolegle z husarią przez cały XVII i XVIII wiek. 

 

Pierdolisz więc waszmość. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.