Skocz do zawartości

Doczekaliśmy czasów, w których ceny PC wracają do normalności


Mosze Red

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie przejrzałem ceny nowego sprzętu, czego nie robiłem od kilku miesięcy i przetarłem oczy ze zdumienia.

 

Nowy PC do komfortowej gry w 1080p we wszystkie najbardziej wymagające tytuły (w very high/ ultra) można złożyć za mniej niż 2500 PLN.

 

Spec: ryzen 5 5500; 16 GB DDR 4 (3200 Aegis); budżetowa płyta ASRock A520M-HVS, RX 6600 (Powercolor),  obudowa Zalman S2 TG, dysk M2 Adata 1 TB, zasilacz Corsair CV 550. 

 

Do gry w 1440p za 3000 PLN.

 

Spec: ryzen 5 5600; 32 GB DDR 4 (3200 Aegis); budżetowa płyta ASRock A520M-HVS, RX 6650XT (Saphire),  obudowa Zalman S2 TG, dysk M2 Adata 1 TB, zasilacz Corsair CV 550. 

 

Budżetowy zestaw do gry w 1080p, gdzie gracz zadowoli się ustawieniami medium/ very high za 1900 PLN.

 

Spec: ryzen 3 4100; 16 GB DDR 4 (3200 Silicon Power); budżetowa płyta ASRock A520M-HVS, RX 6500XT (ASRock),  obudowa SP Armis AR1, dysk M2 Adata 512 GB, zasilacz Corsair CV 550. 

 

Warto zaznaczyć, że dokładając do budżetowego zestawu 200PLN i decydując się na lepszą kartę RX 6600 wyniki w grach mocno zbliżają go do zestawu za 2500. 

 

 

Zestawy według cen na morelach. 

 

Z każdego zestawu, da się uciąć około 100 złotych, biorąc tańszy zasilacz, obudowę czy dysk innego producenta, ale chciałem żeby podzespoły były mimo, że budżetowe to przyzwoite. 

 

Jakby ktoś chciał składać nowy PC do grania, to jest dobry moment.  

    

  • Like 12
  • Dzięki 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Obliteraror napisał(a):

10, 12 gb pamięci.

 

Ma to znaczenie dopiero przy 4k jak sie popatrzy po osiągach kart w grach. 

 

A kary do 4k i tak z założenia są dużo droższe niż, te które dałem do zestawienia. 

 

3 minuty temu, UncleSam napisał(a):

1080p umiera.

 

Nadal najczęściej sprzedawane monitory to 24 cale i 1080p. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mosze Red napisał(a):

Ma to znaczenie dopiero przy 4k jak sie popatrzy po osiągach kart w grach. 

Niekoniecznie. Już przy FHD, bo i sam gram tylko w FHD. Już w remake'u drugiego Residenta z 2019 4 gb było to za mało. Przy remake'u czwórki 8gb już nie starcza na wszystko. Mówimy cały czas o FHD. Nawet patrząc w przeszłość, taki np. WatchDogs 2 (który to był rok, 2016?). Przy nie wszystkich detalach ustawionych na Ultra już zabierał ponad 5 gb z mojej karty. Cały czas mówimy o FHD.

 

By grać komfortowo w 4k - na pewno nie we wszystkie gry, bo jeszcze dochodzi mierna optymalizacja wielu tytułów (osobiście nie zamierzam, ale załóżmy ;)) to moim zdaniem RTX 4080/4090 albo Radeon 7900 XT. Radeon sporo tańszy. Ale bez  DLSS3. Ogólnie AMD zrobiło świetną rzecz, wdrażając technologię FSR. Świetną, bo działającą i na GTX-ach Pascala (czyli mojej karcie).

Edytowane przez Obliteraror
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mosze Red napisał(a):

Nadal najczęściej sprzedawane monitory to 24 cale i 1080p. 

Niestety. Szczególnie pandemia i braki wszystkiego do tego zmusiły.

 

Od lat korzystam z 4k i na 1080p nawet na czymś tak małym jak 21" po prostu nieda się patrzeć. Automatycznie dostaje mdłości jak widzę te piksele.

 

Kto raz spróbował 4k do 1080p nie wróci 😁

 

Dobrze że w końcu zaczynają wychodzić OLedy 4k z wysokim Refresh rate.

W końcu kupię wyjebisty monitor i zastąpie mojego predatora.

 

 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, od bardzo dawna nie znam już rynku podzespołów ale dobrze wiedzieć. Szczególnie w kontekście tego, że o ile praktycznie w nic nie grywam, to coś tam w środku korci, żeby pomału ulec i "poczuć" postęp jaki dokonał się w grach. Bo jak się tak czasem obejrzy na YT, to jest oszałamiający! Zwłaszcza w zestawieniu z zapamiętanym z dawien dawna SimCity :D Chociaż nie - parę miechów temu rozegrałem sobie parę scenariuszy z Age Of Empires III :D

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od kiedy kupiłem MacBooka to nie chce innego komputera. Szybkość działania, brak jakichkolwiek zacięć, ogólne działanie systemu robi na mnie wrażenie- dla mnie wystarczy. Jedyna gra jaką odpalę od czasu do czasu to Football Manager 😁.

 

Zresztą jestem tak do tyłu z wiedzą, że wcisnęliby mi największy kit w sklepie 😜. A tak mam zamknięty system dla laika i jest spoko. Kolejny komputer (na dzień dzisiejszy) jaki kupię to będzie iMac, bo jednak kiedy usiądę na kanapie czy gdziekolwiek z laptopem to za dużo czasu na nim spędzam. A tak usiądę do biurka, zrobię co potrzeba i tyle.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1440p na  RX 6650XT to pograsz w nowe gry na średnich może średnio wysokich, to jest chyba ta sama półka co 2070 super którego wymieniłem na 4070ti. Różnica dzień a noc i tak czekałem od stycznia na zmianę kompa chwilowo bardziej tanio nie będzie. 😆

 

1080p 24 cale sprzedaję się dobrze bo ludzie co graja w fps online stanowia dużą część graczy

 

od 3 lat siedze na 1440p 27 cali i nie ma absolutnie powrotu do mniejszego a co dopiero 1080p

 

przymierzam się za pół roku do ultra wide zakrzywionego 34 cale bodajże, w grach typowo immersyjnych jak Wiesiek, cyber punkt czy diablo 4 podobno robi taką robotę ze nie ma powrotu do zwykłego 16:9. Jedyne co mnie powstrzymuje przed ultra wide do spadek fps względem zwykłego 1440p.

 

Monitory oled droga impreza ale zobaczymy za te pół roku co rynek pokaże. 

Edytowane przez bassfreak
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jan III Wspaniały napisał(a):

Zresztą jestem tak do tyłu z wiedzą, że wcisnęliby mi największy kit w sklepie 😜

No widzisz :D Mi ostatnio pan w sklepie usiłował wytłumaczyć że na pokazowym egzemplarzu Galaxy book'a 3 nie da się ustawić większej roździelczości niż full hd bo niema sterowników i ma przez to za mało herców. Generalnie twierdził że im więcej herców tym większą roździelczość można ustawić XD

Ja pierdolę. Mogłem mu narobić siary jak skurwysyn, ale odpuściłem Ahmedowi... Nigdy prze nigdy nie słuchajcie żadnej rady od ciapaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Jan III Wspaniały said:

Kolejny komputer (na dzień dzisiejszy) jaki kupię to będzie iMac,

Mam 27" jako drugi bodaj od dekady. Do pewnych typów aktywności potwierdzam że to świetna rzecz. Generalnie służył mi do foto (bo dawno odłożyłem szkła do szafki, ale wracam) i do gitarzenia/muzy. No i backup (poza laptopem) sprzętowy. A jako bieżący wołek roboczy, stary poczciwy Dell na jakimś i7 z Win10. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jan III Wspaniały napisał(a):

bo jednak kiedy usiądę na kanapie czy gdziekolwiek z laptopem to za dużo czasu na nim spędzam.

Trochę smutne i radosne jednocześnie.

Ostatnio(kilka miechow temu) A odpale  kompa pooglądać coś.

Ku muuuujemu ździwieniu nie wystartował do końca.

+3v do biosu padła i tyle z siedzenia na kompie.

 Dalej zbiera kurz.

:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale ostatnio jednak zauważam że to nie dokońca prawda.

Powiedziałbym że ceny już raczej przestały spadać, a po protu stoją.

 

Ogólnie rzecz biorąc, nie orientuję się w cenach klasycznych PC, a interesują mnie laptopy, i powiem wam szczerze że tam zaczęła się dziać nieciekawie:

-w sklepach są jednostki oparte na 2-3 letnich podzespołach a ceny...... premierowe - LOL.

-nowszych laptopów np. z Intel 13gen czy AMD Ryzen gen 7 praktycznie nie ma, choć zawsze w podobnym okresie już się pojawiały.

-podobnie do jednostek z serii Nvidia GTX 4000 - jest śmiesznie mało. 

-dobre laptopy w nieco obniżonych cenach - zniknęły w ekspresowym tempie, a jak się pojawi znowu to w cenie mocno zawyżonej - pozdro sklep na X i pewien gamingowy laptop z Ryzen który od promocji z cen nie schodzi.

-sklepy wolą trzymać te laptopy niż puścić promocje,

-rynek niemiecki ma niższe ceny, lol - nawet o tysiąca taniej!

-nasza inflacja spowodowała że w pół roku ceny skoczyły o jakieś 10-20% (mówię o lepszych modelach).

-większość laptopów ma niestety w zestawie Windowsa, a ja przykładowo szukam bez, bo licencję już mam.

 

Niby się rynek nasycił, ale patrząc na ceny laptopów... no jest masakra, a ludzie kupują.

Myślałem o zmianie laptopa na nowszego, ale pewnie będę musiał sobie darować, choć z drugiej strony słyszałem że mają wprowadzić jakąś opłatę no i inflacja zwrasta to ponownie laptopy (i nie tylko) podrożeją....

Edytowane przez Zły_Człowiek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominałem o tym w wątku o grach. Myślę, że nie jest aż (?) tak źle, jeśli chodzi o granie na PC. Zawsze sobie spoglądam na co miesięczne konfiguracje:  https://www.purepc.pl/artykuly/zestawy-komputerowe

Przy założeniu, że celujemy w rozdzielczość 1080p czy 1440p i 30fps, które, pod warunkiem grania w gry singlowe nie są aż tak złe to myślę, że za 3k coś się złoży. Jasne to nie jest 2015r, że można było naprawdę maszynkę niezłą złożyć (chyba najlepszy rok jeśli chodzi budowanie kompa), ale nadal to nie jest Stalker na gf8500gt:D Nie zna życia ten kto nie przeszedł Gothica 3 na 512Mb ramu:D Boże, nie wiem czemu ja sobie to robiłem...

Oczywiście za 1200-1300 można mieć tego xboxa (sam zresztą mam ps5, choć w serwisie obecnie), ale wraz z kompem ma się dostęp do gog, steam, epic games i masę starszych tyłów, no i oczywiście wielozadaniowość PC.

To jest też długi temat, nawet chyba na oddzielny wątek, jak dzisiaj produkcje są skopane pod względem optymalizacji, praktycznie każda gra wydana od początku roku (i nie tylko... tak patrzę tu surowym okiem na wiedźmina "next gen"), jest tak zjebana, że to się w głowie nie mieści... Całe szczęście, że Starfield ma niskie wymagania, choć grafika w sumie też tyłka nie urywa...

Czasem lubię spoglądać na różne poradniki optymalizacyjne do danej gry, blokowanie liczby klatek, niepowdowienie opcje zmiękczające obraz co mają za zadanie zwiększyć wrażenie płynności i tak dalej, czasem też dobrze wyleczyć się z choroby wszystkich suwaków na maksa;)

Edytowane przez Pietryło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryptowaluty i ich kopanie nie wypalają? Kto by się spodziewał. Niestety waluty niepoparte wojskiem i prymitywną siłą są skazane na te, które są. 
 

Teraz co najwyżej GPU będzie masowo wykupowane do trenowania modeli językowych i ogólnie dużych modeli uczenia głębokiego i bardzo k*rwa dobrze. Bardzo właściwe zadanie dla krzemowych arcydzieł. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składałem kompa na wiosnę i jak teraz patrzę na ceny, to mam wrażenie, że ostatnio wzrosły. Taki Ryzen 5700G podrożał o ponad 100 zł w miesiąc. 

Dużo nowych kanałów powstało w tej tematyce - np. zagraniczny i znany:
https://www.youtube.com/@LinusTechTips 

albo polski https://www.youtube.com/@ZMASLO/videos

A bardziej dla geeków: https://www.youtube.com/@HardwareHaven

Edytowane przez t0rek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/14/2023 at 9:00 AM, bassfreak said:

od 3 lat siedze na 1440p 27 cali i nie ma absolutnie powrotu do mniejszego a co dopiero 1080p

 

przymierzam się za pół roku do ultra wide zakrzywionego 34 cale bodajże, w grach typowo immersyjnych jak Wiesiek, cyber punkt czy diablo 4 podobno robi taką robotę ze nie ma powrotu do zwykłego 16:9. Jedyne co mnie powstrzymuje przed ultra wide do spadek fps względem zwykłego 1440p.

 

Monitory oled droga impreza ale zobaczymy za te pół roku co rynek pokaże. 

 

Mam Samsung Odyssey G9 "49 240hz i powiem Ci że nie wyobrażam sobie przesiadki na coś innego niż 32:9

 

Giery to jedno, CP2077 rozwala łeb w takiej skali, WRC itp też, druga sprawa to produktywność, 3,4 okna na raz, do roboty idealny. 2w1. Tylko teraz sprawdziłem ceny i w 2 lata wychodzi ok 20% drożej do tego co zapłaciłem, ale wszystko drożeje, chyba że 2nd hand albo jakieś lewe strony to można kupić trochę taniej ale tego nie polecam. 

 

Edytowane przez SuperMario
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.