Skocz do zawartości

Czy nadciąga wojna?


Rekomendowane odpowiedzi

2 hours ago, Januszek852 said:

Rząd pisu musi pokazać swojemu elektoratowi, że jest twardy, nieustępliwy. To oznaka siły typowa dla dyktatur.

Widzę, że ciśniesz PiS. A czy PO/KO jest lepsze? Jaka jest alternatywa? Ale taka prawdopodobna? Przypomnę tylko, że PO zgodziło się przyjąć "uchodźców" w 2015 roku, a Czaskowski był ostatnio za pełnym lockdownem dla niezaszczepionych. Na początku to było "tylko kilka tysięcy", ale potem była mowa o ok stu tysiacach. No i oczywiście ich rodziny więc ta liczba x 6. Fajnie co? Rozumiem, że podatków na utrzymanie tych brodatych lekarzy, programistów czy innych pirotechników na pewno by nie podwyższali? Przecież sami chcialiby się zintergorwać ze społeczeństwem poprzez pracę. Racja!

 

Chęć pokazania twardości i nieustępliwości, to nie oznaka dykatatury tylko realizowanie swojej racji stanu. 

 

No ale nie byłoby dyktatury przecież za PO. A może jednak by była? Tylko na ulicach mielibyśmy dużo brązu oraz dramaty ludzkie jak teraz na Litwie. 

Edytowane przez manygguh
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, manygguh napisał:

A czy PO/KO jest lepsze?

Tak. Nie zrozum mnie źle, PO jest dość beznadziejną partią, ale wszystko jest lepsze, niż pis. Wszystko włącznie z wynalazkami typu Korwin Krul, może poza Prezydentem Kononowiczem.

 

Natomiast rozumiem, że pytasz o to, co zrobiłoby Peło w tej sprawie, bo to nie temat na opisywanie gospodarczego dramatu, jaki zafundował nam pis?

 

Podejrzewam, że zrobiłoby to, co kazałaby Merkel. A Merkel wcale już nie chce uchodźców. Więc jest spora szansa, że Peło zachowałoby się podobnie w tej kwestii. Pewności nie ma, ale można podejrzewać, bo Tusk raczej realizował politykę EU, a nie się jej sprzeciwiał. A uchodźcy chcą do Niemiec.

14 minut temu, manygguh napisał:

Tylko na ulicach mielibyśmy dużo brązu

Populizm. Polska nie interesuje uchodźców. Jest zbyt biedna i dla uchodźców nie ma planów wsparcia jak Niemcy.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Everson napisał:

Właśnie bardzo ciekawa jest reakcja Węgrów i samego Orbana ... się nie wtrąca bo nie ma tutaj żadnego interesu a wtrącając się może tylko stracić.

 

 

Bo jest mądrym przywódcom. Co nam przyszło ze wspierania przewrotów na Ukrainie i na Białorusi. Właśnie widzisz na granicy. Nie jesteśmy na tyle dużym graczem by bezkarnie uchodziło nam czynne destabilizowanie polityki wewnętrznej u naszych sąsiadów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Obliteraror napisał:

 

A prawdziwym patriotą ten, który radośnie, z najbardziej kretyńskim uśmiechem opodatkuje się na poziomie minimum 90%, by (m.in) patola wszelakiego autoramentu miała jedwabne życie :)

Cudowna racjonalizacja. Akurat rozdawnictwa nie lubię.

Nie mniej. Nie będziesz płacił podatków bo między innymi pójdą na patole. 

Jednocześnie pewnie narzekasz na zadłużanie państwa i oczekujesz że będzie ono traktowane poważnie na arenie międzynarodowej. 

Cytat

Chłopie, chłopie...

Cincinatus chłopem był. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minutes ago, Januszek852 said:

Tak. Nie zrozum mnie źle, PO jest dość beznadziejną partią, ale wszystko jest lepsze, niż pis. Wszystko włącznie z wynalazkami typu Korwin Krul, może poza Prezydentem Kononowiczem.

Nie ma tutaj jakiegokolwiek argumentu, że lepsze. No ale temat nie ten. Pewnie przed wyborami w 2023 się pojawi wątek odnośnie partii, wyborów itp., to wtedy będzie można wszystko przewałkować.

 

35 minutes ago, Januszek852 said:

Populizm. Polska nie interesuje uchodźców. Jest zbyt biedna i dla uchodźców nie ma planów wsparcia jak Niemcy.

Gdyby UE im dopłacało i mieliby taki sam poziom wypłat, to spokojnie by zostali. Po prostu PO/KO na pewno by wpuścili, a Niemcy niekoniecznie mogliby przyjąć. Już teraz się mówi, że budują płoty niby przed zarażonymi dzikami :D . Taa na pewno. Wpuszczająć teraz ludzi, będzie na bank napływ kolejnych, bo zobaczą, że można przejść. I w Zgorzelcu mielibyśmy takie drugie Calais. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, manygguh napisał:

Nie ma tutaj jakiegokolwiek argumentu, że lepsze.

Są. Mamy twarde dane ekonomiczne po latach rządu Peło i po latach rządu Pisu. Już po sześciu latach pisu jest po prostu tragedia. Strach się bać, co będzie po docelowych dwunastu. Ale racja, nie ten wątek.

1 minutę temu, manygguh napisał:

Gdyby UE im dopłacało i mieliby taki sam poziom wypłat, to spokojnie by zostali.

Ale im nie dopłaca. Dopłaty są kwestią krajową. Nie można za argument przyjmować własnych, niezgodnych z rzeczywistością wyobrażeń :) Sorry.

W Polsce jest ciężko nawet lokalsom. Gminy nie mają praktycznie żadnych lokali komunalnych. Nie ma systemu dopłat. Kasa do kieszni azylanta to 750zł (Niemcy 444 EUR - przypominam, że tam jest mieszkanie za free, a 444 EUR zostaje w kieszni na przyjemności - jedzenie i elektronika jest tam minimalnie tańsze, niż u nas). Ekonomiczny uchodźca arabski ma zerowy interes w tym, by mieszkać w Polsce. Tu nie trzeba zresztą gdybać, wystarczy przyjrzeć się naszym ulicom. Arabska wiosna ludów przyszła i przeszła, a u nas nadal kolorowych brak. Są w krajach bogatszych. Co miałoby się zmienić w tym aspekcie ?

  • Like 2
  • Dzięki 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się bawi wojsko Białoruskie metody rodem z dawnego ZSRR strzelanie do ludzi i bicie jak się tylko cofną.

 

 

 

 

 Konfederacja zaorała Lewicę i nieudolny rząd w sprawie imigrantów😁

 

 

 

Korwin wyjaśnia o co chodzi.

 

 

Edytowane przez Iceman84PL
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam nad finałem tej sytuacji z migrantami, oni tak czy inaczej wejdą do nas, no bo jakie są inne opcje, Baćka ich odwiezie z powrotem, umieści w ośrodkach i będzie utrzymywać? Na pewno nie, więc co, zostaną na granicy w namiotach na zimę, masakra.

 

Z innej beczki, słyszeliście o Pani Szatan i jej wpisie i Pogranicznikach, spory hejt się na Playa zrobił i...w najnowszej reklamie już jej nie ma;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Foster napisał:

wg mnie wylądują w Polsce.

Jeśli Łukaszenka będzie realizował plan (przysyłał tu kolejnych, a następnie odcinał im drogę powrotu - i strzelał jak do kaczek, bo on problemu mieć z tego powodu nie będzie), to na bank wbiją się przez te druty do nas, gdy zgłodnieją i zmarzną.

 

Wszak my ich nie powstrzelamy.

 

I coś z nimi trzeba będzie zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Januszek852 napisał:

to na bank wbiją się przez te druty do nas, gdy zgłodnieją i zmarzną.

Też jestem takiego zdania, oni będą na tyle zdesperowani, głodni, zmarźnięci że będzie im wszystko jedno, pójdą po prostu masą na druty, przecież nikt nie będzie z ostrej amunicji do nich strzelał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Leniwiec napisał:

A co, to kobiety i dzieci gorsze?

Ależ skąd, każdemu należy się wpierdol. Chwała wielkiej Polsce!

 

Niestety, nasi rządzący dali dupy na początku kryzysu, więc teraz nie pozostaje nic innego, jak stawiać opór nachodźcom.

Edytowane przez zychu
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia tylko jedno, właściwie nie zastanawia a mam pewne podejrzenia.

Czemu polskie MSZ nie spamuje wiadomościami w krajach migrantów jak wygląda prawda.

Że nie ma sensu próbować via Białoruś.

To najlepszy sposób żeby zniechęcić.

 

Chyba że ... im zależy żeby sytuacja się tliła.

Wszak nic tak nie jednoczy jak wspólny wróg.

I słupki rosną jak ciasto drożdżowe, szczególnie przy BEZNADZIEJNYCH PIJAROWO działaniach POKO, Lewicy itd.

(Jahira, Sterczewski, Joński i reszta odklejonych od rzeczywistości ideowców myślących serduszkiem a nie głową).

Edytowane przez Margrabia.von.Ansbach
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Januszek852 Miałem już nie odpisywać, ale nie mogę się powstrzymać:

 

1 hour ago, Januszek852 said:

Nie można za argument przyjmować własnych, niezgodnych z rzeczywistością wyobrażeń :) Sorry.

Robisz dokładnie to samo, co mi sam zarzucasz. Nie wiesz, czy PO uporałoby się z obecnymi kryzysami lepiej. Nie możesz tego wiedzieć, jednak sam twierdzisz, że są "twarde dane ekonomiczne". W równoległym wszechświecie jest Polska rządzona przez PO i przeczytałeś dane z GUS-u? Chciałbym to zobaczyć.

 

Kolejny Twój błąd polega na tym, że PO i PiS rządziły/ rządzą w różnych  fazach cyklu i z inną gospodarką. W 2008 Polska nie była tak zintegrowana gospodarczo z UE, jak teraz przy PiS. PiS rządził już w momencie rozganiania się gospodarki po 2016. PO świeżo po kryzysie. To nie są warunki do wysuwania jakichkolwiek paralleli. Sam przyjmujesz za rzeczywistość własne, niezgodne z rzeczywistością wyobrażenia. Sorry. To raczej nie było celowe z Twojej strony, ale widzę to. 
 

1 hour ago, Januszek852 said:

Ale im nie dopłaca. Dopłaty są kwestią krajową. Nie można za argument przyjmować własnych, niezgodnych z rzeczywistością wyobrażeń :) Sorry.

Niestety, ale "twarde dane" nie potwierdzają tego, co piszesz. Unia miała płacić Polsce, za to by "uchodźcy" zostali u nas, więc pisałem prawdę. Sorry:

 

https://www.rp.pl/swiat/art11413561-unia-zaplaci-za-uchodzcow

 

https://www.rmf24.pl/news-za-zakwaterowanie-w-polsce-uchodzcow-z-syrii-i-erytrei-zapla,nId,1850125#crp_state=1

 

A no tak, być możę powiesz, no ale nie dopłaca nam za tych uchodzców. A może dlatego nie dopłaca, że nie przyjeliśmy? :D. Sorry.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Margrabia.von.Ansbach napisał:

Czemu polskie MSZ nie spamuje wiadomościami w krajach migrantów jak wygląda prawda.

Że nie ma sensu próbować via Białoruś.

To najlepszy sposób żeby zniechęcić.

Twierdzą że już to robią, z tego co kojarzę słowa rzecznika Rządu.

 

Wiedzą wiedzą, zwróć uwagę że zdecydowana większość ma telefony i internet, wrzucają filmiki na fb, komunikują się między sobą więc ta wiedza jest ogólnodostępna.

 

https://www.facebook.com/GrngPage/videos/?ref=page_internal

 

Edytowane przez Foster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, manygguh napisał:

Miałem już nie odpisywać, ale nie mogę się powstrzymać:

Bo podchodzisz do sprawy emocjonalnie. I pewnie jesteś wyborcą pisu, więc czujesz się urażony. Ale spoko. przecież na tym polega dyskusja. Jedynym problemem będzie to, że pewnie nie w tym temacie.

 

Mi zwisa Peło i nie zamierzam bronić ich niekompetencji. Chcę, by to było jasne.

 

Godzinę temu, manygguh napisał:

Robisz dokładnie to samo, co mi sam zarzucasz. Nie wiesz, czy PO uporałoby się z obecnymi kryzysami lepiej.

No właśnie nie zrobiłem tego. Napisałem Ci, że nie wiem, co zrobiło Peło. czytaj uważnie:

 

3 godziny temu, Januszek852 napisał:

Podejrzewam, że zrobiłoby to, co kazałaby Merkel. A Merkel wcale już nie chce uchodźców. Więc jest spora szansa, że Peło zachowałoby się podobnie w tej kwestii. Pewności nie ma, ale można podejrzewać

Widzisz? podejrzewam. Gdybam. Zaznaczam to wyraźnie. Proszę, byś nie manipulował wypowiedziami. Moja pewność dotyczy gospodarki.

 

Godzinę temu, manygguh napisał:

Nie wiesz, czy PO uporałoby się z obecnymi kryzysami lepiej.

Wiem, że PO rządziło w zdecydowanie gorszym okresie i wyszliśmy z tego obronną ręką - pis miał co rozdać, gdy dorwali się do koryta. Sobie i niektórym wyborcom. Tylko, że tak nie powinna wyglądać polityka. Tak wygląda populizm.

 

Godzinę temu, manygguh napisał:

Niestety, ale "twarde dane" nie potwierdzają tego, co piszesz. Unia miała płacić Polsce, za to by "uchodźcy" zostali u nas, więc pisałem prawdę. Sorry:

Przykro mi, ale znów manipulujesz.

 

To dotyczyło okresu, w którym Grecja zwróciła się o pomoc z masowym napływem emigrantów. Zupełnie inny problem - pontoniarzy ratowano, gdyż wymaga tego prawo morskie. Dodam, że Polska odmówiła bez konsekwencji.

 

Jaka sytuacja jest obecnie? Krótkowzroczna optyka została nieco naprawiona. Niemcy nie chcą uchodźców. Społeczeństwo niemieckie opowiada się w większości przeciwko nim. Europa chwali Polskę za ich niewpuszczanie. Źródła udostępnię na życzenie.

 

Twój argument to alternatywna rzeczywistość, w której Niemcy płacą Polsce za to, by uchodźcy tu zostali, a Polska na to się godzi.

 

1. Taka propozycja w obecnej sytuacji nie padła.

2. Taka sytuacja nie będzie mieć miejsca, ponieważ Niemcy nie chcą uchodźców - ani tu, ani nigdzie. Aż do zmiany polityki Niemiec należy uznawać to za fakt.

3. Polska nie przyjmie takiej propozycji.

Edytowane przez Januszek852
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Januszek852 said:

Bo podchodzisz do sprawy emocjonalnie. I pewnie jesteś wyborcą pisu, więc czujesz się urażony. Ale spoko. przecież na tym polega dyskusja. Jedynym problemem będzie to, że pewnie nie w tym temacie.

Nie jestem wyborcą PiSu. Po prostu uważam, że PiS jest lepszy od PO, a Ty uważasz odwrotnie. W sumie tyle. 

Ok. Nie będziemy robić offtopu. Piona! 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Januszek852 said:

1. Tak. Nie zrozum mnie źle, PO jest dość beznadziejną partią, ale wszystko jest lepsze, niż pis.

 

2. Natomiast rozumiem, że pytasz o to, co zrobiłoby Peło w tej sprawie, bo to nie temat na opisywanie gospodarczego dramatu, jaki zafundował nam pis?

Podejrzewam, że zrobiłoby to, co kazałaby Merkel. A Merkel wcale już nie chce uchodźców.

 

3. [z innego posta] Mamy twarde dane ekonomiczne po latach rządu Peło i po latach rządu Pisu. Już po sześciu latach pisu jest po prostu tragedia.

Tak można bez końca, ale chwilowo muszę odparować a forum to dobre miejsce na takie rzeczy.

Trafiło na ciebie.

Po kolei:

 

1. Ale to PO chciało zbankrutować LOT i to PiS byduje przekop przez Mierzeję Wiślaną, żebyśmy mieli przejście, Via Baltica, chyba tunel w Świnoujściu a wiem jak się tam czekało latem na prom.

Więcej znajdź sam.

 

2. Merkel nie chce, ale g*wno już się rozlało.

Gdy zaczęło śmierdzieć ona zrozumiała, że ciut jej nie wyszło i się zmyła.

My z nim zostaliśmy.

 

3. "Twarde dane" trzeba by przeanalizować.

Praktycznie całemu światu rozjechała się gospodarka z powodu Covida, czy to prawdziwego czy urojonego.

Produkcja samochodów staje, bo brak chipów.

To chyba nie wina PiSu.

To tylko jeden przykład.

Sumarycznie - każdy widzi to, co chce widzieć.

Jak - nomen omen - widać ja widzę całkiem inny obraz sytuacji.

 

Quote


zychu

PiS jest partią stanu wyjątkowego.

Oni do tego dążą, aby otoczyć ten kraj wrogami i trzymać ciemny lud w kułaku.
 

Tak tylko, dla przemyślenia tobie i innym.

Chyba jestem ciemnym ludem, bo z upływem czasu przechyliłem się na stronę PiS.

Tytuł mgr inż. dała mi komunistyczna polibuda więc nic nie jest wart.

Pobyt w kilkunastu krajach, i to nie tylko turystycznie, też mi nic nie dał.

Dalej pozostałem ciemny.

 

Wierz dalej w te slogany o ciemnocie do czasu aż życie walnie cię w głowę.

Demokracja PO jest dobra jedynie gdy jest na korzyść PO.

W przeciwnym wypadku należy rozpieprzyć system mając w d* prawo i demokrację.

Jakbym to skądś znał.

A. Demokracja i demokracja socjalistyczna.

B. Krzesło i krzesło elektryczne.

Amen.

 

Edytowane przez JoeBlue
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, JoeBlue napisał:

PiS byduje przekop przez Mierzeję Wiślaną

Która jest jedną z najgorszych inwestycji ever (głupsze jest tylko CPK) - zwróci się "nigdy", dewastacja środowiska naturalnego + olbrzymie koszty utrzymania tego cudu (głównie przez stałą konieczność pogłębiania - woda stale nanosi muły).

 

Więc jeśli to miał być argument za pisem, to nie dla mnie niestety :)

  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Margrabia.von.Ansbach napisał:

Mnie zastanawia tylko jedno, właściwie nie zastanawia a mam pewne podejrzenia.

Czemu polskie MSZ nie spamuje wiadomościami w krajach migrantów jak wygląda prawda.

Że nie ma sensu próbować via Białoruś.

To najlepszy sposób żeby zniechęcić.

 

Chyba że ... im zależy żeby sytuacja się tliła.

Wszak nic tak nie jednoczy jak wspólny wróg.

I słupki rosną jak ciasto drożdżowe, szczególnie przy BEZNADZIEJNYCH PIJAROWO działaniach POKO, Lewicy itd.

(Jahira, Sterczewski, Joński i reszta odklejonych od rzeczywistości ideowców myślących serduszkiem a nie głową).

 

Aktualna sytuacja przypomina mi kwiecień 1939, gdy przestraszona Hitlerem Polska uwierzyła w puste brytyjskie gwarancje i poszła na wojenkę.

 

 

Sytuacją na granicy zaczęły oficjalnie interesować się Niemcy, Rosja i USA.  I to mnie najbardziej niepokoi, że podmioty w jakiś sposób się dogadały, by pionki wysłać na wojenkę.

 

Opcjonalnie może chodzić nie o wojnę, ale o całkowite podporządkowanie Białorusi Rosji. Np. poprzez sankcje Zachodu, gdzie kryzys migracyjny miałby być tylko pretekstem do ich wprowadzenia.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku namysłowi niektórym wypowiadającym się w tym wątku, a już szczególnie tym, którym głowy zatruła bezgraniczne spijanie "prawd objawionych" z ust Bartosiaka*:

 

Wojna dla Anglii to obrona jej interesów gospodarczych, z tym że Anglia rozpoczyna wojnę tylko wtedy, gdy jest pewna, że ją wygra. Wojna dla Anglii to instrument w działaniu politycznym, którym operuje, jak każdym instrumentem, w miarę jego zdatności.
Wojna dla Polaków to instytucja bardzo zbliżona do pojęcia pojedynku. Stąd nie ma u nas pojęcia przydatności lub szkodliwości wojny, tak jak człowiek honoru wstydzi się bać pojedynku. U nas nie wolno się zastanawiać, czy daną wojnę się wygra czy przegra, czy będzie ona dla państwa korzyścią, czy samobójstwem. U nas się powiada: są okoliczności, które zmuszają nas do wojny, i na tym koniec(...)”.

Stanisław Cat-Mackiewicz, Londyniszcze

 

* Radzę sobie poczytać czym się zajmuje The Potomac Fundation. I żeby nie było - Bartosiak to mega inteligentny i oczytany facet ale opierać się tylko i wyłącznie na nim w widzeniu świata to jak opierać się na Duginie albo chińskiej propagandzie.

 

14 godzin temu, maroon napisał:

Ale to trzeba wszystkim powtarzać, również bogoojczyźnianym. 

 

"Jestem Polakiem, więc mam polski interes"

 

... i mam obowiązki polskie...

 

Gwoli doprecyzowania :)

 

Ale Dmowski powiedział też coś o wiele mądrzejszego, co świetnie definiuje pokolenie polityków post-solidarnościowych i ich mentalnych następców Oni bardziej Rosji nienawidzili niż Polskę kochali.

 

I jeszcze jeden cytat z Cata-Mackiewicza:

Polacy są jak piękna kobieta kochająca się w durniach. Człowiek inteligentny jest u nas z reguły nielubiany i nie budzi zaufania. Natomiast iluż ludzi zupełnie niemądrych korzystało w Polsce z ogromnego autorytetu osobistego. (...) Rydz mówił: „nie oddamy nawet guzika”, mając na myśli Gdańsk, ale nie miał zielonego pojęcia o technice politycznej i dyplomatycznej, która by mogła nam Gdańsk zabezpieczyć. W tych sprawach Rydz był naiwny, jak nowo narodzone dziecię, lub cielę średniej wielkości. Nie lubił i nie dowierzał Niemcom, nie lubił i nie dowierzał Beckowi, o jakichś rozmowach z Rosjanami również nie chciał słyszeć. Był to więc system przepełniony najlepszymi życzeniami i uczuciami. Ponieważ mówił to, czego wszyscy chcieli, więc Polacy mieli do niego zaufanie, jako do wielkiego polityka. Zjawisko stale dające się obserwować w naszym narodzie.
 

A ta mapka (w dużym uproszczeniu) pokazuje jak post-solidarnościowcy w imię lizania dupy USA spie*dolili sprawę z Chinami:

ebd0a898d01c9998dac27f0ae21feffc.-970x54

 

Zastanówcie się, który z tych szlaków jest najbezpieczniejszy dla "nowego jedwabnego szlaku" mając na uwadze, iż w chwili obecnej transport kolejowy jest tańszy i szybszy niż morski.

Edytowane przez niemlodyjoda
  • Like 7
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.