Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Martius777 napisał:

Afryka w tym czasie miała o wiele, wiele więcej rodzajów żywności, owoców do zajebania ale to tam był i jest o ironio GŁÓD.

Ehem..... niepoprawnie o tym współcześnie mówić, ale np. takie Zimbabwe było swego czasu największym producentem żywności na kontynencie, jeden z najbogatszych krajów Afryki. Razem z RPA (nawet pod sankcjami swego czasu) :)

 

Za rządów wiadomo kogo. Ale niedobra o tym mówić, więc mówić przestaję.

9 godzin temu, Gościu napisał:

Bo lepsza była niewolnicza praca w obozach koncentracyjnych Europejczyków, którzy finalnie powybijali się w I i II WŚ...

Z jednej skrajności w drugą :) Po co? Ja nie mówię, że biali kolonizatorzy nie popełniali zbrodni i nadużyć, czy nie wykazywali się rasizmem. Oczywiście że popełniali - jestem wrogiem fałszowania historii, niezależnie w którą stronę. Ale poczytaj trochę historii kontynentu i rozwoju, który się wtedy dokonał. Do odczuć i opinii przeciętnego obywatela (niezależnie od koloru jego skóry) też można się dogrzebać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rnext napisał:

To jest zasadniczo koszmar demokracji przedstawicielskiej, pozwalającej wygodnie i bizantyjsko umościć się władzy i nie robić niczego poza żonglerką elektoratem i zdobyciem umownie - 51% poparcia. Pozostałe 49% jest wówczas w dupie, a owe 51% "zwycięzców" tylko nie ogarnia, że też jest w dupie.

 

Żeby to jeszcze było tak, że trzeba mieć 51% poparcia. W 2019 PiS zdobył 43,59% głosów przy frekwencji 61,74%, czyli zdobył głosowało na nich 26,9% uprawnionych do głosowania. Jeszcze ciekawiej było w 2015, na PiS głosowało 37,58% przy frekwencji 50,92%, a więc zdobyli trochę ponad 19% głosów uprawnionych do głosowania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ManBehindTheSun napisał:

Ale rakiety czy mobilne ołtarze?

Rakiety manewrujące Jassm ER. O ile się nie mylę są w południowo zachodniej Polsce. Kupiliśmy od Amerykanów. 

 

Heh no z Afryka panowie to jest jeszcze inny problem. Zachód po prostu nie chce mieć kolejnego konkurenta. Oni mają gdzieś to, że ludzie mogą głodować czy nie rozwijać się. Nie dopuszcza do tego i tyle. 

W ostatnich latach USA przespało trochę momentów wpływów na Afryce. Chińczycy zaczęli mieć większe. Nagle jakimś dziwnym trafem, rządy handlujące z Chinami są obalane - wyjątkowo brutalnie bo często zabijani. Ja nie chcę nic sugerować, ale wojska zachodnie tam stacjonują. Bodajże nie tak dawno miał być nieudany zamach stanu na rząd Gwinei Równikowej - bo heh, za dobre relacje mieli ze Skośnookimi. 

@RnextCo do demokracji hmmm. Myślę, że już mamy małego dyktatora - pisze małego, bo cały czas dąży by nim zostać jako duży heh. Problem tylko taki, że kaczorek miał zostać ostatnio poniżony... 

Chodzą ploty, że gdy Dudzie przypadkowo samolot się zepsuł na spotkanie z Bidenem kaczorek chciał osobiście z nim pogadać - niestety, został zlany. Taki wódz a i tak go nikt nie docenia heh :( biedny. 

Szkoda mi naszego kraju. W wielu badaniach uważani jesteśmy za kraj, który naprawdę ma możliwości bardzo duże, by się rozwinąć. Skoro przy ich rządach się chwalą, że pkb rośnie i inne słupki,to można się tylko domyśleć, co by było, gdyby ktoś to umiał przekuć naprawdę w sukces. 

 

 

 

Edytowane przez $Szarak$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Eskel said:

Żeby to jeszcze było tak, że trzeba mieć 51% poparcia. {...} PiS zdobył 43,59% głosów przy frekwencji 61,74%, 

Ano właśnie, jest jeszcze gorzej. Dlatego napisałem że "umownie 51%".

4 minutes ago, $Szarak$ said:

Myślę, że już mamy małego dyktatora - pisze małego, bo cały czas dąży by nim zostać jako duży heh. Problem tylko taki, że kaczorek miał zostać ostatnio poniżony... 

Kaczorek jest w głębszej dupie niż wszyscy myślą. Jego osobiści koledzy klubowi chcieli go w 2020 internować/odizolować i to metodą zadziwiająco bezprawną. Tyle, że o tym nie słychać. Wszystkie ważne wydarzenia izoluje się od społeczeństwa w myśl zasady, że "im mniej ma wiedzy tym bardziej błędne decyzje podejmuje". 

Jak chcesz posłuchać: https://youtu.be/sZs-AowfKzM

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, zychu said:

Ale pisanie takich rzeczy jest ryzykowne

Sprawa zamknięta, sprawca też. No i kto się przejmie anonimem z netu - ci co wiedzą, już wiedzą.

Przecież nie piszę, że jak odbywały się ćwiczenia na poligonie, to okoliczni rolnicy w kolejkach się ustawiali... Ale w czasie W za takie coś nie będzie pobłażania. Mendy tolerujące "interes na boku" należy rozgniatać, pod paragrafem "sprzeniewierzenia się przysiędze wojskowej" - "dbać o powierzony sprzęt i wyposażenie". Bo czasem sprzęt = życie.

Po namyśle jednak, przyznam rację i sprawy przetargów pominę milczeniem.

Po necie krąży żart, że Szojgu po cichu sprzedawał na lewo połowę przydziałowego paliwa, tylko nie przewidział, że Gierasimow sprzedawał drugą połowę. Ale czy to żart?

13 hours ago, $Szarak$ said:

Tylko czy cele zostaną osiągnięte?

To już nie jest właściwe pytanie. Właściwie pytanie to "no i co z tego?". Osiągnęli/nie osiągnęli, ale co dalej?

Na przykład sprawa Floty Czarnomorskiej i krytycznego portu dla niej - co z tego, czy zdobędą czy nie, jak okazało się że jest jak na razie ta flota przez ostatni miesiąc - niemal bezużyteczna. Zostaje jedynie kwestia propagandy, i np kontroli cywilnego transportu żywności/stali... ale to inny wątek.

Co do wsparcia Chin - oni mają w sumie wylane, czy Rosja przeżyje czy nie. Najwyżej Syberia będzie częścią Chin. A od Uralu w lewo - ich nic nie obchodzi; w sumie Rosja podzielona na pół jest dla Chin najlepszym rozwiązaniem.

13 hours ago, $Szarak$ said:

straty w ludziach - to może być cios dla Rosji

Niestety nie jest to coś, co ich powstrzyma.

13 hours ago, $Szarak$ said:

Skośnookich jeńców wśród Rosjan też widziałem...

Trochę szerzej, pierwsze oddziały które trafiły na Ukrainę, stworzyły poważne problemy z "utrzymaniem porządku" na dalekich rubieżach. Na przykład, info własne, w Dagestanie wieści o rannych i zabitych trafiają "z powrotem do rodzin" po 7 dniach lub dłużej, zagregowane. Z każdą listą wywieszoną na tablicy, odległość "mentalna" mieszkańców względem Moskwy, oddala się w postępie geometrycznym.

20 minutes ago, Rnext said:

"im mniej ma wiedzy tym bardziej błędne decyzje podejmuje"

Możesz mieć silniejsze działa, ale jeśli nie masz wiedzy w co je wycelować - przegrasz.

Każda rewolucja w krajach Europy, o to by się w tej chwili rozbiła. Pacynki można zastąpić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Kespert said:

Możesz mieć silniejsze działa, ale jeśli nie masz wiedzy w co je wycelować - przegrasz.

Stąd spore środki systemu są kierowane na takie trzy podstawowe filary władzy:

- deedukację dzieci i młodzieży wraz z pilnym strzeżeniem, żeby prawda o mechanizmach finansowych/politycznych/historycznych etc. nie przedostała się do ich świadomości. Oczywiście wszystko przy zachowaniu pozorów nauczania.

- likwidacja udziału domu (rodzice, dziadkowie) w procesie dydaktyczno-wychowawczo-edukacyjnym. Ekstremum: Nawet rozrywano kontakt i przepływ międzypokoleniowy za pomocą C19. 

- zakłamaną pompę propagandową i budowanie zupełnie fałszywego, ale monolitycznego obrazu świata w mediach.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, $Szarak$ napisał:

Rakiety manewrujące Jassm ER. O ile się nie mylę są w południowo zachodniej Polsce. Kupiliśmy od Amerykanów. 

 

Ekhm to co podajesz to jest jest pocisk odpalany z samolotów a nie rakieta. Zasięg tego (oficjalnie podawany) to 370 km, odległość Moskwy od naszej granicy to ok 900 km. Tymi pociskami możesz ostrzelać, co najwyżej, Kaliningrad i to pod warunkiem że będziesz miał czym latać i odpalić taki pocisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, paazik said:

 

Ekhm to co podajesz to jest jest pocisk odpalany z samolotów a nie rakieta. Zasięg tego (oficjalnie podawany) to 370 km, odległość Moskwy od naszej granicy to ok 900 km. Tymi pociskami możesz ostrzelać, co najwyżej, Kaliningrad i to pod warunkiem że będziesz miał czym latać i odpalić taki pocisk.

A teraz na ziemię. Nawet jeżeli mamy jakies MRBM z konwencjonalną głowicą, odpalamy, do Moskwy dolatują dwie z 20 i niszczą jeden blok w 8 milionowym mieście. 

 

Przerażający cios. 

 

Ile razy można pisać, że husarzenie to jedno, a realia drugie? 

 

Realia są takie, że albo atom żeby "wejściu" zapobiec albo b. silna armia lądowa, żeby zmaksymalizować koszt "wejścia". 

 

Innych dróg niet

3 hours ago, Redbad said:

 

Co poszło nie tak w łańcuchu DNA Polaków, że mamy to co mamy???

Z DNA jest wszystko ok. 

 

Natomiadt zostaliśmy przyuczeni (a raczej niedouczeni), że pieniądze są be, hajs mają pany, a szarak niech się cieszy, że w biedzie jest promocja. 

 

I druga kwestia ci co mają świadomość, że są dymani wolą oszukiwać system, co ich oszukuje, niż z nim walczyć, a tradycje oszukiwania mamy baaardzo długie. Kwestia na co idzie mniej energii. 

 

1+1=3

 

A to, że z takim podejściem wszyscy kiedyś będą z ręką w nocniku? Oj tam, oj tam. 

Edytowane przez maroon
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maroon w zasadzie to jedno i drugie należy mieć gdyż silna armia lądowa, która stawia silny opór może zwiększać szansę użycia atomu przeciw takiemu krajowi.

 

A na krajach, które mają własny atom nie używa się atomu.

 

Więc bezpieczeństwo to silna armia o profilu defensywnym, atom + sojusze. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Mosze Red said:

@maroon w zasadzie to jedno i drugie należy mieć gdyż silna armia lądowa, która stawia silny opór może zwiększać szansę użycia atomu przeciw takiemu krajowi.

 

A na krajach, które mają własny atom nie używa się atomu.

 

Więc bezpieczeństwo to silna armia o profilu defensywnym, atom + sojusze. 

W wersji "premium" tak. 

 

Tylko, że pozyskanie atomu pod własną kontrolą od "sojuszników" jest na chwilę obecną nieprawdopodobne. Za tym musiałaby lobbować Polonia i być kilka tysięcy razy bardziej aktywna politycznie - przynajmniej tak, jak naród wybrany. 

 

Pozyskanie natomiast we własnym zakresie jest możliwe, mamy środki techniczne i podstawową wiedzę, ale wymaga czasu. Nawet nie kasy, bo tej jak widać jest mnóstwo na pierdy i rozkradanie. Myślę, że jakieś 10 lat wliczając testy środków przenoszenia, czyli wlasny (lub kupiony i modyfikowany) projekt rakiety sredniego zasiegu, powiedzmy do 3000km.

 

No i jeszcze wola polityczna i kontynuacja ponad kadencjami. Tadam 😁

 

Dlatego większe szanse są na armię. Myślę że spokojnie moglibyśmy wydawać i 5% PKB przez klika lat. 

 

Tylko że znowu... najpierw by trzeba wymienić kadrę, przetrzebić świadczenia i powiesić wszystkie ryje u koryta, które kradły. Wtedy realnie w ciągu 6-8 lat jesteśmy w stanie mieć te mityczne 300 tys. wyposażone pod korek. Tylko znowu... 

 

Wola polityczna i kontynuacja ponad kadencjami. 

 

Jakby tak popatrzeć na problemy kraju, to wszystkie zaczynają się na Wiejskiej. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kespert napisał:

Sprawa zamknięta, sprawca też.

No właśnie nie jestem pewien. A sprawa nie z gazet - gdyby w prasie o tym trąbiono, to bym na wyjebce pisał, i jeszcze dorzucił trzy grosze od siebie. Mój znajomy kilka lat temu opowiedział mi, jak go służby prześwietliły - jako kandydata do boru. Od tamtej pory jego aktywność w sieci ogranicza się do przelewów i odbierania służbowych maili...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, zychu said:

No właśnie nie jestem pewien. A sprawa nie z gazet - gdyby w prasie o tym trąbiono, to bym na wyjebce pisał, i jeszcze dorzucił trzy grosze od siebie. Mój znajomy kilka lat temu opowiedział mi, jak go służby prześwietliły - jako kandydata do boru. Od tamtej pory jego aktywność w sieci ogranicza się do przelewów i odbierania służbowych maili...

Mówisz o czasach sprzed Unii. Oj wtedy działo się. 😁

 

Z tym, że zdecydowana większość uczestników jest dawno na luksusowych emeryturach, wielu mieszka za granicą - w, Szwajcarii, Włoszech, nad Loarą... Takie to były złote lata. 🤔

 

Anegdotę podrzucę. 

 

Wracamy z patrolu, jednostka idzie do zaopatrzenia - prowiant, paliwo, głównie paliwo. Następnej nocy jakiś sk#@$&@syn ogłasza alarm bojowy (w MW alarmy można robić kiedy się chce, bo "poligon" to jest po prostu wyjście w morze, nie trzeba jechać kilometrów). Mają wyjść 3 jednostki. Na dwóch raportują "problemy techniczne". Co się okazało? Ano przez jedną noc ze zbiorników ktoś zajumał 50 ton paliwa. 😁

 

Nikt nic nie wiedział, nie słyszał... 

 

I tak to szło. W złotych latach 90-tych fortuny tak wyrastały. 😎

 

Teraz proceder też jest, tylko na dużo wyższych szczeblach i w białych rękawiczkach. W swoim czasie w HSW mi opowiadali jak przetargi wygladają, ale tych opowieści nie będę przytaczał. 

  • Like 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, maroon napisał:

Mówisz o czasach sprzed Unii. Oj wtedy działo się. 😁

 

Lata 2010-2014 to nie czasy sprzed Unii. I żeby nie było - nie chodzi mi o jakieś wielkie afery, o których ja wiem, ale boję się napisać, tylko o takie codzienne, drobne dziadostwo - ot, np. zniknęły części z maszyny, która służyła za "dawcę". A gdzie się odnalazły, to nie będę pisał, bo jednak odrobinę anonimowości chcę zachować. :)

I tak to właśnie jest - niby profesjonalizacja, inny etos, zwalczanie korupcji - ale wciąż mnóstwo takiego pospolitego bardaku i dziadostwa, o których nie przeczytamy (może i lepiej).

Nie wspomnę o tym, ile pieniędzy się tam przepieprza. Ale ja to znam z opowiadań, a ty - ze służby. :) Na pewno to nie jest ten poziom, co w latach dziewięćdziesiątych.

Edytowane przez zychu
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, $Szarak$ napisał:

@paazikPrzecież są różne wersję. Nasza podobno ma do 1 tysiąca. ;)

 

 

 

Zgadza się, wersja ER ma zasięg do 1000 jednak nadal musisz to odpalić z samolotu. Przy naszym położeniu odpalasz przy granicy z Białorusią na granicy zasięgu pocisku lub wlatujesz nad teren Białorusi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maroon napisał:

A teraz na ziemię. Nawet jeżeli mamy jakies MRBM z konwencjonalną głowicą, odpalamy, do Moskwy dolatują dwie z 20 i niszczą jeden blok w 8 milionowym mieście. 

 

Przerażający cios. 

 

Ile razy można pisać, że husarzenie to jedno, a realia drugie? 

 

Dlatego naszym priorytetem powinno być zniszczenie każdej instalacji wojskowej w Okręgu Kaliningradzkim w przypadku rozpoczęcia konfliktu z nami przez Rosję. To jest taki rosyjski lotniskowiec, który szachuje cały rejon Morza Bałtyckiego. Moskwą niech się zajmą silniejsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruscy dzisiaj czasem nie powiedzieli, że wycofają wojska spod Kijowa żeby negocjacje lepiej wyszły? :)

To całkiem zabawne - bo on wschodu Kijowa i zachodu bardzo dostawali i nie robili żadnych postępów. Ba! Byli Nawet w odwrocie trochę. Jakoś ubrać w słówka trzeba to ładnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiS szykuje ustawę o ochronie ludności - ta może uderzyć w demokrację

Ustawa o ochronie ludności szykowana przez PiS może być furtką do zwiększenia wpływów MSWiA i otworzyć furtkę do przejęcia władzy w samorządach. Dziennikarze dotarli do projektu ustawy. Wynika z niego także, że nowe stany nadzwyczajne nie musiałyby być akceptowane przez prezydenta ani Sejm.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, zychu said:

gdyby w prasie o tym trąbiono

Zadziwiające ile prasa nie wie, jak jej nikt nie powie, że ma patrzeć. Oni nawet nie sprawdzają już wokand sądowych, a nawet jeśli - to kwestia odpowiedniego sformułowania zarzutów.

Z drugiej strony, przecieki "kontrolowane" czasem stawiają włosy na głowie, jak np ten wczorajszy. Pożyjemy, popatrzymy...

https://www.tvp.info/59302276/ukraina-porazka-rosyjskich-sluzb-wywiad-wojskowy-zdekonspirowal-agentow-fsb-lista-600-nazwisk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.