Skocz do zawartości

ChatGPT to sztuczna inteligencja która w dużej mierze zastąpi programistów dziennikarzy i wiele innych zawodów


spacemarine

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, Mordimer said:

Z tego co czytałem SAP zaliczył "fuck-up" i to spory, Kaufland wydał sporo kasy... i nie wdrożyli. Co było przyczyną pewnie wszystko co piszesz, do tego widzę ze swojego poletka to - "opór masy" czyli ludzi dla których ma to być narzędzie teoretycznie ułatwiające, a praktycznie wychodzi że nie wiedzą co chcą a aktualny system jest ok "bo działa".

 

Będąc młodym ideowcem czytałem i uczyłem się sporo o change management. Żeby potem stwierdzić, że poruszam tematykę dla decydentów abstrakcyjną i niezrozumiałą. 

Tak, opór pracowników może wywalić wdrożenie z łatwoscią. Tylko że to rola klienta, żeby sobie ludzi ogarnął, a nie miał wyjebongo, bo przecież "płaci to wymaga". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, NoHope napisał:

Czy kupiłbyś samochód który ładnie wygląda ale ma 20 koni mechanicznych i co tydzień się psuje? Albo któremu hamulce czasami działają a czasami nie?

 

Tego się nie spodziewałem, że wyniknie walka między backendowcami i frontendowcami. Wielkie ix de :D

Komputery też miały zabrać pracę i cóż... populacja urzędników i innych nierobów zwiększyła się.

 

Komunizm musi wtedy wejść i musi być podział dóbr, bo będzie w stanie zarobkować pewnie ułamek procenta ludzkości. 

No i zachodzi pytanie - czy AI będzie chciała robić na nas? Bo po co jej to? Nie lepiej zostawić garstkę wybrańców na tej arce noego...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GPT jest spoko, ale trzeba pamiętać, że bez aktywnego dostępu do internetu i bez głębszej analizy danych sieć dalej będzie miała braki.

Testowałem to w ramach branży, w jakiej pracowałem - sieć nie znała istotnych detali, wyciągała powierzchowne wnioski, ale ogólnie mało merytoryczne.

W przypadku prostych przypadków - całkiem nieźle sobie radzi, a formatowanie kodu jest eleganckie.

Nawet zadawanie tych samych pytań po polsku czy angielsku potrafi różnić się odpowiedziami - potestujcie to zobaczycie.

 

Pytanie o złożone kwestie matematyczne - potrafi w połowie przerwać albo wyskoczyć z info, że za dużo zapytań.

Czasem jest tak, że zadasz pytanie, przerwie i od nowa trochę inna odpowiedź, jakby lepsza.

 

Dziś pytałem o pewne sprawy techniczne odnośnie programowania i integracji pewnych usług - podała ogólne informacje, ale dane przeterminowane, niedziałające linki, brak kodu - tylko drobne niuanse.

 

Jak zwykle ludzie rozkręcają clickbait, bo chwytliwy temat.  Poczekamy, zobaczymy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maroon napisał:

A ty jadłeś kiedyś dobrą pizzę? 😂 To jest dobre do masowej produkcji śmieciowego żarcia dla młodych gniewnych. Robot ci nigdy dobrego jedzenia nie przygotuje, bo nie ma ani węchu ani smaku. 

Tak masowej produkcji fast food, co wywali ogromną ilość pracowników sektora zatrudniającego miliony ludzi, już nie wiem czy starasz się udawać głupiego czy jesteś ignorantem kompletnym. Drogie restauracje nadal będą ale droższe aby przetrwać, ale masówka będzie zastąpiona a to jest rewolucja. W maku nikt się nie rozwodzi nad smakiem bo od tego jest chemia i dodatki i łatwo taki personel zastąpić. Frytki maka smakują tak samo niemal wszędzie bo dodają do nich ten sam szajs.

Edytowane przez spacemarine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, maroon napisał:

Będąc młodym ideowcem czytałem i uczyłem się sporo o change management. Żeby potem stwierdzić, że poruszam tematykę dla decydentów abstrakcyjną i niezrozumiałą. 

Tak, opór pracowników może wywalić wdrożenie z łatwoscią. Tylko że to rola klienta, żeby sobie ludzi ogarnął, a nie miał wyjebongo, bo przecież "płaci to wymaga". 

Opór masy niczym u przysłowiowych urzędników. Jeżeli pracownicy widzą, że nowy ERP zautomatyzuje pracę do tego stopnia,  aż będą zbędni to trudno się dziwić. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, spacemarine said:

Tak masowej produkcji fast food, co wywali ogromną ilość pracowników sektora zatrudniającego miliony ludzi, już nie wiem czy starasz się udawać głupiego czy jesteś ignorantem kompletnym. 

Ale masowa produkcja żarcia już jest w 95% zautomatyzowana. W sumie od dawna. 😂

 

Dajesz dwa przykłady z dupy prościutkich robocików, które już nawet parę lat temu by dawały radę i przeżywasz jak stonka wykopki. 

 

Oni to tam zrobili w celach marketingowych, a nie żeby coś było lepiej, efektywniej czy taniej. 

 

Przełom to będzie, jak wejdziesz do PH, a tam andro w kusej spódniczce dygnie i zaprowadzi cię do stolika, a inne andro tak zakręci blatem, że ci gały na wierzch wyjdą. 

 

To czym się tak podniecasz to prościutkie roboty przemysłowe, które w fabrykach od lat działają i dużo bardziej skomplikowane operacje wykonują. 

 

5 hours ago, Mordimer said:

Opór masy niczym u przysłowiowych urzędników. Jeżeli pracownicy widzą, że nowy ERP zautomatyzuje pracę do tego stopnia,  aż będą zbędni to trudno się dziwić. 

 

Ach. Fascynująca tematyka. 

 

Większość firm nie zwalnia ani jednej osoby po wdrożeniu nowego systemu. Trochę gorzej, jak przy okazji automatyzacja wjedzie, ale wtedy często powstaje jakaś spółka zależna do której wywala się część lub całość redukowanych żeby jakieś usługi świadczyli, często za mniejsze pieniądze. To już zahacza o tematy optymalizacji podatkowej. 

 

Natomiast ludzi się często straszy zwolnieniami lub trzyma w niepewności. A czemu? A temu żeby np. uniknąć wzrostu presji płacowej związanej ze zwiększeniem kwalifikacji (np. był excel, bedzie sap, trzeba się naumieć, a potem myk, umiem więcej chcę podwyżkę). 

 

Inny prozaiczny i częsty powód, to taki że managerowie w dupie byli i g.. widzieli, a zarząd który powinien pchać projekt (jest sponsorem) ma wyjebongo - to się często w dużych firmach typu semikorpo zdarza. 

 

Ogólnie temat rzeka. Od lat to jest wszystko analizowane, tony lessons learned, a wciąż te same fuck upy. Czynnik ludzki praktycznie zawsze zawodzi. Przestrzelone oczekiwania, przeszacowane kompetencje. A jak chcesz zwrócić uwagę na potencjalne ryzyka, to nikt nie słucha. :)

 

Panie Maroon, pan tu nie jest od czarnowidztwa, tylko pilnowania terminów. 

 

Ps. Podyplomowe robiłem z zarządzania ryzykiem w projektach IT. A potem było zderzenie z rzeczywistością. 😂

Edytowane przez maroon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maroon napisał:

Ps. Podyplomowe robiłem z zarządzania ryzykiem w projektach IT. A potem było zderzenie z rzeczywistością. 😂

Najlepsze wdrożenie ERP widziałem jak pod koniec techniczni odeszli, a po pół roku potem większość przeszkolonych operatorów (bo liznęli wiedzy i poszli na rynek).

"Loł-quality menadżmend" fajne określenie na tego typu zarządzanie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
7 hours ago, spacemarine said:

Kupiłem sobie plan midjourney, to co generuje ten program to absolutna masakra, coś niesamowitego, jak kadry z filmów

 

Zarejestrujcie się i popatrzcie tutaj na przykłady

https://www.midjourney.com/app/feed/all/

 

To prawda, można tym robić genialne rzeczy. Dla jednych to jest marnowanie czasu na generowanie losowych obrazków, ja dzięki temu jestem w stanie stworzyć np. animowana postać: 

 - robisz/znajdujesz zdjęcie referencyjne;

 - tworzysz nowy obraz za pomocą MJ; 

 - tworzysz/znajdujesz wideo z mimiką twarzy;

 - dokonujesz odpowiedniego kadrowania;

 - z pomocą collaba używasz obrazka i video, które przy odrobinie cierpliwości zanimuje Ci ten obrazek;

 - generujesz/ nagrywasz audio;

 - sklejasz.

 

Dalej robisz z tym co chcesz - np. używasz do własnych video. 

 

A to tylko jeden w wielu przykładów zastosowań. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to było, gdyż czytałem pierwszą stronę ale pytali sztuczną inteligencję o żarty o Polakach i o mężczyznach. Odpowiedź była jakaś tam, potem o to samo ale o 7ydach i kobietach. 

Na to sztuczna inteligencja NIE odpowiedziała uzasadniając iż to jest obraźliwe, rasistowskie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sztuczna inteligencja jest siecią neuronową albo czymś w tym rodzaju, która potrafi się dużo nauczyć ale niczego nie rozumie. Jak dziecko, które uczy się języka 10 razy szybciej niż dorosły ale za bystre to to nie jest.

Nauczysz dziecka SI politycznej poprawności to będzie politycznie poprawna.


chatgpt-makes-joke-about-sikhs-but-not-a

 

chatgpt-makes-joke-about-sikhs-but-not-a

 

9vEBvoI9cp4.jpg?size=640x972&quality=96&

 


Termin sztuczna inteligencja jest propagandą, nowomową, PR, bo SI nie jest inteligentna w sensie nie potrafi niczego wymyślić. Potrafi tylko odtwarzać, to czego się nauczyła.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, wrotycz napisał:

Sztuczna inteligencja jest siecią neuronową albo czymś w tym rodzaju, która potrafi się dużo nauczyć ale niczego nie rozumie. Jak dziecko, które uczy się języka 10 razy szybciej niż dorosły ale za bystre to to nie jest.

Nauczysz dziecka SI politycznej poprawności to będzie politycznie poprawna.


chatgpt-makes-joke-about-sikhs-but-not-a

 

chatgpt-makes-joke-about-sikhs-but-not-a

 

9vEBvoI9cp4.jpg?size=640x972&quality=96&

 


Termin sztuczna inteligencja jest propagandą, nowomową, PR, bo SI nie jest inteligentna w sensie nie potrafi niczego wymyślić. Potrafi tylko odtwarzać, to czego się nauczyła.

 

 

No tak, ale to zautomatyzuje wiele powtarzalnych tasków w wielu firmach, ai uczy się w tempie geometrycznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, spacemarine said:

tasków

 

Chyba zadań.

 

12 minutes ago, spacemarine said:

ai uczy się w tempie geometrycznym

 

Nie wiem, skąd ci ty przyszło?

 

Nawet jeśli to potrzebuje pamięci w tymże, genetycznym tempie. Przy takiej ilości też szybkiej bazy danych i jeszcze szybszego sprzętu.

Jak chcesz Tym zastąpić mikrokotrolery i systemy embedded?

 

Edytowane przez wrotycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, wrotycz napisał:

 

Chyba zadań.

 

 

Nie wiem, skąd ci ty przyszło?

 

Nawet jeśli to potrzebuje pamięci w tymże, genetycznym tempie. Przy takiej ilości też szybkiej bazy danych i jeszcze szybszego sprzętu.

Jak chcesz Tym zastąpić mikrokotrolery i systemy embedded?

 

 

Byś się zdziwił jak wiele problemów da się rozwiązać za pomocą wielu kombinacji jeśli warunek jest spełniony to zrób to lub tamto. Ogromna ilość prac na świecie wykonywana jest bezmyślnie wręcz, już masz roboty składające samochody, robiące pizze itd, a one z ai nie będę myślące tylko bardziej wyrafinowane i elastyczne.

A wiesz że programy projektują dzisiejsze procesory? Myślisz że ktoś tam dzierga te bramki na waflu w paincie? No nie robią to programy itd

Edytowane przez spacemarine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.