Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Strusprawa1 napisał(a):

Właśnie o tym piszę, że nie wychodzimy na minus. Wprost pytam - jak Polska będąc kompletnie samodzielna miałaby mieć się lepiej niż połączeni z zachodem? Po pierwsze CO mielibyśmy sprzedawać za granicę by potem można było coś kupować, a po drugie z czego mielibyśmy zainwestować w TO COŚ by je mieć?

🤣 zawsze można się nieźle pośmiać... Szkoda że z tak ważnego tematu, gdyby ludzie potrafili myśleć bo tego mamy straszny niedobór w państwie z mchu i paproci właśnie dzięki "myślicielom" to by wiedzieli że jesteśmy na kurewskim minusie będąc zarządzani z zewnątrz... Sprowadźmy to do mniejszej skali może twój mózg wtedy ogarnie? Masz swoją firmę ale zarządzaną zewnątrz, nie ty podejmujesz kluczowe decyzje, a wszystkie zasoby twojej firmy są własnością obcych, ty jako pseudo właściciel dostajesz ochłap i się cieszysz bo twoi pracownicy dostają racje głodowe, pomimo faktu że masz zajebistych ludzi i chętnych do pracy, masz świetny towar i pomysły, ale nie możesz wykorzystać swojego potencjału ponieważ zaszkodziłoby to leniwym idiotom którzy tobą zarządzają, teraz dociera czy nadal nie?

Nie bez przyczyny udupiono polski transport bo stawał się zbyt konkurencyjny, przypadkiem udupiono Optimusa, przypadkiem oddaliśmy cukrownie, w zasadzie już cały przemysł i jesteśmy ograniczani z każdej strony nie wspominając o tym że wszystkie zasoby ziemi również oddaliśmy aby obcy kapitał mógł to wydobywać gdzie my za to płacimy miast na tym zarabiać, dalej nie rozumiesz tak prostej i oczywistej rzeczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Strusprawa1 napisał(a):

Druga opcja: 

Propsuję za wariata Napierałę 👍

 

Ale coś mi się w uniwersum nie zgadza. To już Napierała Giedroycia koncepcji nie kocha? Ziemkiewicza teraz nienawidzi - które realnie jest takim samym zwolennikiem Międzymorza? ;)

15 godzin temu, Strusprawa1 napisał(a):

- podporządkować się jej na wzór białoruski, czyli to samo co z Ameryką teraz (prawie), tyle że jeszcze gorzej, bo Rosja jest biedna i zacofana w swojej masie. Per capita są biedniejsi od Polaków.

- pójść w niepodległość, wywalić Amerykanów i ogłosić zetkę, wydawać 5-10% PKB na wojsko (jak Ukraina przed wojną) - nie wspominam już kto i jak miałby nam zapewnić zdolności kosmiczne konieczne we współczesnej wojnie.

- dążyć do federalizacji europejskiej by stała się Unia Europejska jednym spójnym krajem ze wspólnym wojskiem. 

- robić łaskę Ameryce oszczędzając samych siebie i cicho wierząc, że nas obronią.

 

Pamiętasz "WarGames", klasyka z lat 80-tych? - Wygrywający ruch to rezygnacja z gry.

 

Więc brakuje mi tu opcji numer pięć. Opcji polskiej, a nie napisanej dla Polaków, ale przy innych stolikach.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piccardo napisał(a):

🤣 zawsze można się nieźle pośmiać... Szkoda że z tak ważnego tematu, gdyby ludzie potrafili myśleć bo tego mamy straszny niedobór w państwie z mchu i paproci właśnie dzięki "myślicielom" to by wiedzieli że jesteśmy na kurewskim minusie będąc zarządzani z zewnątrz... Sprowadźmy to do mniejszej skali może twój mózg wtedy ogarnie? Masz swoją firmę ale zarządzaną zewnątrz, nie ty podejmujesz kluczowe decyzje, a wszystkie zasoby twojej firmy są własnością obcych, ty jako pseudo właściciel dostajesz ochłap i się cieszysz bo twoi pracownicy dostają racje głodowe, pomimo faktu że masz zajebistych ludzi i chętnych do pracy, masz świetny towar i pomysły, ale nie możesz wykorzystać swojego potencjału ponieważ zaszkodziłoby to leniwym idiotom którzy tobą zarządzają, teraz dociera czy nadal nie?

Nie bez przyczyny udupiono polski transport bo stawał się zbyt konkurencyjny, przypadkiem udupiono Optimusa, przypadkiem oddaliśmy cukrownie, w zasadzie już cały przemysł i jesteśmy ograniczani z każdej strony nie wspominając o tym że wszystkie zasoby ziemi również oddaliśmy aby obcy kapitał mógł to wydobywać gdzie my za to płacimy miast na tym zarabiać, dalej nie rozumiesz tak prostej i oczywistej rzeczy?

No właśnie o to pytałem o kwestię zarządzania z "wewnętrz" - KTO kupiłby polskie produkty, Z CZEGO byśmy inwestowali w to? 

 

No właśnie rzecz w tym, że sam nie masz pojęcia co piszesz i z jakiej perspektywy - gdzie ta konkurencyjność? Wiesz, że gdyby tak było, że Polacy byliby jakoś ultrainnowacyjni, to już dawno byłoby to widoczne na rynku? 


Polska przewaga w transporcie, którą unia zniwelowała, polega wyłącznie na większym dojeniu polskich pracowników płacąc mniejsze stawki kierowcom międzynarodowym, którzy wyciągnęliby dwa razy więcej jeżdżąc w zagranicznej firmie. Każdy kto pracował w typowym polskim januszeksie vs. zachodniej firmie powie ci, że do dupy się pracuje, zarabia i jest się traktowanym w polskiej firmie. Kogokolwiek spytaj lub poczytaj po różnych forach. Wstyd to mówić, ale zachodnie firmy wprowadziły w Polsce dopiero jakikolwiek standard i szacunek dla pracownika, gdzie wcześniej były standardy rodem z czasów pańszczyźnianych. 

 

No jak PiSowcy chcieli/chcą przywracać ważne inwestycje jak porty, infrastrukturę (która daje konkurencyjność polskim przedsiębiorstwom) czy inne, to Polacy wybrali sługusów Niemców. Spoko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Strusprawa1 napisał(a):

No właśnie o to pytałem o kwestię zarządzania z "wewnętrz" - KTO kupiłby polskie produkty, Z CZEGO byśmy inwestowali w to? 

Jak to kto, miliardy klientów na świecie... Polacy pomimo ucisku fiskalnego i biurokracji potrafili nie raz zbudować firmę i produkować, nie wspominając że mamy świetną miejscówkę, dostęp do morza, gór, rzeki, każdy sąsiad kto prowadzi handel puszcza towary przez Polskę, surowce naturalne. Problemem są owce :) nie myślę łykam propagandę z głównego ścieku bo to świętość jest, musimy być niewolnikami wszystkich dookoła bo tak telewizornia mówi...

 

45 minut temu, Strusprawa1 napisał(a):

No jak PiSowcy chcieli/chcą przywracać ważne inwestycje jak porty, infrastrukturę (która daje konkurencyjność polskim przedsiębiorstwom) czy inne, to Polacy wybrali sługusów Niemców. Spoko. 

🤣 Mam wrażenie że masz naście góra 20 lat, poważnie, jedynie dzieciak może pisać takie głupoty, a głupoty te jedynie można wyciągnąć z TV / mediów głównego nurtu. Fakty są inne, nie było dekomunizacji i KAŻDA partia niezależnie od nazwy która rządziła lub rządzi, jedyne co robi to sprzedaje a w zasadzie można użyć czasu przeszłego, to co polacy wypracowali, a jedyne interesy jakie są to takie w których obcy kapitał zarabia a przeciętny kowalski to sponsoruje, tak jak KPO gdzie PiS płacił za tą pożyczkę i oddał suwerenność UE za $ której i tak polsza nie dostała, przyszedł rudy i żeby ładnie wyglądało $ jest ale i tak Niemiec dostanie bo polacy mają właśnie w głowie gówno z TV a nie swój rozum.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piccardo napisał(a):

Jak to kto, miliardy klientów na świecie... Polacy pomimo ucisku fiskalnego i biurokracji potrafili nie raz zbudować firmę i produkować, nie wspominając że mamy świetną miejscówkę, dostęp do morza, gór, rzeki, każdy sąsiad kto prowadzi handel puszcza towary przez Polskę, surowce naturalne. Problemem są owce :) nie myślę łykam propagandę z głównego ścieku bo to świętość jest, musimy być niewolnikami wszystkich dookoła bo tak telewizornia mówi...

Ja pierdolę xD 
Tak, owce. Jakie to ma znaczenie z punktu widzenia produktywności danej gospodarki, to ile ktoś zarabia (tj. w skali kraju) czy ogląda telewizje czy nie? Myślisz, że Norwegowie nie oglądają telewizji? (zarabiają dużo) Rosjanie nie oglądają telewizji? (bożkowie szurów i "antyglobalistów") Myślisz, że ktoś kto nie ogląda telewizji, ale całą masę filmików dla jaśnie oświeconych, okreslających siebie jako "antysystemowych" jest z tego punktu widzenia bardziej wartościowy niż ten, kto ciężko zapierdala od czasów szkolnych ucząc się w liceum matematyki i fizyki, potem idąc na jedne z najtrudniejszych studiów w kraju by potem automatyzować fabryki czy tworzyć bardzo zaawansowane oprogramowanie, ale w międzyczasie na odpoczynek obejrzą sobie wiadomości czy inne "dlaczego ja" (wprost znam takich ludzi z czasów licealnych)?
 

3 godziny temu, Piccardo napisał(a):

Mam wrażenie że masz naście góra 20 lat, poważnie, jedynie dzieciak może pisać takie głupoty, a głupoty te jedynie można wyciągnąć z TV / mediów głównego nurtu. Fakty są inne, nie było dekomunizacji i KAŻDA partia niezależnie od nazwy która rządziła lub rządzi, jedyne co robi to sprzedaje a w zasadzie można użyć czasu przeszłego, to co polacy wypracowali, a jedyne interesy jakie są to takie w których obcy kapitał zarabia a przeciętny kowalski to sponsoruje, tak jak KPO gdzie PiS płacił za tą pożyczkę i oddał suwerenność UE za $ której i tak polsza nie dostała, przyszedł rudy i żeby ładnie wyglądało $ jest ale i tak Niemiec dostanie bo polacy mają właśnie w głowie gówno z TV a nie swój rozum.

Słyszę to od wielu lat od "antysystemowców", którzy często traktują to jako wymówkę własnego spi*rdolenia by nic nie robić. Sam się kiedyś na to łapałem w najlepszych latach swojego życia de facto tracąc je i podcinając sobie skrzydła tego typu myśleniem, które zasiewał czy to Korwin, czy Braun, czy Nikt, czy Żebrowski, czy Jabłonowski czy inni zdebilniali "siewcy prawdy".

 

Prawda jest taka, że jak jesteś na etacie, to zawsze w każdym kraju dostaje się jedno wielkie gówno i im więcej z tego wyjdzie własną działalnością i zarabianiem przekazując to dalszemu pokoleniu, które to rozwinie, ten wygrywa. Na zachodzie ten przeskok kapitału zwyczajnie postępował dalej i dłuzej. Kluczem jest uczenie Polaków nie narzekania, ale gromadzenia kapitału, reinwestowania go, pokazania jakie są ścieżki kariery i by cisnęli, cisnęli, cisnęli w międzyczasie znajdując sobie kobiety (najlepiej z zagranicy) i dzieci by mieli swoje "po co". Bo takie pitolenie, że zagraniczny kapitał zarabia na pracy Polaków nic mi nie mówi. Wiem to i co proponujesz - nic! Napisałeś jakieś puste hasełka o nieoglądaniu telewizora i co to ma mi dać? 

Godzinę temu, Obliteraror napisał(a):

🤡 Na strzelistym Manhattanie Holocaustu biznes kwitnie, banki mnożą przez miliony resztki kości nadpalonych...

 

Ten ładny, zupełnie z czym innym związany cytat jak ulał mi jakoś pasuje do tych, którzy budują właśnie nowe fortuny 🤡

 

S7VMC7k.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Strusprawa1 napisał(a):

Ja pierdolę xD 

No dokładnie, nic nie dociera, chodzi o ŹRÓDŁO INFORMACJI, twoje to główny ściek i nic po za tym, dosłownie NIC, jak leming włączył TV niezależnie czym się człowiek zajmuje jakie szkoły ukończył, może i być menelem byle by potrafił zrobić użytek z swojego mózgu i sięgnąć do kilku źródeł informacji, porównać je i wyciągnąć WŁASNE wnioski, tobie tej podstawowej umiejętności brak, a dlaczego? Bo w szkołach się tego NIE uczy, wręcz przeciwnie i widać że system ukierunkował twoje myślenie, używasz epitetów których nawet znaczenia nie znasz, czy od razu dajesz ludziom etykietę korwinista, konfederata itp. bo właśnie mainstream takie bzdury ludziom wkłada do głów, ja do żadnej z tych grup nie należę, ba nawet wypocin lewicy posłucham o ile nie szczekają na ludzi... Bo z tego bałaganu który jest dziś trzeba potrafić samemu wyciągać informacje i łączyć podstawowe fakty, a do tego trzeba korzystać z wielu różnych źródeł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że nie czaicie - NATO to jest jak jeden organizm. Jeśli boli rączka to odczuwa cały organizm, jeśli boli nóżka - odczuwa cały organizm.

 

Specjalnie baza największa NATO jest w Niemczech. Nasze samoloty podczas wojny z Rosją będą lądować na terenie DE. ;)

 

W przypadku wojny NATO - Rosja - ROSJA MUSI uderzyć na tereny Niemiec. 

A jeśli Niemcy się ,,obudzą", że Rosja to jednak ZSRR to strach pomyśleć co czeka Rosję. 

 

Zaczną w telewizji być puszczane płaczące dzieci Niemieckie za ojcami - i się odpalą. 

 

Jak dziwnie to nie zabrzmi - wy, widzimy Niemcy przez to, jak ja to mówię ,,bo geje som", ale tam wariatów nie brakuję  - tylko iskra, żeby zaczęło się palić.

 

Siana jest pełno, brakuje tylko iskry. ;)

 

Ja sam osobiście uważam, że jeśli Rosja przesadzi z propagandą - podłapie, że czaszki na flagach Niemieckich wiszą to może być wojna znacznie bardziej długa i brutalna. 

 

I nie skończy się wtedy na wojnie być może tylko na naszym terenie. Tylko trzeba będzie wejść na Białoruś, Ukrainę - odzyskać kraje bałtyckie. 

Ale to tylko gdybanie, gdyby taka wojna wybuchła.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1, dziwne porównanie. Porównujesz stolicę, która próbuje żyć normalnie, z masowym złodziejstwem i to w czasie wojny? Nie złodziejstwem w czasie pokoju, ale dalszym ciągiem tego złodziejstwa. Tylko w zupełnie innej skali :)

 

Realnie mamy kilka wariantów:

 

1) Decydenci, w tym Zelenski jak i służby wiedzą o tym doskonale, ale nic z tym nie robią, bo sami mają z tego profity. Więc projekt Ukraina jest od dawna stracony i oni o tym doskonale wiedzą, a ta wojna ma zero sensu z perspektywy przeciętnego Ukraińca.

2) Decydenci, w tym Zelenski jak i służby o tym nie wiedzą, więc nic z tym nie robią - ale moim zdaniem nawet najgłupsi propagandziści już w to nie uwierzą.

3) Decydenci, w tym Zelenski jak i służby o tym wiedzą, ale nic z tym nie mogą zrobić, nawet gdyby chcieli. W tym wariancie są to zatem figuranci i pionki, a realnie karty na Ukrainie rozdaje ktoś inny. Humbug. Fugazi ;)

 

Który wariant jest realny? Każdy wydaje się koszmarem.

 

Kochanowski to lepiej ujął, niż ja.

 

O nierządne królestwo i zginienia bliskie,

Gdzie ani prawa ważą, ani sprawiedliwość

Ma miejsca, ale wszytko złotem kupić trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, $Szarak$ napisał(a):

A jeśli Niemcy się ,,obudzą", że Rosja to jednak ZSRR to strach pomyśleć co czeka Rosję

Twoje oderwanie od rzeczywistości jest skali science - fiction. I to tego najgłupszego, nienaukowego ;)

 

Bundeswehra obecnie nie jest w stanie wystawić jednej brygady, by ją na Litwę wysłać. I mówi o tym m.in nie tylko Marek Budzisz (poniżej).

 

Pomyśl czasem.

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Obliteraror said:

Który wariant jest realny? Każdy wydaje się koszmarem.

Czwarty.

Po pierwsze, Ty wiesz już o tych dronach - i możesz być pewien, że wiedzą setki, tysiące innych ludzi, także w strukturach wojskowych Ukrainy. Jak i dlaczego je "odnaleziono"? Gdzie teraz trafią...

Dwa, od roku już Pentagon implementuje swój własny, niezależny system inwentaryzacyjno-lokalizacyjny całej "pomocy", jaka trafia na Ukrainę. Nie jest tajemnicą, że to USA "wykryło" sporo, jak nie większość, "nieprawidłowości".

 

To tylko biznes - a zysk musi się zgadzać. Jak za dużo zysku pójdzie na boki, to bwana kubwa użyje bata, wymieni nadzorcę, albo urządzi pokazówkę by strach zrobił swoje - ale karawana musi iść dalej. I będzie szła, bo zyski polityczno-gospodarcze właścicieli oddalonych o tysiące km od frontu, są gigantyczne. Kiedyś już to linkowałem, ale przypomnę - wg oficjalnych danych USA mogłaby zwiększyć wartość pomocy dla Ukrainy dwudziestokrotnie, a i tak byłaby "na wyraźnym plusie".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kespert napisał(a):

Dwa, od roku już Pentagon implementuje swój własny, niezależny system inwentaryzacyjno-lokalizacyjny całej "pomocy", jaka trafia na Ukrainę. Nie jest tajemnicą, że to USA "wykryło" sporo, jak nie większość, "nieprawidłowości".

Daj Boże ;)

Liczę też na to, że ten odważny żołnierz, który zawiadomił o tych "nieprawidłowościach" jeszcze oddycha i nie dostał już np. skierowania na taką linię frontu, z której nie będzie miał szans wrócić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, $Szarak$ napisał(a):

Nie no, jednak rzeczywiście nie ma sensu. 

 

Czas sobie znaleźć lepszych dyskutantów - na poziomie. Brutalne, ale prawdziwe. 

Przejrzyj sobie ten wątek. Ile Twoich teorii się sprawdziło? USA przestawiło gospodarkę na tryb wojenny? Putin z Prigożynem obrzucają się głowicami atomowymi? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Magos Dominus napisał(a):

Przejrzyj sobie ten wątek. Ile Twoich teorii się sprawdziło? USA przestawiło gospodarkę na tryb wojenny? Putin z Prigożynem obrzucają się głowicami atomowymi? 

Wyjaśnię ci  coś. 

1. Dorośli faceci wierzą w to, że Klaus Schwab rządzi światem i w ogóle straszą jakimś Davos. xDDD To mówi samo za siebie. Komentować dalej nie trzeba.

2. Wrzucają mi Bartosiaka i Budzisza którzy są na usługach PiSowskich i gadają totalne bzdury - sam Budzisz którego wyprowadził ktoś tam z równowagi przyznał się, że wspiera PiSowców - czyli neojagielońskich debili. 

3. Piszę mi taki @Obliteraror o braku pomocy dla Ukr. I wkleja gość od 2 lat - no dosłownie 2 lata, że koniec pomocy dla Ukr już blisko. Po czym mu wklejam, że europa coraz to nowe bronie wysyła dla Ukr itd itd. No do niego nic nie dochodzi. Ignoruje totalnie i dalej kręci bzdury.

4. Ukraina i Majdan - 2014 - to złe USA zrobiło Majdan! Kurła!

Jakby nie wiem czy ludzie sobie zdają sprawę, ale Zelensky wygrał wybory z ogromny poparciem milionów ludzi. 

5. Banderyzm na Ukrainie - przed wojną partia pro banderyzmu miała z 3% poparcia. Tak, potężne 3% czy tam nawet 2%. 

6. Ludzie sie podniecają bo zginęło miliard dolców pomocy. CZYLI UWAGA, JAKIEŚ NIECAŁE 2% DLA UKRAINY. 

 

I mógłbym napisać takich punktów ze 100. Mam wrażenie, jakby część w ogóle nie używało rozumu, nie miała takiego myślenia przyczynowo - skutkowego. 

 

Po prostu powiem brutalnie - znalazłem dużo bardziej wartościowych rozmówców. Tyle.

 

Edytowane przez $Szarak$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Obliteraror said:

i nie dostał już np. skierowania na taką linię frontu

Ja liczę, że takie skierowanie wystawiono odpowiedzialnym za "chomikowanie", jeśli zrobili to dla swojej prywaty.

 

A na marginesie - ciekawe, przecież rząd PO powinien mieć spisy całej pomocy jaka została udzielona od "dnia zero" - i mógłby przecież zapytać, co gdzie zostało zużyte, a co jeszcze czeka na swoją kolej... bardzo byłbym ciekaw wyniku takiej kwerendy/inwentaryzacji.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I najważniejszy temat - Wołyń. 

Jeśli się traktuję ludzi, jak podludzi a tak ,,Polska" chołota traktowała Ukraińców to zdziwienie wielkie, że doszło do ludobójstwa. 

 

Fajnopolacy - nie dostrzegają, że to miało swoją przyczynę. Bo przyczyną było traktowanie Ukraińskich dzieci i kobiet, jak bydło. 

 

Prawda boli, ale ją tą prawdę będę pisał. 

Dlatego nie lubię tak bardzo konfederatów. Nie chce, żeby Polska znowu cierpiała przez nacjonalistycznych idiotów. 

 

Przez 99% swojego istnienia byliśmy pośmiewiskiem wobec zachodu. Nie chce, żebyśmy znowu byli dekady do tyłu przez nacjonalistów.

Edytowane przez $Szarak$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, $Szarak$ napisał(a):

Jeśli się traktuję ludzi, jak podludzi a tak ,,Polska" chołota traktowała Ukraińców to zdziwienie wielkie, że doszło do ludobójstwa. 

Idąc tą logiką, Żydzi w Republice Weimarskiej traktowali Niemców jak podludzi, dlatego ci zorganizowali im "disneylandy" na terenach Rzeszy i okupowanych przez nią podczas 2WŚ.

 

A im bardziej rząd, czy to poprzedni, czy obecny, będzie wjeżdżał w dupę na pełnej Ukraińcom, tym bardziej poparcie dla Konfederacji czy podobnych ugrupowań będzie rosło. Nie dziw się - wałki ze zbożem technicznym, kult Bandery, czy nawet krótko przed samą wojną utrudnianie transportu kolejowego, i jednocześnie błagają o pomoc? W polityce powinien zawsze obowiązywać czysty, zimny biznes, a nie jakieś honory i uczucia, bo przez to drugie zostaje spieprzanie do Rumunii gdy naród się wykrwawia. Natura polityki jest czysto transakcyjna i zawsze była.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.