Skocz do zawartości

Unia Europejska banuje spaliniaki


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Rnext napisał:

I nie śnij mi tu mrzonek o 10 superchargerach na każdym osiedlu. 

Dokładnie tak, przykład poniżej:

https://allegro.pl/oferta/stacja-ladowania-ev365-dc2-o-mocy-ladowania-142kw-11941310969?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_narzedzia_pla_ss&ev_adgr=Narzedzia&ev_campaign_id=14474247596&gclid=CjwKCAjwtIaVBhBkEiwAsr7-c6aWok7YDf12rS_no09lTGMMtljEyIyRwZ0Uh5moYOsITqChu--MjBoC_hIQAvD_BwE

 

Pomijam już cenę. Główny parametr techniczny dla instalatora takich stacji to: Zasilanie: 142 kW: 3-Fazy 240A | 400V AC +/- 10% | 50 Hz/60 Hz

Co to oznacza? Na popularnej, kiedyś zarezerwowanej tylko dla przemysłu a dziś coraz częściej w mieszkaniach tzw "trójfazówki", czyli obwodu 4/5 przewodowego gdzie napięcie miedzyfazowe wynosi 400V mamy wytwarzać moc 142kW -> tj 142 000W. Wg danych z ogłoszenia natężenia prądu 240A. Do czego zmierzam - natężenie domowego osprzątu (gniazdka itd) jest do 16A na przeowodzie 2,5mm2 - tu mamy Amperów aż 240A. Przekrój przewodu który udźwignie takie natężenie, sprawdzając tabelę obciążalności przewodów miedzianych wyniesie aż 120mm2. Która instalacja budynkowa (nawet w nowych budynkach obecnie budowanych) jest przystosowana do takich obciążeń? Będzie problem i na tym polu ale za to złote czasy dla instalatorów elektrycznych i producentów miedzi.

Edytowane przez Dassler89
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kespert napisał:

prądu nie przetransferujesz ani nie przechowasz bez wiedzy i zgody centralnego systemu.

Zakładam iż rozchodzi się o energię elektryczną?

 

Jak to twierdził Tesla energia nas otacza!

Jest wszędzie.

Tylko jak opodatkować DARMOWĄ ENERGIĘ?

JAK kontrolować społeczeństwo z DARMOWĄ ENERGIĄ?

....A te 'auuutaa na pryd' bo z gazu najczystrze spaliny....bo niemiaszki chciały być centrum dystrybucji onucowego gazu?!

REASUMUJĄC prąd elektryczny z energii odnawialnej NIE POZWALA NA PRACĘ CIĄGŁĄ!!!

BUFORY/AKUMULATORY chemiczne na energię elektryczną są ROZWINIĘTE NA POZIOMIE ŚREDNIOWIECZA....sprawność świeczki.

....tu podpowiem, że najtaniej(najsprawniej) wychodzą tamy/zapory wodne gdzie za dnia się pompuje wodę 'NA ZAD' A nocą spuszcza przez turbine.....ALE TO wymaga dużych ZALEWISK.... Solina itd.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, Dassler89 said:

Dokładnie tak, przykład poniżej: {...} 

Pomijam już cenę. Główny parametr techniczny dla instalatora takich stacji to: Zasilanie: 142 kW: 3-Fazy 240A | 400V AC +/- 10% | 50 Hz/60 Hz .Co to oznacza? {...}

No ale weź tłumacz ignorantowi pokroju @KolegiKolega który cytuje tylko materiały od prowadzocych i udaje, że zna się na wszystkim a nie kuma niczego. Nawet chyba różnicy pomiędzy prądem przemiennym i tym stałym. Szokujące, że tacy w miarę sprawnie mogą funkcjonować w społeczeństwie. To chyba oddaje skalę łatwości sabotowania umysłów jedwabnika. 

 

3 hours ago, Kespert said:

W praktyce, 30 osób wróci o 16 z pracy i będzie próbowało się podłączyć do 10 gniazdek... przewiduję mordobicia

Wariant optymistyczny :D

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Dassler89 napisał:

Będzie problem i na tym polu ale za to złote czasy dla instalatorów elektrycznych i producentów miedzi.

Fajna 'fantas megoria'.

:)

Kolunia zapomniał o stacjach transformatorowych?

Generalizujać 'przesył' odbywa się NAPIĘCIOWO A nie prądowo.  

....także na WLZ 2.5mm da się pocisnac duże moce ale to wymaga falownikow i osobnej lini przesyłowozbiorczej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tornado napisał:

Fajna 'fantas megoria'.

:)

Kolunia zapomniał o stacjach transformatorowych?

Generalizujać 'przesył' odbywa się NAPIĘCIOWO A nie prądowo.  

....także na WLZ 2.5mm da się pocisnac duże moce ale to wymaga falownikow i osobnej lini przesyłowozbiorczej.

 

Falownik to urządzenie zamieniające prąd stały na prąd przemienny - nie wiem jaką konstrukcje proponujesz ale typowe zasilanie budynków wygląda tak:

-z elektrowni wychodzi prąd przemienny o najwyższym napięciu napięciu NN.

-Tam z punktów przesyłowych i zmniejszeniu do Wysokiego napięcia WN o wartości 110 kV AC trafia do stacji trafo Wysokiego/Średniego napięcia SN (30 kV AC)

- ze stacji trafo SN prąd trafia do słupowej stacji transformatorowej SN/nN z której do gospodarstw domowych trafia prąd o napięciu 400V/230V AC. Nie wiem gdzie chcesz wstawiać dodatkowe transformatory i falowniki oraz w jaki sposób negujesz to co wyżej napisałem.

Praca prądu elektrycznego (P) to Napięcie (U) x Natężenie (I) - zatem chcąc dostarczyć prąd o zadanym napięciu (400V) i by jakiekolwiek urządzenie elektryczne wykonało pracę o wartości 142 kW musi przez sieć przepłynąć prąd o odpowiednim natężeniu - by prąd o tak dużym natężeniu jak 240A przepłynął potrzebujesz odpowiednio grubego przewodu - inaczej spalisz instalacje - nie ma innej rady.

Transformator zmienia wartość napięcia bądź separuje układ (transformatory o tzw zerowej przekładni) a falownik zamienia prąd DC na AC.

Teraz, Dassler89 napisał:

także na WLZ 2.5mm da się pocisnac duże moce

a i to jeszcze: w Polsce minimalny przekroj WLZ dla domu jednorodzinnego to minimum 10mm2 (Cu) lub 16mm2 (Al)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dassler89 napisał:

by prąd o tak dużym natężeniu jak 240A przepłynął potrzebujesz odpowiednio grubego przewodu - inaczej spalisz instalacje - nie ma innej rady.

Ziomuś.

Wpadłeś się na moc za pomocą natężenia!

....A ja Ci piszę 'przesył NAPIĘCIOWY'.

....falownik jest potrzebny do 'częstotlwosci'.....A częstotliwość do pompki tyrystorowej bądź transformacji U.

P=U×J.

400×240~

4000×24~

:)

....kumasz? bo tu jakos nie ma co 'pokemiki' uskuteczniać.

Odleciały czaple i motyle.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tornado napisał:

falownik jest potrzebny do 'częstotlwosci'

hmm no ok - mówiąc krotko zwiększenie częstotliwości prądu AC. Nie mniej dalej w trakcie ładowania taka stacja jakiej dałem link będzie potrzebować aż 240A. Na jakimś odcinku przewód musi być na takiej a nie innej grubości. Po za tym ok: stacja ładowania samochodów: 200 tys, falownik który proponujesz ile? tanie urządzenia to też nie są. Do tego gdzieś w budynku muszą stać...

Edytowane przez Dassler89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Dassler89 napisał:

Po za tym ok: stacja ładowania samochodów: 200 tys, falownik który proponujesz ile? tanie urządzenia to też nie są. Do tego gdzieś w budynku muszą stać...

O widzisz!

Sam sobie strzeliłeś w 'kolano'.

TANIA???

....A kto pisał, że to ma być TANIE???

RYNEK  zachodni 'utrzymuje' się z WYSOKOMARŻOWEGO BADZIEWIA(zaaaaawansowana alchemia)czyli NIE tanio.

......robić im się NIE Chce i kombinujooo jak wjebać na mnie resztę EUROPY/ŚWIATA.

NO DOBRA 'kitajców' nie zaliczamy bo oni od dawna robią elektryki z 'szkopidołami'  tylko pod szyldami krzaczoINSKIMI(NAWET DOSTAWCZAKI mercee DE sa) 

42 minuty temu, Dassler89 napisał:

a i to jeszcze: w Polsce minimalny przekroj WLZ dla domu jednorodzinnego to minimum 10mm2 (Cu) lub 16mm2 (Al)

Od kiedy WLZ jest na odciknku elektrownia/licznik/ZK?

Jeśli piszesz o LZ do nowo budowanych/projektowanych/dodawanych przyłączy kablowych to może i tak.....no wszystkich nie odkopywałem.

:)

Ja Ci piszę o WLZ(blokersach) gdzie z pionu w klatce leci 2.5mm/4mm, a to i tak grubo z przekroiem.

 Troszeczkę uleciał Ci odcinek licznik/mieszkanie.

 

 

A tu jeszcze nie doczytałeśśś do końca/chybbba?!

"Szerokie zastosowanie w ładowaniu prywatnym oraz komercyjnym do 120kW na godzinę prądem stałym i 22kW prądem przemiennym!" 

😎

 

Edytowane przez Tornado
t9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tornado napisał:

Sam sobie strzeliłeś w 'kolano'.

TANIA???

W nic nie strzeliłem, bo moje założenie od początku jest takie, że sam twierdze, że cała ta technologia ma być droga, dla wybranych i nielicznych - masy do autobusów, wybrani do elektryków - ewentualnie car sharing, auta wypożyczane na aplikacje ale nie Twoje.

 

15 minut temu, Tornado napisał:

Ja Ci piszę o WLZ(blokersach) gdzie z pionu w klatce leci 2.5mm/4mm, a to i tak grubo z przekroiem.

A ja o WLZetach w domach jednorodzinnych obecnie budowanych, zgodnie z resztą z przytoczonym przez Ciebie cytatem - stąd może też nasze niezrozumienie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Dassler89 napisał:

WLZetach w domach jednorodzinnych obecnie budowanych, zgodnie z resztą

Gdybyś doczytał opis stacja ta jest dedykowana jako 'punkt' ładowania komercyjnego.

A W warunkach domowych zapodaje spot rodem z Bostonu jakże znanego prześmiewcy sy st mu:

  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tornado napisał:

Gdybyś doczytał opis stacja ta jest dedykowana jako 'punkt' ładowania komercyjnego.

Celowo dobrałem taką - szukałem stacji ładowania o dużej mocy czyli najkrótszym czasie ładowania. Chciałem tym tematem uwypuklić fakt, jakie są potrzeby by zbudować instalcje by takie auto naładować w około godzine. Do domowych zastosowań są stacje mniejsze, o mniejszej mocy ale wielokrotnie dłuższym czasie ładowania co pokazuje post Rnexta od którego zaczęła się nasza dyskusja.

Edytowane przez Dassler89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Tornado said:

najtaniej(najsprawniej) wychodzą tamy/zapory wodne

Dla masowego odbiorcy. Z centralną dystrybucją. Nie tu piję.

 

Paliwo wlejesz do baku, przechowasz miesiąc, pójdziesz na rynek i wymienisz na marchewkę, wyciągniesz z baku, pożyczysz sąsiadowi jak ładnie poprosi (albo jego żonie)... z paliwem da się zrobić wolny rynek, bez wiedzy i kontroli "onych". Nawet jeśli trochę czarny. To samo z węglem, choć transport i powierzchnia magazynowa gorzej bolą. Własny zapas to bufor anty-inflacyjny, też.

Aha, stąd też coraz większa ilość Ester czy innych estrów rzepakowych, w "nowych normach" E95... coraz gorzej przechować, rozwarstwia się, zapycha... ma być centralnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzicie, elegancko jak masz pieniążki to dyrektywy ciebie nie dotyczą, nowy wspaniały świat.

 

Prywatny jet, nie płacisz za emisję, lataj ile dusza zapragnie. 

 

Stać cię na luksusowe auto, dalej jeździsz na benzynie.

 

@absolutarianin i widzisz, na co było Ferrari sprzedawać? 

 

Będziesz musiał jeździć jakimś kaszlakiem na prund :D 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mosze Red napisał:

Stać cię na luksusowe auto, dalej jeździsz na benzynie.

Nie napiszę, co powinno się z tymi "nowoczesnymi" władcami świata na największych europejskich placach zrobić.

Swoją drogą, gdzie Merc i BMW? To już poziom plebsu? xD

 

Niech sobie hippisi, soyboye, alternatywki i inne homokomanda jeżdżą chociażby gołą dupą po asfalcie, od moich benzynowo - dieslowych KII wara :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Obliteraror to ma dotyczyć producentów aut, którzy wytwarzają od 1 do 20 k egzemplarzy rocznie. 

 

Przypuszczam, że będą naciski ze strony dużych koncernów, żeby ten limit dotyczył konkretnego modelu i wtedy taka S ka 580 będzie w benzynie i zmieści się w limit 20k egzemplarzy, a np. s 400 będzie w elektryku :)  

 

Więc stawiam, że zrobią tak, iż flagowe modele z największymi silnikami ostaną się jako auta zwolnione z limitów jeśli nie przekroczą sprzedaży 20k rocznie. 

 

Dodatkowo z tego co wyczytałem zmiany elektryka ma nie dotyczyć ciężarówek w dieslu lub na gaz.  

 

Po co się denerwujesz jak masz zamiar zostać w EU i tu żyć, kup sobie wcześniej coś fajnego Ferrari 348, Lotusa Esprit V8 czy inne kultowe auto :)  

 

Będziesz jeździł klasykiem na benzynce i będziesz panisko, "somsiedzi" będą łysieć z zazdrości :D 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli zwiększą limity i będzie można jeździć spaliniakiem, to dowalą duże podatki, akcyzy na benzynę. Albo jakieś inne daniny,opłaty klimatyczne itp. Czyli i tak będzie to dla garstki ludzi. Reszcie zostaje hulajnoga i zbiorkom. 

 

No chyba, że się z tego wycofają tak jak z krzywizny banana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.