Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

2 hours ago, zychu said:

 

 

 

Obejrzałem sobie ten desant na lotnisko Hostomel i poza widocznymi błędami od czasu do czasu to wyglądało to dosyć profesjonalnie. Nagranie pokazywało tez cięzarówki i samochody opancerzone na miejscu, żołnierzy na przygotowanych stanowiskach z Kornetami. 

 

Moim zdaniem propaganda nakręca to do granic możliwości, a prawda jest taka że zbyt głęboko użyto tych sił. 

 

Wojska powietrznodesantowe i kawalerii powietrznej służa m.in do zajęcia jakiegos strategicznego punktu (jak lotnisko Hostomel) i utrzymania go przez czas 6- 12 godzin, i to zadanie wypełnili. Problem polegał na tym że nie dotarł do lotniska żaden wydzielony pancerny oddział rajdowy który zluzowałby i wzmocniłby te siły. Problem tkwi w planowaniu a nie w wykonaniu, bo co by nie mówić swoje zadania wykonali dobrze. 

 

To na etapie planowania i rozpoznania były problemy po stronie rosyjskiej. Desant zrzucony nad wodą, zestrzelone IŁ-76 pełne spadochroniarzy itd. ale największy blamaż zaliczyły właśnie wojska ladowe co widać był oszczególnie w materiałąch pokazujacych kolumny czołgów nie osłaniane przez piechote jadące środkiem miasta i wpadające w pułapkę. Widać tu ignorowanie podstawowych zasad wojowania. Brak rozpoznania lotniczego, zabezpieczenia kolumny przy przechodzeniu przez potencjalnie niebezpieczne rejony. I to wszystko się mściło od razu. VDV robiło dobrą robotę i widać było że byli dobrze wyposażeni i stosunkowo nieźle wyszkoleni, ale lekka piechota jaką są de facto wojska aeromobilne nie ma szans w starciu z przeciwnikiem wyposażonym w wozy bojowe, artylerię itp szczególnie na takim terenie jak lotnisko. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Trevor napisał:

Brak rozpoznania lotniczego,

Największą porażką Rosji w pierwszych dniach wojny, które zadecydowały o fiasku szybkiej operacji - było brak neutralizacji wojsk lotniczych Ukrainy - Rosjanie nie osiągnęli przewagi powietrznej.

 

Ukraińcy dzięki danym od Amerykanom mieli Wersal.

Edytowane przez Perun82
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł z 2017 roku.

Jak to rozumieć?

https://www.rp.pl/biznes/art2905441-najwiecej-broni-ukraina-sprzedaje-rosji

 

Wojna w Donbasie, embargo i sankcje nie przeszkodziły Rosji importować broni z Ukrainy. Moskwa stała się największym klientem ukraińskiej zbrojeniówki.

Ukraina nie eksportowała tyle broni do Rosji nawet w czasie prezydentury Janukowycza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Perun82 napisał:

 

Żywioł mongolski wiecznie żywy. Wielka Orda Moskiewska.

Byłbym ostrożny z wiązaniem etnosu ze skłonnościami do okrucieństwa. Pamiętacie Wołyń?

To raczej sprawa dla psychologów, nie etnografów. Ale być może łatwiej jest maltretować człowieka, który wygląda inaczej - albo wobec którego czuje się zawiść i kompleksy.

 

Edytowane przez zychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zychu napisał:

Pamiętacie Wołyń?

Za młody jestem. 

 

Ale stepy to też była mieszanka. Kozak to była profesja, jak wiking. namieszało się tego. Tatarskich naleciałości od groma.

 

Dżeremy Łisniowiecki - rusin - lubił sobie na pal :D

4 minuty temu, zychu napisał:

Ale być może łatwiej jest maltretować człowieka, który wygląda inaczej - albo wobec którego czuje się zawiść i kompleksy.

Prawdziwe oblicze człowieka wychodzi, kiedy wie, że nie obejmują go prawa - anarchia :) Wtedy jesteś albo oprawcą albo ofiarą, nic pośrodku.

 

Maski spadają, moralne i etyczne nadbudowy znikają.

Edytowane przez Perun82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Trevor napisał:

 

Nie wszystkie zdjęcia z Buczy sa prawdziwe, i nie wszystkie sa fałszywe. Po prostu coś się tam stało, i Ukraińcy to wykorzystują do nakręcenia historyjki o masowej rzezi. 

 

Prawdopodobnie zginęło tam wielu cywili podczas zwykłych działan wojennych. Kto wie może miała tam miejsce jakas masakra, może celowo może przez przypadek.Tak jak pisze @TruthInPlainSight nie wiemy co tam się dzieje. Obydwie strony są zaangażowane w okłamywanie swoich obywateli a kraje NATO zachowują się niemal jakby były stroną konfliktu (a przecież nie toczymy wojny z Rosją - poza swoistego rodzaju zimną wojną głównie na tle gospodarczym). Widać gołym okiem ile u nas nakręcania emocji i propagandy. Wystarczy posłuchać tego co mówią u nas w mediach (jak te propozycje Skrzypczaka żeby upomnieć się o Kaliningrad xD). Coś nie samowitego xD

Niuansujesz. Znasz trochę historie? Kiedykolwiek ta dzicz okazywała choć odrobine litości albo to co zrobili w przeszłości okazywało się później nieprawdą ?

 

2 godziny temu, Matthew88 napisał:

A skąd wiesz czy oni robią sobie polowanie? Ta "operacja specjalna" już wiele razy udoeidniła, że prawdą jest tylko to, co zobaczysz na żywo. Przekazy medialne są pożal się Boże zlepkiem propagandy z jednej jak i z drugiej strony. 

 

Mnie bezpośrednio nie interesuje wojna. Jest jak jest. Silniejszy, walczy ze "słabszym". Kto ma zarobić ten zarobi, kto ma stracić ten straci. Nie odemnie to zależy. Pośrednio dotyka to mnie przez chore ceny ropy itd. Jednak też na to wpływu nie mam bezpośrednio. Pośrednio mam - zamiast samochodem wolę rowerem... 

 

Niech mi zapłacą to też pójdę do tv i będę mówił jako Putin to świnia i że muszą być sankcje i dzięki temu zyskamy... A kto zyska? Hehe 

Słuchaj nie wiem skąd wiem. Wiem bo znam hitorie i te fakty które mówią że Ruscy nigdy nie okazywali litości a opinia publiczna nigdy nie myliła się jeśli chodzi o przekaz?
Mam tylko nadzieję, że ich truchło wpierdalają już wilki i dzikie psy w okolicznych lasach. Bo to że Ukraińcy im nie darują to też jest pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ja trafiłem:

https://historia.wprost.pl/10659613/historyk-wspolpraca-polsko-ukrainska-siega-poczatkow-naszych-panstwowosci.html

 

Doktor historii... 

 

Dr Piotr Kroll: Współpraca między Polską a Ukrainą sięga początków. Oba kraje sąsiadowały, co w naturalny sposób sprzyjało wzajemnym kontaktom i wpływom. Można zatem powiedzieć, że historia Polski oraz historia Ukrainy bardzo często się przeplatały.

  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Personal Best said:

Niuansujesz. Znasz trochę historie? Kiedykolwiek ta dzicz okazywała choć odrobine litości albo to co zrobili w przeszłości okazywało się później nieprawdą ?

 

Ukraińcy do niedawna należeli do tej dziczy i sami się dopuszczali takich rzeczy. To co w 8 lat się wszystko zmieniło? Wojna ma to do siebie że zawsze obie strony kłamią. Jasne że Rosja jest najeźdźcą i to ona ponosi odpowiedzialność za śmierć ludzi w przytłaczającym stopniu nawet w stosunku do armii Ukrainy, ale na tego typu doniesienia trzeba patrzeć zawsze podejrzliwie. 

 

Oglądam sobie materiały Gonzalo Liry - gość siedzi w Charkowie i widac na maksa że chwali ruskich za dużo, ale w jednym gość ma rację. Jeśli opowiadasz się po którejś ze stron to tracisz z oczu możliwość poznania prawdy (bo w czasie wojny obydwie strony kłąmią na swoją korzyść), i z czasem już nie orientujesz się co się dzieje tylko bezrefleksyjnie łykasz propagandę bo ruski zły, bo ukrainiec zły. Na wojnie zło się będzie ujawniać. Bestialstwa jeśli będą miały miejsce powinny być wykryte zbadane a winni postawieni przed sądem. 

 

Ja się przymierzam do obejrzenia materiałów Patricka Lancastera (amerykanina który relacjonuje z rosyjskiej strony to co się dzieje teraz w Donbasie). W tym morzu propagandy i kłamstw czasem coś prawdziwego się znajdzie. Trzeba trzeźwo patrzeć na to wszystko i wyciągać to co wygląda na prawdziwe i milion razy weryfikować. Póki co i tak mamy blokadę informacyjną. Dlaczego zbanowano rosyjskie media z zachodniego internetu? Bo nie udawałoby się czasem tak dobrze kłamać. Proste. 

23 minutes ago, Perun82 said:

Wtedy jesteś albo oprawcą albo ofiarą, nic pośrodku.

 

Nie zgadzam się z tym. Gdyby nie było nic po środku to byśmy z jaskiń nie wyszli. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejny cytat cytaty von Clausewitza

 

Cytat

Sprawcą wojny nie jest napadający, lecz napadnięty, który biernym okazywaniem swej obawy zachęcił napastnika

 

Czyli jak w życiu - dżungla, 

 

4 minuty temu, Trevor napisał:

Nie zgadzam się z tym. Gdyby nie było nic po środku to byśmy z jaskiń nie wyszli. 

 

Zacytuj proszę od początku od początku - cywilizacja to narzucony porządek prawny, etyczny i moralny, który fałszuje prawdziwe oblicza człowieka.

 

Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono". A nie ma lepszego sprawdzianu jak zrzucony kaganiec :)

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, zychu said:

@Trevor, czyli taka powtórka z Market Garden.

 

Tylko tu było "O jedno lotnisko za daleko" :D

58 minutes ago, cst9191 said:

Czy cokolwiek zmieniło się w ruskiej armii na przestrzeni kilkuset lat?

 

-chlanie*;

-brak dyscypliny;

-bylejakość;

-wojna = wyprawa po łupy;

-brak poszanowania dla życia własnego i czyjegoś;

 

Poza brakiem dyscypliny to każde wojsko tak wygląda. nie miej złudzeń. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Trevor napisał:

 

Ukraińcy do niedawna należeli do tej dziczy i sami się dopuszczali takich rzeczy. To co w 8 lat się wszystko zmieniło? Wojna ma to do siebie że zawsze obie strony kłamią. Jasne że Rosja jest najeźdźcą i to ona ponosi odpowiedzialność za śmierć ludzi w przytłaczającym stopniu nawet w stosunku do armii Ukrainy, ale na tego typu doniesienia trzeba patrzeć zawsze podejrzliwie. 

 

Oglądam sobie materiały Gonzalo Liry - gość siedzi w Charkowie i widac na maksa że chwali ruskich za dużo, ale w jednym gość ma rację. Jeśli opowiadasz się po którejś ze stron to tracisz z oczu możliwość poznania prawdy (bo w czasie wojny obydwie strony kłąmią na swoją korzyść), i z czasem już nie orientujesz się co się dzieje tylko bezrefleksyjnie łykasz propagandę bo ruski zły, bo ukrainiec zły. Na wojnie zło się będzie ujawniać. Bestialstwa jeśli będą miały miejsce powinny być wykryte zbadane a winni postawieni przed sądem. 

 

Ja się przymierzam do obejrzenia materiałów Patricka Lancastera (amerykanina który relacjonuje z rosyjskiej strony to co się dzieje teraz w Donbasie). W tym morzu propagandy i kłamstw czasem coś prawdziwego się znajdzie. Trzeba trzeźwo patrzeć na to wszystko i wyciągać to co wygląda na prawdziwe i milion razy weryfikować. Póki co i tak mamy blokadę informacyjną. Dlaczego zbanowano rosyjskie media z zachodniego internetu? Bo nie udawałoby się czasem tak dobrze kłamać. Proste. 

 

Nie zgadzam się z tym. Gdyby nie było nic po środku to byśmy z jaskiń nie wyszli. 

Nie mam siły z Tobą argumentować. Nie znam kurwa Patrica Lancastera. Siedze na dupie w Warszawie i codziennie od miesiąca przyjmuję u siebie ludzi na chacie. Czasami pyknie u nich jakiś sms i widze łzy w oczach ale rozumiem trzeba na chłodno, na spokojnie i symetrycznie jak spod linijki. Rozumnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Personal Best napisał:

Siedze na dupie w Warszawie i codziennie od miesiąca przyjmuję u siebie ludzi na chacie. Czasami pyknie u nich jakiś sms i widze łzy w oczach ale rozumiem trzeba na chłodno, na spokojnie i symetrycznie jak spod linijki. Rozumnie.

Brawo Ty.

Jestem z Ciebie strasznie dumny.

 

Ciekawe ile osób które przyjąłeś do domu pochodziło z miejsc gdzie faktycznie trwały walki, nie ma do czego wracać, a ilu po prostu skorzystało z okazji(naiwności) by wynieść się do lepszego świata.*

 

 

*90% terytorium Ukrainy jest poza strefą działań wojennych.

 

Edytowane przez cst9191
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, $Szarak$ said:

Na to lotnisko był zrzucany chyba spetsnaz więc no nie dziwne, że im nieźle wyszło. Bardzo dobrze wyszkoleni ludzie. Chodź tam rozbici zostali przez komandosów Ukraińskich i chyba Gwardie - za mało wsparcia mieli.

 

Normalne VDV. 31 Samodzielna Gwardyjska Brygada Powietrznodesantowa, i 11 Gwardyjska Samodzielna Brygada Powietrznodesantowa. Obydwie podlegaja pod Wojska Powietrznodesantowe Federacji Rosyjskiej czyli VDV. Kilkuset chłopa plus ze 200 helikopterów. https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Antonov_Airport

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TrevorDobra dzięki. To są te akurat doświadczone brygady. 

Ciekawy jestem, jak to się wszystko skończy. Kijów wcale nie jest zagrożony. Będą ostre walki na wschodzie. Spora część wojska z Kijowa przerzuci sie na wschód - noi zobaczymy, jak to będzie. 

Nie mają ruscy łatwej drogi.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, ManBehindTheSun napisał:

Powiedzcie mi kto następny po Rosji? Ja obstawiam Węgry za całkowity brak pomocy w czasie wojny. A wy jak sądzicie?

Ty tak serio? Foliarze juz od ch wie kiedy mowia, ze Polska, a od 3 tygodnie glowny sciek to powtarza, wiec jutro laskawe pany, ktore wpierdalaja w zasadzie chyba mozna pisac wpierdolily nas w wojne pozwola zassac sobie poradnik '' jak sie zachowac w czasie wojny''.

Super kurwa dziekuje w imie wszystkich, ktorzy chetnie by was zajebali obyscie zdychali dlugo i w meczarniach niewyobrazalnych.

 

Jak przygotować się do wojny (msn.com)

 

Poradnik wydany przez RCB niewiele się różni od tych wydanych przez te kraje, bo w wielu przypadkach zasady zachowania są uniwersalne.

– Sprawdzaliśmy wzory skandynawskie oraz amerykańskie, ale też mieliśmy poradnik wydany w Ukrainie na tydzień przez eskalacją i on był najbliższy naszym realiom – dodaje Damian Duda.

 

 

Czy ktos ma jeszcze jakies zludzenia?

 

Juz sie bydlo z wojna w tv oswoilo, to mozna isc dalej, bydlo sobie poradzi w piwnicy  dni , a co tam chuj z bydlem, niech sie szykuja .

 

Pandemio wroc chcialoby sie westchnac.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, $Szarak$ said:

 

Nawet jeśli to są ciała, co wcale nie jest takie oczywiste na tym zdjęciu, to skąd wiadomo czyje? Dopiero co były wieści, że ruszy swoich trupów nie zbierają. Skąd wiadomo, że to Ukraińcy a nie Rosjanie? I co jeszcze, Ukraińcy by nie sprzątnęli swoich zwłok? Jeśli wierzyć tamtym doniesieniom, to to są ruskie trupy, których ruska armia nie raczyła zabrać. A NYT twierdzi, że to "cywile". Dajcie mi spokój!

 

Edytowane przez wrotycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.