Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Mały kawałek informacji z drugiej strony świata - bo jak nikt nie patrzy...

https://www.theguardian.com/world/2022/mar/26/a-security-agreement-between-china-and-solomon-islands-could-impact-stability-in-the-whole-pacific

Wyspy Salomona planują podpisać umowę o współpracy z Chinami, włączając w nią de facto obecność wojsk chińskich. Coś im ostatnia "kolorowa rewolucja" się nie spodobała chyba. A Chinom zabawy Australijczyków z dostawami surowców.

Także USA mogą mieć punkt odciągający trochę, na chwilę ich uwagę od Ukrainy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, Proffesor said:

 

 

3:38 - ''kiedy tam pojedziecie zobaczycie,ze to sa tacy sami ludzie jak wy''

 

To nie blad tlumacza, slucham wersji oryginalnej, 

Według mnie 

 

And you gonna see when you were there

 

niż 

 

And you gonna see when you'll be there. 

 

gonna were there - gdy/jeżeli byście byli

 

Biorąc pod uwagę, że opowiada swoje wspomnienia, a do tego trochę niewyraźnie mówi, to te znaczenie wydaje się poprawne. 

 

Ale oczywiście we wszystkm można się doszukiwać drugiego dna. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, maroon said:

Według mnie 

And you gonna see when you were there

niż 

And you gonna see when you'll be there. 

Lol.

 

Pare dni temu zamieściłem linka do transkryptu z Białego Domu a experci z czatu dalej się spierają co on tam wybredził. :D

 

Quote

And you’re going to see when you’re there.  And you — some — some of you have been there. 

 

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2022/03/25/remarks-by-president-biden-during-visit-with-service-members-of-the-82nd-airborne-division/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, eknm2005 napisał:

Lol.

 

Pare dni temu zamieściłem linka do transkryptu z Białego Domu a experci z czatu dalej się spierają co on tam wybredził. :D

 

 

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2022/03/25/remarks-by-president-biden-during-visit-with-service-members-of-the-82nd-airborne-division/

White House corrects Biden after he suggested US troops WOULD be sent to Ukraine | Daily Mail Online

 

 

Cytat

White House is forced to make correction after Biden suggested US troops WOULD be sent into Ukraine and had already been there in speech slip up to paratroopers in Poland

  • White House clarified on Friday that American troops would not go to Ukraine
  • Followed Biden's comments to the 82nd Airborne Division in Poland 
  • 'You’re going to see when you’re there... you’re going to see women, young people, standing in the middle, in front of a damn tank,' he said
  •  Biden's mention of 'when you're there' seem to suggest troops would be sent in
  • But the White House insisted the stance on US boots on the ground is the same 

Dziadzio pierdoli cos  , a potem wszyscy sie glowia czy juz do schronu schodzic.

Pewnie picke jeszcze przezuwal,ale Bialy Domek juz wszystkim wytlumaczyl i spoczko nie lekajta sie. Jo maderfakers .

16 minut temu, ManBehindTheSun napisał:

Panowie co to za piccerkę jadł bajden? Jakaś sieciówka czy lokalny przysmak? Jeśli można to informację o smaku też poproszę.

przywiozl , ze soba ,zeby go nie otruli :D smak wolnosci :D 

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, matthewx napisał:

Facet ma demencję i nie wiadomo co jeszcze. Że też takiego gościa wybrali na prezydenta. Widać u nich też durni nie brakuje.

Marionetka nie jest od tego żeby pamiętać tylko żeby robić to co jej się każe... 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, $Szarak$ said:

@zychuW sensie, jak? Wydaje ci się, że fejk to jest z tą mobilizacja?

 

Nie fake. Mobilizacja rezerwistów trwa od zeszłego weekendu. Rosjanie są w stanie wystawić 20 dywizji, ale mobilizacja potrwa do 6 miesięcy. Plus z 29000 czołgów w magazynach jedynie jeden na 10 jest w stanie z nich wyjechać o własnych siłach bo rozkradziono praktycznie wszystko co miało jakąś wartość. Rosjan czeka sporo pracy żeby ogarnąć ten burdel. 

 

@zychuchyba bardziej sie śmiał z samego sposobu opisania bo w sumie śmieszny. MASOWA TAJEMNA mobilizacja. Brzmi komicznie :P 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TrevorNo, ale duża część bardzo to ogromny szrot. Ja to słyszałem, że tam taka korupcja, że nawet czołgom silniki kradli xD. To trzeba kupę hajsu, żeby w ogóle to ogarnąć wszystko. Biorąc pod uwagę te sankcje no to bardzo kiepsko. 

Widzialem właśnie też gdzieś wpis, że jakiś wojskowy dostał ileś tam czołgów i tylko kilka było sprawnych więc sobie strzelił w łeb. Lol

 

Tak btw uważam, że zajmą teraz część, będzie niby spokój, ale będzie coś takiego, jak Donbas tylko obszar dużo większy, noi po czasie znowu uderza ruskie. 

Edytowane przez $Szarak$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minutes ago, $Szarak$ said:

Tak btw uważam, że zajmą teraz część, będzie niby spokój, ale będzie coś takiego, jak Donbas tylko obszar dużo większy, noi po czasie znowu uderza ruskie. 

 

Tak będzie. Tylko że czas nie działą chyba na rzecz Rosjan. Agresor zazwyczaj ma problem. Poza tym przeprowadznie mobilizacji po tym jak się opinii publicznej powiedziało że się przeprowadza "operację specjalną" jest takie troche jak przyznanie się do kłamstwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, Trevor said:

Tylko że czas nie działą chyba na rzecz Rosjan

 

Trochę działa. Ludzie zaczynają się oswajać z wojną i przestają wymuszać na swoich rządach działania przeciw Rosji. Wojna przechodzi pomału do porządku dziennego a to Rosji na rękę. 

 

Wkrótce zacznie się presja na Zelenskiego aby zrobił to co chce Putin.

 

Ciekawy artykuł na ten temat

 

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-zachod-zaczyna-oswajac-wojne-w-ukrainie-niepokojace-sygnaly,nId,5922661

 

Także jak wybuchnie wojna w Polsce to mamy uwagę świata przez jakiś miesiąc. 

Edytowane przez RealLife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RealLife Człowiek się oswaja ze wszystkim, ale czy sankcje dalej będą to jest podstawowa kwestia. Oczywiście, że kraje typu Niemcy ich pewnie żałują teraz mimo wszystko, ale nie ma powodu by je wycofać. Jeśli cofną to świat podłapie bo jakieś media nagłośnią. Będą szukać punktu zaczepienia, żeby cofnąć, ale im się póki co nie uda. Noi zobaczymy, jak to będzie z tymi surowcami Rosji na długi okres czasu - czy rzeczywiście odetniemy się. Stany Zjednoczone sytuację wykorzystały i większe mają tu wpływy, niż wcześniej. Jeśli ropa i reszta poleci przez to, że USA załatwiło no to Niemcy pod butem USA też będą. 

Co do Polski i ataku na nią - zależy jaka by była reakcja zachodu. Według mnie by się NATO włączyło bo jesteśmy buforem między zachodem a wschodem i gdyby nas podbili to wtedy ruskich już by się nie wypchnęło. Gdybyśmy nie byli w NATO a Ukraina byłaby pokoju Białorusi to byśmy byli obecną Ukraina ewentualnie całkowite wasalastwo. 

@Trevor No sankcje, dużo ofiar w ludziach, stracony sprzęt... Każdy żołnierz ma rodzinę i dużo z nich do niej nie wróci. Rosja jest ogromna. Musi mieć wojska i przy Japoni, na Syberii, tutaj dużo, w Gruzji... A oni wcale tak wielkiej armii nie mają. To kraj 140 mln ludzi więc nawet, jak wezmą dużo z poboru to utracą w innych sektorach. 

Nie zazdroszczę im bo teraz coraz brutalniej będzie. Widziałem już filmiki, że Rosjan palą żywcem, albo np strzelają w kolana i zostawiają na polach - no takie akcje. Nie wiem, jak zareagują ludzie bez doświadczenia, jedynie po przeszkoleniu na takie coś... Strasznie niskie morale będą i dużo strach. 

Straty ukraińskie są dużo mniejsze i w sprzęcie i w ludziach. Osób tam mnóstwo do walki. Nawet, jak teraz będzie przerwa ja kilka miesięcy to oni będą szkolić kilkaset tysięcy osób do walki. Będą minowane tereny, kopane rowy, znów sprzęt z zachodu... No cóż, ciężko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, $Szarak$ said:

Ciekawe, jak nasze Julki z iphonami (a raczej ich brakiem) sobie poradzą...

Na iphony i ich klony nikt nie patrzy. Ale już elektronika do wojskowych zabawek to element strategiczny. A dopiero za kilkanaście miesięcy tak Chiny, jak USA będą w stanie sobie poradzić bez Tajwanu.

Może wróci stare hasło "kobiety do fabryk"... znowu wspierane po cichu, przez finansowanie "właściwych" feministek. A to się "madki na pełen etat" zdziwią.

 

2 hours ago, $Szarak$ said:

Ja to słyszałem, że tam taka korupcja, że nawet czołgom silniki kradli

To nie jest akurat temat, gdzie Rosja jest unikatem. Kilkanaście lat temu, w Polsce, samolot rozbił się, bo "ktoś" podmienił czysty spirytus w żyrokompasie, na wodę. Litr, może półtora, kontra (niemal) życie człowieka. Argument za karą śmierci, "motywacja zasługująca na szczególne potępienie".

 

3 minutes ago, $Szarak$ said:

Nie wiem, jak zareagują ludzie bez doświadczenia, jedynie po przeszkoleniu na takie coś...

Wet za wet.

Przemoc rodzi przemoc.

Co najstraszniejsze, rosyjskie wojska raczej nie mają telefonów, więc cała ten propagandowa rzeźnia robi tylko pod górę Ukrainie... i działa na rzecz utwardzenia stanowiska przeciętnych Rosjan. Także podchodziłbym ostrożnie do takich filmików... jak zresztą do całej informacji obliczonej na wywołanie emocji.

Stare ale jare:

a1ZdYOR_460s.jpg

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Trevor napisał:

 z 29000 czołgów w magazynach jedynie jeden na 10 jest w stanie z nich wyjechać o własnych siłach bo rozkradziono praktycznie wszystko co miało jakąś wartość. Rosjan czeka sporo pracy żeby ogarnąć ten burdel.

Jeżeli wojna (nieważne czy zimna, czy gorąca) będzie się przeciągać - i przy założeniu, że będą w stanie serwisować swój sprzęt (a myślę, że Chiny im pomogą) - to są w stanie ogarnąć ten burdel. W '41 dostali zasłużoną lekcję pokory, ale już następne lata dowiodły, że potrafią walczyć, i potrafią przestawić gospodarkę na wojenne tory - czyli krótko mówiąc, uczą się.

Tyle że my przecież chcemy rychłego końca i stępienia pazurów u moskali. Ale ogólnie uważam, że przy scenariuszu długiej wojny (czy nawet pewnej eskalacji) są w stanie powtórzyć to, co zrobili w czasie II wś. Tyle że tym razem to nie Ameryka, a Chiny będą wspierać ich wysiłek wojenny.

Putin w obecnej sytuacji nie może sobie pozwolić na porażkę, zatem nawet obecną sytuację będzie próbował przekuć w sukces - najprawdopodbniej waląc na odlew, idąc na pałę, i wymęczając swoje zwycięstwa. Chłop nie ma wyboru - tyrani nie odchodzą na emeryturę.

18 minut temu, Kespert napisał:

to nie jest akurat temat, gdzie Rosja jest unikatem. Kilkanaście lat temu, w Polsce, samolot rozbił się, bo "ktoś" podmienił czysty spirytus w żyrokompasie, na wodę.

Mógłbym tu przytoczyć kilka przypadków z naszej armii, gdzie rozkradano sprzęt i materiały pędne (i to w latach 2010-). Ale pisanie takich rzeczy jest ryzykowne, zatem odnotuję tylko, że takie rzeczy się działy.

Edytowane przez zychu
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zychu jestem tego samego zdania. 

 

@$Szarak$ niestety to nie będą przelewki. Dlatego jestem przeciwny angażowaniu się Polski bezpośrednio w ten konflikt. Jeśli przyjdzie się bić w wojnie obronnej to przyjdzie. Póki co trzeba siedzieć cicho wspierać Ukraińców jak się da, i zbroić się. Niestety nasz durny rząd nie robi nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję wojny (choć to bardzo dziwna wojna...🧐), nie usprawiedliwiam agresji sowieckiej ale my sami mamy polskie piekiełko. 

Ile osób zginęło w UKR, a ile mamy nadwymiarowych zgonów? Tam są zrujnowane budynku, a ile osób u nas straciło pracę (ja też), biznesy wielopokoleniowe, biznesy zakredytowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KespertTylko czy cele zostaną osiągnięte? Co Rosja będzie miała na tej Ukrainie? Wpływy? Nawet gdy będzie niby ona neutralna, to wiadomo, jak to będzie wyglądać. Wcześniej, jak był polityk po stronie rosyjskiej wyraźnie, to chociaż żył jakoś. Teraz politycy stojący po stronie rosyjskiej zostają zabijani. W Chersoniu jakiś gość stanął po stronie Rosji i potem już nie żył... Nie tylko on. Ukraina jest na wielkości prawie 2x razy taka, jak Polska. Jest bardzo dużo ludzi tam, którzy chcą walczyć. Ruscy zabiją Azow w Mariupolu bo otoczony? Nie problem.

Zabiją Azowcy ilu się da Rosjan a potem powstanie nowy i być może liczniejszy batalion. 

Rosja musi jakoś z tego wyjść. Mówi się o tym, ze przejmie część terenu - ,, oczyści" i ogłosi sukces, potem ma być przerwa i znów najazd. Tylko to znowu przez ten czas, gdy by była przerwa Ukraińcy by się przygotowywali... Masowo by ludzi wciągali do wojska, zachód pewnie znów by szkolił, broń wysłał. 

No ciężka sytuacja dla Rosji. Sprzęt, sprzętem, ale straty w ludziach - to może być cios dla Rosji. Oczywiście oni mają podejście do tego, jak za czasów ZSRR, ale czy mają teraz tak wielu ludzi do tracenia? Rosja demograficznie bardzo źle wygląda... 

I teraz znajdź ludzi do pilnowania Syberii, okolic Chin, Gruzji itd. Ogromny teren. 

Wycofali wojsk trochę z okolic Armenii to nagle Armenia została zaatakowana. 

Ps Skośnookich jeńców wśród Rosjan też widziałem...

@Trevor No dla nas najlepiej, jakby Ukraina została w Rosja tam się wymęczyła...

 

Edytowane przez $Szarak$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.