Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, $Szarak$ napisał:

Straty amerykanskie w afganistanie przez 20 lat - podkreślam 20! To kilka tysięcy żołnierzy. 

Ale obok amerykańskiej filozofii - diametralnie różnej od rosyjskiej - dotyczącej traktowania żołnierza (i ogólniej - życia ludzkiego) stała sama natura konfliktu w Afganistanie, czyli niesymetrycznej wojny z partyzantami o zmiennym natężeniu działań. Na Ukrainie masz wojnę konwencjonalną o skali, jakiej nie widziała Europa po 1945 roku. 

Edytowane przez zychu
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@$Szarak$ Straty to jedna wielka niewiadoma. To, że Ruscy kłamią, to oczywiste (niestety nie dla wszystkich...). Ukraińcy także kłamią. To tym bardziej oczywiste. 
Prawda leży na mapie (gdzie front), w potencjale czy też w wyliczeniach niezależnej strony.

Co do strat ukraińskich - co się dosyć mało o tym mówi - Ukraińcy bardzo mocno dostali po d/pie na początku wojny na południe, a także w marcu na froncie ługańskim. Tam stracili także dowódcę brygady zmechanizowanej. 
By uświadomić sobie skalę porażki, to mogę napisać, że Ukraińcy nie planowali scenariusza oblężenia Mariupola (co dziwne) oraz zdobycia Chersonia przez Rosjan.
Jednak wciąż zdumiewa, że front ATO trzyma się jeszcze w Doniecku i Kadijewce... Co do bitwy o Mariupol, to dobry był ostatnio 12 stronicowy artykuł o tym w gazecie "Technika wojskowa".


Jednak zauważyłem, że w 90% ludzie mają tak, że ściśle wspierają jedną stronę i nie potrafią nadto spojrzeć krytycznie na "swoją stronę". Ja się staram jak mogę, tak to ujmę. 

 



 

Edytowane przez Strusprawa1
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, $Szarak$ napisał:

@Strusprawa1Ja nie pisze, że Ukraina nie ponosi strat. Ponosi i to spore, ale są osoby które twierdzą, że Rosja jest militarnie silniejsza od USA. Jeśli ktoś mi takie coś próbuje wmówić no to beka.

Hehe, no bo wiesz - transy i reklamy z dwoma mamami. To wygrywa wojny. xD 
Tylko jednak te osoby nie widziały jakie zabawki mają Amerykanie i że w większości to nie są transy, a republikańscy rednecy z południa. 
Ale co propaganda zrobiła, to jej.

Edytowane przez Strusprawa1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, $Szarak$ napisał:

Ale przecież ZSRR też było w Afganistanie. :D Im już tak dobrze nie poszło, jak wiadomo. 

Tu już zaczyna się sprawa komplikować, bo radziecką wojnę w Afganie należałoby raczej porównywać z amerykańską wojną w Wietnamie. Nie chcę tu na siłę niczego udowadniać, po prostu w jednym poście nie da się podsumować zagadnienia, o którym całe tomy napisano. 

Ogólnie u ruskich sołdat jest łatwo zastępowalny.

 

5 minut temu, Strusprawa1 napisał:

w większości to nie są transy, a republikańscy rednecy z południa. 

I fasolożercy. :) 

Edytowane przez zychu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"Blokada Kaliningradu zniesiona. Pomogły w tym Niemcy, które naciskały na Komisję Europejską

Nie ma co ukrywać, że złagodzenie sankcji na transport do Kaliningradu jest afrontem wobec Wilna, które od początku nie zgadzało się na podobne posunięcia. Niestety zaledwie kilka dni temu „rekomendacja” Komisji Europejskiej spowodowała rozluźnienie rygorystycznej blokady obwodu kaliningradzkiego przez swoje terytorium."

 

https://obserwatorlogistyczny.pl/2022/07/21/blokada-kaliningradu-zniesiona-to-sukces-dyplomacji-rosji-i-niemiec/

 

No niestety wraca business as usual ale widzę nadal tu się ludzie brandzlują filmikami niewiadomo skąd, i gdzie jesteśmy my w tej sytuacji? Czołgi oddane, kasa pusta, rachunki się piętrzą, węgla nie ma, a i  tak nad naszymi głowami robią co chcą. Tak to się kończy, polityka to nie są sentymenty, nie ma co się kierować emocjami. I na koniec nam zostaną do opłacenia rachunki.

 

 

Pomagać trzeba, ale też trzeba wiedzieć na jakim świecie żyjemy. Filmiki z twittera nie ogrzeją wam mieszkań w zimę i nie dadzą prądu.

Edytowane przez spacemarine
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, spacemarine napisał:

No niestety wraca business as usual ale widzę nadal tu się ludzie brandzlują filmikami niewiadomo skąd, i gdzie jesteśmy my w tej sytuacji? Czołgi oddane, kasa pusta, rachunki się piętrzą, węgla nie ma, a i  tak nad naszymi głowami robią co chcą. Tak to się kończy, polityka to nie są sentymenty, nie ma co się kierować emocjami. I na koniec nam zostaną do opłacenia rachunki.

Nie wiedziałem, że mamy ten sam interes geostrategiczny jak Niemcy. Serio - czego chcesz? Wielkich Niemiec czy niepodległej Polski? Bo już kompletnie się pogubiłem. 
Nagle się okazuje, że ktoś nienawidzi własnego rządu bardziej niż zależy mu na interesie państwa polskiego, a także liczy się interes Ein Reichu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yes! Yesyesyes! Na froncie żadnych wielkich bitew, zastój (chciałoby się rzec - na wschodzie bez zmian), żadnej małej dziewczynki nie rozerwało w pół, kacapy codzienne spowszedniały (ileż się można spuszczać nad jakimś ruskim sebiksem odjebanym przez drona?) więc mediawyrobnicy znów grzeją temat Naddniestrza! 

Nie ma to jak w czterech kolejnych serwisach informacyjnych przeczytać tego samego niusa przekopiowanego od Reutersa czy BBC. :D

Pięć niusów lajfstajlowych, spąsorowany artykuł o serialu Netfliksa, a pomiędzy tym wszystkim - "analiza" wypowiedzi rzecznika naddniestrzańskiego msz. Jeden wielki lol.

Miałem unikac tego syfu, ale nie potrafię sobie odmówić weekendowej prasówki. 

Edytowane przez zychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokopilla, Wysokopilla! Dwa tysiące duszyczek pójdzie do... nieba? Nie, nie do nieba. Zwierzęta nie mają duszy nieśmiertelnej mogącej iść do nieba. Dwa tysiące orków pójdzie niebawem do piachu.

 

Krab, Krab! Jedzie tam Krab i to nie jeden! Będzie dużo roboty tej nocy. Będzie to gorąca noc dla orków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Strusprawa1 napisał:

Nie wiedziałem, że mamy ten sam interes geostrategiczny jak Niemcy. Serio - czego chcesz? Wielkich Niemiec czy niepodległej Polski? Bo już kompletnie się pogubiłem. 
Nagle się okazuje, że ktoś nienawidzi własnego rządu bardziej niż zależy mu na interesie państwa polskiego, a także liczy się interes Ein Reichu.

 

No właśnie Struś wrogowie na śmierć a podpisują ze sobą umowę o eksport zboża?

https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36741641-ukraina-turcja-i-rosja-podpisza-umowe-uwalniajaca-eksport-zboza

 

"Ukraina, Turcja i Rosja podpiszą umowę uwalniającą eksport zboża

Rosja, Ukraina i Turcja spotkają się w piątek, aby podpisać umowę zaproponowaną przez ONZ w celu uwolnienia eksportu zboża z oblężonych ukraińskich portów Morza Czarnego."

 

@Strusprawa1 jesteś tak zacietrzewiony że nie rozumiesz że obecna władza realizuje niemiecki interes:

- pozbyli się dostaw z ru i węglowowodrów osłabiając Polskę i napędzając inflację, no ale nie finansują Potina dzieki temu nie? No nie bo kupują przez po średników to samo z Słowacji i De. No ale Ty tego nie rozumiesz albo pomijasz

- zamknęli Polskie kopalnie węgla i nadal  wygaszają kolejne, ale niemcy otwierają kolejne i to węgla brunatnego, który jest bardziej szkodliwy jeśli już ta argumentacja ma być używana. Kumasz? Coś świeci?

- zgodzili się na zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035r co same niemcy nie chca u siebie, czyli będziemy rynkiem zbytu dla nowych aut głównie niemieckich

- ciągle godzili się na brednie co2 podatek co2 i inne cuda co niszczy gospodarke, a zielona energia wiatraki to domena biznesu niemieckiego

 

Musisz zrozumieć że interes partyjny a interes Polski to nie jest to samo, aż po co tobie to gadać jak już z tydzień czy dwa temu to wałkowaliśmy i chciałeś uciekać na wakacje, bo spiętrzyły się kozy bojowe, bomba w kuchni, kotki z donbasu a ty dalej brandzlujesz się filmikami z pola walki, a wraca business as usual bo to ponad naszymi głowami sa decyzje. I wiesz co nasi to przyklepną też i obwieszczą że to ich też sukces że jest pokój a my zapłacimy jako społeczeństwo za to rachunki. No ale się uaktywniłeś więc przelew z nowogrodzkiej był pewnie. Takie bzdety ludziom wciskają, że masakra, przygarnij te kotki z Donbasu i zrób im kanał i stronę na Twieterzze jak ten piesek co rozminowywał pole.

 

Widać wyraźnie że jesteś trollem Struś o ile  na początku byłeś tylko źródłem beki tutaj to teraz widać że działasz od przelewu do sms-a z nowymi instrukcjami by krzewić propagandę do narodu.

 

I ty jeszcze zadajesz pytanie czy ktoś chce niepodległej Polski czy wielkich niemiec jak sam realizujesz propagandę i politykę naszych, którzy te niemcy wspierają jak się da i to bardziej niż PO. Normalnie jak syndrom sztokholmski z amnezją.

Edytowane przez spacemarine
  • Like 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam super wiedzy w temacie geopolityki, ale sobie lubię czasami porozkminiać, kto i czego może chcieć.

 

W interesie niemców jest jak najsłabsza Ukraina i Polska. Im u nas będzie gorzej, to tym łatwiej będzie im kontrolować sytuację. Co do Rosji oni potrzebują jej do swoich interesów, to nie tylko import surowców ale i export. 

 

Wszelkie złe scenariusze dla nas są dla nich korzystne. W przypadku włączenia się Polski w konflikt, USA prawdopodobnie by nic nie zrobilo, tylko by ich wypchnelo z tego obszaru. A to dla nich jest korzystne w kontekscie tego co ostatnio mowią, czyli zacieśnienia współpracy, czy tam stworzenia 4 rzeszy.

 

Najlepsze co by im się mogło przytrafić to konflikt między Polska i Ukraina, nie musi to być od razu wojna, może to być tylko narastające napięcie w społeczeństwie polskim. Eskalacja tego jest możliwa przez Rosjan. Jestem przekonany, że ogrom z tych Ukranaincow, co przekroczyli granicę to Ruscy agenci. Tacy ludzie mogą eskalowac sytuację. Wiele nie trzeba, ludzie żyją emocjami i łatwo jest doprowadzić do tego aby to się wymknęło spod kontroli.

 

Jako ciekawostka, dodam, że badam w otoczeniu podejście ludzi do Ukraincow. Większość obojętne ma, ale zdarzają się tacy co mają bardzo negatywne. Kolega wojskowy mowi, że nienawidzi ukrów, pytam jak koledzy z pracy, odpowiada, że część tak samo.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, spacemarine napisał:

- pozbyli się dostaw z ru i węglowowodrów osłabiając Polskę i napędzając inflację, no ale nie finansują Potina dzieki temu nie? No nie bo kupują przez po średników to samo z Słowacji i De. No ale Ty tego nie rozumiesz albo pomijasz

Przecież wzrośnie popyt na dostawy z gazoportów i naftoportów. To zapewnia także baltic Pipe. Dużo o tym mówił Krzysztof Wojczal głębiej. 



 

 

20 godzin temu, spacemarine napisał:

- zamknęli Polskie kopalnie węgla i nadal  wygaszają kolejne, ale niemcy otwierają kolejne i to węgla brunatnego, który jest bardziej szkodliwy jeśli już ta argumentacja ma być używana. Kumasz? Coś świeci?

Przypomnisz mi jakie są koszty wydobycia, jak głęboko on jest, albo jak działa zarząd polskich kopalń, czy po prostu walniesz takie coś by ponarzekać? No jasne, że Niemcy są cyniczni i ZACHOWUJĄ SIĘ WROGO w ujęciu gospodarczym wobec nas, gdzie zaskoczenie?
 

 

20 godzin temu, spacemarine napisał:

- zgodzili się na zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035r co same niemcy nie chca u siebie, czyli będziemy rynkiem zbytu dla nowych aut głównie niemieckich

Napiszę w 2035 roku odnośnie dostępności ropy naftowej. Mogę cię zapewnić, że w 2030 będzie porządny oil peak. (polecam zainteresować się tematem - ropa jest niezłą inwestycją długoterminową). 
 

 

20 godzin temu, spacemarine napisał:

Widać wyraźnie że jesteś trollem Struś o ile  na początku byłeś tylko źródłem beki tutaj to teraz widać że działasz od przelewu do sms-a z nowymi instrukcjami by krzewić propagandę do narodu.

Sam mi wskazałeś wprost, że interesy państwa polskiego i niemieckiego są sprzeczne i teraz mi gadasz, że ja jestem trollem? Jaja sobie robisz? 
Kompletnie nie znasz koncepcji geopolitycznych, tylko rzucasz puste informacje, które nie potrafisz poskładać do kupy, po czym po wszystkim pi/rdolisz, że jestem sprzedawczykiem. Kto normalny się tak zachowuje? 
 

 

20 godzin temu, spacemarine napisał:

Musisz zrozumieć że interes partyjny a interes Polski to nie jest to samo, aż po co tobie to gadać jak już z tydzień czy dwa temu to wałkowaliśmy i chciałeś uciekać na wakacje, bo spiętrzyły się kozy bojowe, bomba w kuchni, kotki z donbasu a ty dalej brandzlujesz się filmikami z pola walki, a wraca business as usual bo to ponad naszymi głowami sa decyzje. I wiesz co nasi to przyklepną też i obwieszczą że to ich też sukces że jest pokój a my zapłacimy jako społeczeństwo za to rachunki. No ale się uaktywniłeś więc przelew z nowogrodzkiej był pewnie. Takie bzdety ludziom wciskają, że masakra, przygarnij te kotki z Donbasu i zrób im kanał i stronę na Twieterzze jak ten piesek co rozminowywał pole.

Dobra, to ja pytam wprost - czy w naszym interesie jest zwycięstwo Rosji na Ukrainie. Czy w naszym interesie jest wzrost potęgi Niemiec i Rosji? Czy w naszym interesie jest oduniezależnienie się od surowców rosyjskich w długim terminie? Czy w naszym interesie dla istnienia niepodległego państwa polskiego jest zaakceptowanie służalczej postawy wobec Niemiec i wobec Rosji, bo "to amerykanie chcą nas wepchnąć w wojnę". Pytam się konkretnie, a nie pi/rdolisz, że jestem agentem. Nic nie powiedziałeś konkretnego. Wypierdziałeś swoje typowe polskie narzekalnictwo nic konkretnego nie proponując, nie ukazując tego z większej perspektywy. 
Co jest w naszym interesie? Niepodległe państwo polskie czy może podległe wobec Rosji i Niemiec, ale żeby cieplutko było w domciu JUŻ TERAZ NATYCHMIAST TUTAJ? 

Kto wciska takie brednie. Pisałem wprost, że obydwie strony prowadzą wojnę informacyjną i mogę ci podać dziesiątki przykładów jak Rosjanie parszywie kłamią na tej wojnie, co oczywiście będzie skwitowane jako lizanie jaj Ukraińcom. 

No i co z tym złego, że piesek rozminowuje pole. Serio, co w tym złego? Czy nie zauważasz jakimi bzdurami od wielu lat ludzie są karmieni w mediach? Że ktoś się zesrał na odległość albo że w II wojnie światowej Polacy z Monte Cassino mieli miśka (to jest identyczna sytuacja)? 


Bo jak tutaj ktoś nie klaszcze jajami jak wszyscy, czyli nie powiela narracji, że nas Polaków wszyscy nie r/chają w d/pę, to oczywiście agent od rządu musi być. Oczywiście Polacy kochają gdy się pisze jacy to my jesteśmy uciskani, jak to każdy nas przygniata, jak to my chcemy grzecznie żyć, ale by wojny nie było, aby po prostu wszyscy się odpi/rdolili i pozwolili nam wegetować. I tu ja psuję tą narrację męczenników, chrystusów narodów, bo piszę, że mamy inne interesy niż Niemcy i handel z Rosją nie jest w dłuższym terminie sprzyjający. Oczywiście na odpowiedź dostanę argumenty, które w sumie potwierdzają to co piszę. 
 

20 godzin temu, spacemarine napisał:

I ty jeszcze zadajesz pytanie czy ktoś chce niepodległej Polski czy wielkich niemiec jak sam realizujesz propagandę i politykę naszych, którzy te niemcy wspierają jak się da i to bardziej niż PO. Normalnie jak syndrom sztokholmski z amnezją.

Jak wspierają jeszcze bardziej? Budową Baltic Pipe? Rozbudowaniem portów? A może budowaniem nowego sojuszu chętnych? 

Już na telegramie w grupie cybernetyków dyskutowałem o tym samym kompletnie (ich grupa powstała, aby dojść do niepodległej i suwerennej Polski - ciekawa sprawa, pomyślałem) i skończyło się na tym, że te barany nie potrafiły zrozumieć obecnej sytuacji i z poziomu strategicznego jak dojść do niepodległej, silnej i suwerennej Polski bez popierania Rosji, polityki niemieckiej i j/bania USA, co jest kompletną aberracją...

I ja się pytam wprost i na to się mordy zamykają - jakie żądania miał Ławrow w grudniu wobec Amerykanów i jak to się nas tyczyło? Bo jakoś nikt z tych lizid/pów kacapów nie potrafi na to konstruktywnie odpowiedzieć. 

Edytowane przez Strusprawa1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1

W interesie Polski jest by ru się rozpadło, przegrało i tutaj chyba nikt nie ma innego zdania. Baltic Pipe nie ma pełnej przepustowości i dobrze o tym wiesz, to pisania na wodzie co będzie za pół roku, ba dopiero co negocjowali kontrakt po ogłoszeniu że nie będą brali z ru węglowodorów. No świetna strategia negocjacyjna.

 

I tak ma być ciepło nie w tylko w domciu ale w koszarach i tam gdzie są ludzie, którzy będą musieli iść na front, a na froncie ludzi się wymienia. No ale wiadomo dowalmy sobie problemów więcej, z pustymi hałdami byle żeby pokazać w koło jakim to jesteśmy przykładem.

 

To że zrobili gazoport, baltic pipe to plus, ale zadłużyli pl, zniszczyli gospodarkę i to przed kryzysem, a zgliszcza nie zapłacą za czołgi, tym bardziej jak się oddało ich dużą część za nic.

 

Serio ile można mieć klapki na oczach, to jakaś wręcz religijna postawa, nawet samobiczowanie, ja nie muszę mieć ciepło w domciu byle żeby ru dowalić, no ba nawet nie muszę mieć prądu by im dowalić, ba nawet mogę mieć deficyty węgla w gospodarce, że nie będzie jak chleba robić ludziom, a co dopiero żołnierzom, bo nawet pieca nie rozpalisz. Masakra, to przypomina religie covidową w pierwszym półroczu, kompletne absurdy, brak racjonalnego myślenia i wyciągania wniosków. Jak zakaz wychodzenia do lasu i noszenie trzech maseczek naraz.

 

I na koniec, to że pewien podstarzały gość z żoliborka chce mieć swoją osobistą zemstę zamiast racjonalnie myśleć to jest bardzo groźna podstawa względem własnego narodu, po prostu, no ale co można się spodziewać jak się gada że przynajmniej nie umierali na ulicach, I później tacy jak Ty biegną z bagnetem na czołgi jak mięso armatnie, no ale jaka duma nie? Przynajmniej umarli z honorem. Tak to jest jak naszą krew traktuje się jak walutę i to jeszcze za frajer no ale zeloci jak Struś wszystko sobie wytłumaczą nawet jak się ich wydoi ze wszystkiego. Poczekajmy do zimy i przyszłego roku jak walnie kryzys.

 

Nikogo racjonalnego nie będzie obchodziło co się dzieje na wschodzie, rozumiesz Struś, bo jak nie bedzię co do gara włożyć, jak będzie na zerze w domu przy -20 na zewnątrz i komornik puka bo nie stać ludzi na spłatę trzykrotnie większej raty to uwierz nikogo nie będą obchodziły filmiki z twiterka. tymi rzeczami brandzlują się nawet dziś pojedyncze osoby, poczytaj komentarze na bankier.pl interia wykop. A zresztą po co karmić trolla

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, spacemarine napisał:

Ach, zapomniałem wstawić co do umowy Ukraina-Rosja-Turcja-ONZ:
https://www.wykop.pl/link/6749879/rosja-zaatakowala-rakietami-port-w-odessie-to-by-bylo-na-tyle-w-sprawie-umowy/

15 minut temu, spacemarine napisał:

Nikogo racjonalnego nie będzie obchodziło co się dzieje na wschodzie, rozumiesz Struś, bo jak nie bedzię co do gara włożyć, jak będzie na zerze w domu przy -20 na zewnątrz i komornik puka bo nie stać ludzi na spłatę trzykrotnie większej raty to uwierz nikogo nie będą obchodziły filmiki z twiterka. tymi rzeczami brandzlują się nawet dziś pojedyncze osoby, poczytaj komentarze na bankier.pl interia wykop. A zresztą po co karmić trolla

Wiem i rozumiem co interesuje gawiedź. Raczej nie długoterminowy interes, ale interes tu i teraz. Oczywiste. Natomiast pisałem długoterminowo do czego najlepiej dążyć... 

To było pewne, że jak "szambo się wyleje", to będzie problem z surowcami z Rosji. 
Czytam i część jest trollowskich kont, szczególnie na twitterze. Jeśli konto nazywa się "Radek179537164238" to bot rosyjski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.