Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

@Kespert, ja bym był ostrożny z takimi efekciarskimi analogiami. Rosja miała się rozpaść już dwa lata temu - i to wg namaszczonych ekspertów z lewa i prawa. 

Niemcy w czasie II wś zostali pozbawieni zaplecza gospodarczego - i to ich wykończyło. Z Rosją tak lekko nie pójdzie, bo nikt ich nie odetnie od własnych zasobów, ani też od handlu z Iranem, Chinami etc. 

 

Edytowane przez zychu
  • Like 4
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wpis.

 

Cytat
Trafił mi się na blabla wojskowy pilot śmigłowca.
I rzucił cytatem.
"Naród, który nie chce karmić swojej armii, będzie karmić cudzą."
Może i Napoleon, ale ciężko się nie zgodzić.
Na Ukrainie można usłyszeć inną frazę.
"I tak będziesz walczyć. Pytanie jest tylko w jakiej armii."
Jeden i drugi cytat jest wyłącznie sloganem.
Na wojny jeździłem od 2014 roku i wiem, że na wojnach nic nie jest ani proste, ani klarowne.
Natomiast warto się zastanowić... nie podoba mi się, że coraz większą część naszych wydatków idzie na wojsko, ale wiedziałem, że musi to nastąpić. Mówiłem to na głos wielokrotnie jeszcze półtora roku temu pod kątem "że to nasza wojna i my też na nią się składamy bezpośrednio".
Wszelkie ruchy pseudopacyfistyczne to albo rosyjska agentura, ale kolejne ucieleśnienie urojeń wąskiej grupy głośnych schizofreników, którzy zawsze stoją na przekór zmianom. Ani pierwsi, ani drudzy nie będą pierwszymi, którzy będą walczyć za naszą niepodległość. Nie mają prawa głosu. Widzicie Brauna, Ludwiczka albo Panasiuka w okopie?

https://www.facebook.com/piotrryczek/posts/pfbid0f4M1okiiK16AGrDPTniioHvVhu3NUWhfE5TJSTnuXQ4nyuVaigvSHzfvJa2o6nycl

 

3emAhx3.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, zychu said:

ja bym był ostrożny z takimi efekciarskimi analogiami

Propaganda nazistowska do samego końca informowała o "postępach na froncie" i kolejnych rekordowych wskaźnikach gospodarki.

Tak samo polskie gazety do końca informowały o "wsparciu sojuszników" czy "inwazji Francji na Niemcy".

 

Jak każda dobra analogia walcząca z propagandą, także i ta musi zacząć od wytrącenia odbiorcy z utartych kolein myślowych - tutaj "Rosja stronk!". Nie są tak słabi jak chcieliby ich widzieć przeciwnicy, ale nie są tak silni jak widzą ich zwolennicy... A doświadczenie każda armia zdobywa za cenę krwi rekrutów.

 

26 minutes ago, zychu said:

Z Rosją tak lekko nie pójdzie, bo nikt ich nie odetnie od własnych zasobów, ani też od handlu z Iranem, Chinami etc.

Od własnych zasobów częściowo odetną ich sankcje. Co z tego że masz gaz 4km pod ziemią, jak do wydobycia go potrzebujesz świdrów i innych technikalii z "kapitalistycznego zachodu".

Od Irańskiej ropy odcięcie jest najłatwiejsze - samolotami jej wozić nie będą. Iran raczej nic innego ciekawego nie posiada oficjalnie (co jak co, ale atomu Rosja nie potrzebuje od nich). W drugą stronę, sprzedaży czegokolwiek do Iranu, czym im zapłacą - dolarami USA? ;)

A Chiny... cóż, Niemcy zostały odcięte od sojusznika rosyjskiego, handlu i od ich zasobów naturalnych, ponieważ doszło tam do działań zbrojnych. Tak samo Rosja i Chiny skończą - teraz jak wtedy, znacznie szybciej niż się mogło nawet kolejarzom niemieckim w 1940r. wydawać.

Stąd tak kluczowe są informacje z Chin, niezależnie od Wyspiańskiego.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Strusprawa1 napisał(a):

Dobry wpis.

 

Bardzo dobry. Podobno kierowca blabla klaskał i płakał ze wzruszenia. A po pracy od razu zapisał się do legionu międzynarodowego na Ukrainie.

Edytowane przez Eskel
  • Like 2
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, zychu napisał(a):

@Strusprawa1, no i chuj, nie dostaniesz odznaki "1 tydzień".

AAweek1.png

Wytrzymałem 3 dni. (btw. wczoraj miałem 30 godzinny dzień pracy)

 

 

28 minut temu, Eskel napisał(a):

 

Bardzo dobry. Podobno kierowca blabla klaskał i płakał ze wzruszenia. A po pracy od razu zapisał się do legionu międzynarodowego na Ukrainie.

Nieironicznie pojechał.
 

 

 

 

A tu w okopie w 2015 roku 1:00:00

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej Duda nie spotka się z Donaldem Trumpem w czasie swojej najbliższej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Kandydat republikanów przyjmie natomiast jutro premiera Węgier Viktora Orbana, którego niejednokrotnie chwalił, nazywając go "wielkim przywódcą" i "silnym człowiekiem".

 

Jak dowiedział się korespondent RMF FM w Waszyngtonie, ani Andrzej Duda, ani Donald Tusk nie spotkają się w USA z kandydatem Partii Republikanów na prezydenta - Donaldem Trumpem. Strona amerykańska miała w nieformalnych rozmowach przekazać Warszawie, że nie chciałaby aby w czasie tej wizyty do takich spotkań doszło.

 

https://www.rmf24.pl/polityka/news-nie-bedzie-spotkania-duda-trump-nieformalne-zyczenie-strony-,nId,7375960#crp_state=1

 

 

Piński:

"To jest taki przypadek kiedy oficer prowadzący traktuje swojego agenta jako taką... nie powiem, że dziwkę... ale tak nim pomiata a on się cieszy każdym dobrym słowem, że dziś nie uderzył, że dziś to pochwalił, a teraz to nawet zadzwoni".

(cytat)

 

 

 

Naprawdę chciałbym zobaczyć miny Nędzymorzan jak Trump wygra wybory :D 

 

Edytowane przez niemlodyjoda
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Obliteraror napisał(a):

naprawdę piękne te metody wyszarpywania ludzi z samochodu i walenia ich od razu po głowie. Chyba dla mobilizacji i wzbudzenia patriotycznego ducha ;)

 

Na szczęście w PL w razie W tak nie będzie, bo na twitterze jest cała armia ochotników, którzy pierwsi będą na Moskwę iść, więc łapanki będą niepotrzebne. ;) 

 

[Oczywiście to szydera, każdy może deklarować idealistyczne działania w różnych kwestiach, dopóki życie nie powie sprawdzam.😊]

  • Like 2
  • Dzięki 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kespert napisał(a):

Oczywiście, ich "zasoby ludzkie" też stawały się coraz bardziej doświadczone.

Ci którzy przeżyli tak, ale dużo doświadczonego woja poszło do piachu,niewoli i na kalectwo po Staliningradzie i Kursku. Zasoby też się kończyły. Podczas operacji Bagriatton mieli więcej dywizji, niż podczas Barbarossy, ale były one mniejsze i złożone głownie ze świeżego rekruta i rezerwistów. W 1945 zostali im już tylko najlepsi, których potem Francuzi używali w Indochinach, oraz ,,najgorsze" resztki typu 10 letni chłopcy i Dziadki leśne oraz łąmagi którym w poprzednich, lepszych latach niezaciągnęliby nawet do mycia lawet

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to zgadzam się jednak z Tymochowiczem w 100%. 

 

Naprawdę się zastanawiam, co ze społeczeństwami jest nie tak. Nie tylko Polskim, ale chociażby Amerykańskim. 

 

Widzę serio po ludziach, że oni wierzą w Trumpa i tego co on gada. To jest dla mnie o tyle niesamowite, bo Trump gada głupoty tylko po to, żeby wygrać wybory. Każdą głupotę powie, żeby słupki się poparcia zgadzały. 

 

A jego wyborcy czy zwolennicy na świecie serio wierzą w jego antysystemowość. 

Coś niebywałego. 

 

On ma cały sztab ludzi który zajmuję się, jaką głupotę tu wypalić żeby trafić do elektoratu. 

Jeśli będzie musiał trafić do ludzi którzy wierzą w płaską ziemię,  to naturalnie będzie o płaskiej ziemi. 

A jakby ludzie tego nie wiedzą, może nie chcą wiedzieć - taka siła wyparcia? Nie wiem, ale masakra.

Edytowane przez $Szarak$
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, $Szarak$ napisał(a):

taka siła wyparcia? Nie wiem, ale masakra.

U Ciebie i w sumie niestety nie tylko osiąga niebywałe szczyty, ale co się dziwić większość tak ma, więc nie martw się w tym szaleństwie nie jesteś sam. Jednak rzeczywistość w końcu i do ciebie zapuka ale pamiętaj, jak zawsze będzie za późno ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAILLY-LE-CAMP, Francja — Wojska francuskie przygotowują się do konfliktu o wysokiej intensywności z wrogiem, który może im dorównać siłą ognia — to duża zmiana dla armii, która przez ostatnie dziesięciolecia walczyła z kampaniami przeciw powstańcom w miejscach takich jak Mali i Afganistan.

https://www.politico.eu/article/french-soldiers-under-fire-train-for-what-war-is-like/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, $Szarak$ napisał(a):

[..]

Widzę serio po ludziach, że oni wierzą w Trumpa i tego co on gada. To jest dla mnie o tyle niesamowite, bo Trump gada głupoty tylko po to, żeby wygrać wybory.

[..]

Trump kilka lat temu powiedział, że 2% PKB to dla każdego państwa NATO wymaganie sine qua non. Śmiano się z niego i wyzywano od szurów podczas gdy to jego poprzednik (murzynek bambo, w ładnym krawacie i potrafiący się uśmiechać, robiący wrażenie na kobietach i niedorozwojach jakim jest przeciętny liberał, np doktor niedohabilitowany Napierała) zrobił sławny reset z Rosją w trakcie którego Niemcy zbudowały dwie rurki a wcześniej przez lata kupowały paliwa od Putina finansując tym zbrodnicze postsowieckie państwo z którego powodu Ty i ten drugi, jak mu tam, StruśPrawa ;) nie możecie spać. Jak na kompletnego debila i idiotę to chyba całkiem bystry z niego człowiek ;) 

Edytowane przez Roman Ungern von Sternberg
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Roman Ungern von Sternberg 

Nie twierdzę, że Trump to debil jako człowiek czy coś, ale gada często  jak debil  pod kampanię.

Gada głupoty specjalnie, chodź inteligenty człowiek. 

 

Ja sam kiedyś fanem Trumpa byłem. I pisze serio, bo gdy on kandydował za pierwszym razem na prezydenta to ja byłem w gim. 

 

No ale to brak wsparcia dla Ukr i prorosyjskość... 

Edytowane przez $Szarak$
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, $Szarak$ napisał(a):

Gada głupoty specjalnie, chodź inteligenty człowiek. 

Bardzo można to szybko zweryfikować, musisz podać konkretne przykłady a najlepiej uzasadnić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, $Szarak$ napisał(a):

@Roman Ungern von Sternberg 

Nie twierdzę, że Trump to debil jako człowiek czy coś, ale gada często  jak debil  pod kampanię.

Gada głupoty specjalnie, chodź inteligenty człowiek. 

 

Ja sam kiedyś fanem Trumpa byłem. I pisze serio, bo gdy on kandydował za pierwszym razem na prezydenta to ja byłem w gim. 

 

No ale to brak wsparcia dla Ukr i pro rosyjskość... 

Człowieku, USA ma w tej chwili inne problemy. Obejrzyj jak wyglądają amerykańskie ulice dużych miast:

 

Małe miasteczka z tzw: "Rust Belt"

 

Do tego kryzys imigracyjny, powszechna narkomania, zubożenie klasy średniej. Oni serio mają teraz inne problemy niż Ukraina. Ameryka wciąż błyszczy (tzn są miejsca gdzie wszystko jest ok) ale nie mogą się rozwadniać na każdym kierunku bo gdzieś jest wojna i komuś dzieje się krzywda. Koncerny zbrojeniowe zarabiają ogromne pieniądze na tej wojnie ale ta kasa jest wysysana od zwykłych mieszkańców USA i to ludziom się nie podoba, dla nich Ukraina to jak dla nas Burkina Faso albo Dżibuti, mało kto potrafi to pokazać na mapie. USA dwukrotnie pomagały Europie i co dostały w zamian? ? Zobacz sobie jakie państwa są najbardziej amerykosceptyczne w Europie :) 

 

Edytowane przez Roman Ungern von Sternberg
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Roman Ungern von Sternberg napisał(a):

Człowieku, USA ma w tej chwili inne problemy. Obejrzyj jak wyglądają amerykańskie ulice dużych miast:

Trzeba rozróżnić politykę wewnętrzną i zewnętrzną. 

Taki kraj, jak USA musi szczególnie zwracać uwagę na oba rodzaje a nie tylko wewnętrzna - jeśli dalej chcą być top 1. 

 

10 minut temu, Roman Ungern von Sternberg napisał(a):

Ameryka wciąż błyszczy (tzn są miejsca gdzie wszystko jest ok) ale nie mogą się rozwadniać na każdym kierunku bo gdzieś jest wojna i komuś dzieje się krzywda.

Ale to nie chodzi o to. 

Ja wiem, że z dobrego serca tego nie robią. Po prostu im się to opłaca ogólnie - według mnie. 

 

A tak poza tym z innej beczki. 

Oczywiście teraz ,,źli" republikanie niby blokują. 

Moja teoria jest taka, że broń i kasa mogłaby iść na Ukrainę, tylko obie partie ustaliły, na razie stop. 

 

I zastanawiam się w zasadzie nad powodem. Mam kilka różnych teorii. 

 

Tak czy inaczej uważam że jeśli chodzi o tą pomoc to teraz szopka jest rozgrywana przez obie partie. 

Edytowane przez $Szarak$
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Obliteraror napisał(a):

naprawdę piękne te metody wyszarpywania ludzi z samochodu i walenia ich od razu po głowie. Chyba dla mobilizacji i wzbudzenia patriotycznego ducha ;)

 

8 godzin temu, Roman Ungern von Sternberg napisał(a):

ale to skur…stwo. 

A propo, bo rzucił mi się w oczy taki filmik:

Popieram tego pana w żółtym samochodzie. 

  • Like 4
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.