Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.04.2023 o 12:37, balin napisał:

Czy ktoś jest w stanie logicznie wyjaśnić po co te Scholze i Macrony jeździły do Putina, a teraz jeżdżą do Xi? Przecież to ten sam typ człeczka co Putin. No może mniej wyrywny. Przecież wiadomo, że skończy się to podobnie. Xi zrobi co mu tam jego interes podyktuje.

Bo są gospodarczo w czarnej d****? Bo ich kariery są uzależnione od powiązań z krajowymi magnatami biznesowymi?

No i Chiny trzymają łapę na kluczowych technologiach i surowcach.

 

Niemiecka gospodarka od lat buduje się m.in. na dużo tańszym ruskim gazie. Którego teraz nie ma i może już nie będzie.

A co się dzieje we Francji to chyba wiadomo. Skrajny socjal, niekonkurencyjność gospodarki, jedne z najwyższych podatków w europie, zadłużenie na ponad 100% rocznego PKB itd... teraz znowu zamieszki, policja strzela do protestujących i w ogóle ulubione rozrywki paryżan.

Ktoś ich musi uratować.

 

Wkleiłem w innym temacie:

;)

 

Wujek Biden ich ratować nie będzie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 mld zł. Kwota jaka została wydana na ukrów...z teksu wnioskuję, że to dane dot.pomocy oficjalnej , "budżetowej"( bez myków w postaci oddawania sprzętu jako części zamiennych i inna radosna twórczość ukrofilska ), bez uwzględnienia pomocy prywatnej...

Kraj "dej" w pełnej krasie.

 

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-wiadomo-ile-polska-wydala-na-pomoc-ukrainie-najnowsze-dane,nId,6719170

 

Studnia bez dna. A jaki zysk ? Bomby nie spadajo ( wrrrrróć ), kilka mln z oddanych im miliardów wróciło do budżetu..., hodujemy sobie pasożyta.

 

Flagi obcego państwa powiewają na masztach w PL. 

 

Ciekawe ile jeszcze tego "dej" wytrzyma budżet. I co będzie jak już anżej z matim oddadzą wszystko co się da. 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tmr napisał:

50 mld zł. Kwota jaka została wydana na ukrów...z teksu wnioskuję, że to dane dot.pomocy oficjalnej , "budżetowej"( bez myków w postaci oddawania sprzętu jako części zamiennych i inna radosna twórczość ukrofilska ), bez uwzględnienia pomocy prywatnej...

Nie bądź ruską onucą. ;)

 

Z Twojego artykułu:

 "Minister finansów wymieniła przy tym cały szereg sposobów udzielania przez Polskę pomocy Ukrainie: od przyjęcia uchodźcówuchwalenia dla nich pakietu udogodnień, przez pomoc humanitarną i wojskową."

 

Więc jednak z czołgami, amunicją, krabami, naprawami, szkoleniem itd...

Jakieś 15 mld to będzie sama broń.

 

Bo o ile na tej liście jest wszystko - to na 20.01.2023 - masz 3 mld USD:

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BumTrarara Do końca 2023 roku przybędzie do Polski większość ze 116 zamówionych używanych Abramsów. Rozpoczęto montaż pierwszych samolotów F-35 dla Polski. Przybyła tez 2 transza armatohaubic, i czołgów z Korei. Moim zdaniem dzieje się dobrze. Jedyne co można by przemyśleć jest posłanie 72 Krabów na Ukrainę. Jest to świetna okazja na wymianę starego poradzieckiego sprzętu którego utrzymanie kosztuje i który nie reprezentuje wielkiej wartości na polu walki. Dobrze że pozbywamy się starego i kupujemy nowy. Nowy sprzęt przybywa powoli, ale biorąc pod uwagę to jak wojna idzie ruskim to mamy trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, BumTrarara napisał:

Więc jednak z czołgami, amunicją, krabami, naprawami, szkoleniem itd...

Chodzi mi o możliwe zaniżanie wartości przekazanego sprzętu poprzez określanie przedmiotów pełnowartościowych jako np.części zamienne. Tak bylo z MIG ami. Oddali w pełni sprawne. A nazwali to częściami.

 

16 minut temu, BumTrarara napisał:

Nie bądź ruską onucą

Heh 

Na budynkach urzędowych powiewają flagi obcego państwa, w urzędach inf.są w obcym języku, w środkach transportu, oddajemu obcemu państwu za darmo broń, dajemy paliwo, kasę, utrzymujemy milion obywateli obcego państwa zapewniając im edukację, darmowe mieszkania, opiekę medyczną.

Czym to sie qrwa różni od okupacji ? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, tmr napisał:

Czym to sie qrwa różni od okupacji ? 

Nie żeby coś ale ja nie pamiętam aby polska była wolna i zarządzana przez Polaków, zawsze tylko polskojęzyczne gnidy, pod płaszczykiem pięknych słów zawsze jakieś gówno się znajdowało, najzabawniejsze że większości to mega pasuje. Mówisz że oddają co mają i oficjalnie ogłaszają że ukry będą tu żyć jak u siebie na twój koszt a co wstają i klaszczą... A tak zapomniałem w ich mega "rozwiniętych" umysłach jedyne słowo to "ty ruska onuco!".

 

Dawno temu i może nawet już nie prawda, Polska była dumnym narodem który nie pozwalał pluć sobie i swoim obywatelom w twarz, ludzie mieli mózg i jaja, no ale cóż po coś tą naszą inteligencję wytłukli skutecznie a resztę trzymają w strachu i propagandzie bo gdyby prawdziwa Polska powróciła to mieliby przesrane, a tak się bawią na koszt frajerów 🙂.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotfl

 

🇫🇷🇷🇺🇺🇦 The French state television channel France 24 published a video report from the training ground in the former territory of Ukraine, where Russian mobilized tankers are being trained on T-80BV and T-90M tanks.

 

Journalists showed the work of the tanks from the inside and interviewed some of the fighters, showing their readiness for battle. However, due to the scandal raised by the Ukrainian Foreign Ministry, the TV channel was forced to remove this vide o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tmr napisał:

50 mld zł. Kwota jaka została wydana na ukrów...z teksu wnioskuję, że to dane dot.pomocy oficjalnej , "budżetowej"( bez myków w postaci oddawania sprzętu jako części zamiennych i inna radosna twórczość ukrofilska ), bez uwzględnienia pomocy prywatnej...

Kraj "dej" w pełnej krasie.

Koszty 50 mld/rok to może oficjalne kwoty, do tego trzeba doliczyć wzrosty cen, zapewne drugie tyle lub więcej.

Jeszcze wszystko razy 20 lat konfliktu. Straci zwykły obywatel i nawet mu nie obniżą ceny paliwa za rynkiem...

 

Zyski? Jakieś tam podatki przy praktycznie zerowym wzroście PKB + ktoś tam chce za ileś lat zarobić na Donbasie o ile go sobie odbije :D

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MG-42 napisał:

Moim zdaniem na dłuższą  metę długa wojna nie dobrze służy ukraińcom.

 

 

Obecny stan promuje stanowisko Rosji. Która po prostu czeka aż zachód Europy znudzi się konfliktem. Natomiast Ukraina nie ma ludzi aby przeprowadzić jakąś znaczącą kontrofensywę.

Według mnie obecny stan potrwać może do jesieni. A co dalej? Się zobaczy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gościu napisał:

Koszty 50 mld/rok to może oficjalne kwoty, do tego trzeba doliczyć wzrosty cen, zapewne drugie tyle lub więcej.

Plus pomoc prywatna ( tak, wiem. Uj mi do tego na co ktoś wydaje swoją kasę. Więc nie oceniam. Tylko korzystam z danych do zadania ). Wg szacunków to aż 10 mld zł.

 

I to zawsze będzie mało. Obojętnie ile dostaną to zawsze będzie "mało". Po inwazji, podczas odbudowy, tu będzie cyrk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, cst9191 napisał:

@Strusprawa1 napisałeś w tym tygodniu tylko trzy odpowiedzi w tym temacie, do tego bardzo krótkie. Czyżbyś zwątpił w zwycięstwo Ukrainy? 😆

 

 

A czy ja kiedykolwiek klaskałem jajami rycząc jak to Ukraina wygra i Rosja przegra i rozpadnie się? Tak, jestem w tym konflikcie za Ukrainą, ale w ocenie kto wygra, dlaczego, co się dzieje wolę być realistą. Zmęczony jestem tematem. Trochę rozhulałem się przez rok, za dużo czasu spędziłem nad tym tematem, który nijak ma się do mojego rozwoju osobistego (waszego zapewne też nie). Trzeba ochłonąć... Zresztą też się dzieją inne ważne rzeczy, które rozwalają łeb (nadchodzi AGI)

Do slusy odpowiadałem, że skoro II armia świata walczy z tak skorumpowanym państwem po roku i dwóch miesiącach, to chyba dosyć słabo świadczy o tej armii. Nikomu tu się nie zaświeci czerwona lampka? 

59 minut temu, slusa napisał:

Dobra, teraz na poważnie. Kiedy Rosja upadnie? Miał być kryzys, protesty, zmiana władzy, długo jeszcze? Strus szarak i kolega, kiedy Ukraina wygra? 

Jeśli upadnie hegemonia amerykańska i wpływy amerykańskie zostaną wypchane z Eurazji, to rozpocznie się rywalizacja między Chinami i Rosją - widać to już obecnie w Azji środkowej (Kazachstanie np.). 
Jeśli USA wygra wojnę z Chinami, to Rosja się dogada. 

Nie wierzę w przewrót w Rosji. 
Są dla nas wrogiem i grożą nam. Pokazali dużą słabość w wojnie od roku i wierzę, że da się ich pokonać w boju. 
Dopóki mają broń atomową, to nie mają bazy by byli podbici. 

Edytowane przez Strusprawa1
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że jakieś 3 miesiące temu albo trochę lepiej, jakiś polski najemnik został zabity na ukrainie - stwierdziłem, że szkoda, ale podjął ryzyko i skończyło się dla niego 

jak skończyło, nie będę krytykować tej decyzji. Jednocześnie jeżeli chodzi o komentarze, to unisono najwyżej oceniane były wpisy w emocjonalnym uniesieniu, jaki to bohater, jak walczył za wolność, za Polskę i tak dalej. Każdy, kto miał inne zdanie, był posądzany o bycie ruską onucą.

 

Prawdopodobnie 99% ludzi, którzy wtedy tak go podziwiali, nie było nawet na jego pogrzebie, nie zapaliło znicza na grobie i nie wsparło finansowo/emocjonalnie jego rodziny,

spora część już nie pamięta nawet jak się nazywał, ale wiadomo, słowa są tanie, powiedzieć można wszystko.

 

Czemu to przywołałem?

Teraz na wykopie pojawiła się informacja o kolejnym PL najemniku zabitym na UKR i najpopularniejsze komentarze są już zgoła inne, np:

 

Typ miał czwórkę małych dzieci i zostawił wszystko na głowie żony i pojechał w #!$%@? na wojenkę w obcym kraju przeżyć przygodę życia i dostać w końcu kulę w łeb. Ma w sumie to, co chciał. Nie wiem, co trzeba mieć w głowie, żeby takie coś odwalić. Na kryzys wieku średniego to się kabriolet kupuje, jak się ma tyle dzieciaków, a nie na wojnę jedzie.

Naruchał i #!$%@?ł, a baba niech się teraz sama męczy. Wkurza mnie robienie z typa bohatera. Nawet Ukraińcy wielodzietni nie muszą w tej wojnie walczyć i mogą jechać sobie gdzie chcą.

/////////////

Ja rozumiem, że można a nawet trzeba wyjechać z tego skorumpowanego grajdoła i normalnie zarabiać pieniądze w normalnej pracy za granicą. Ale jechać na ochotnika walczyć za Ukrainę to trzeba mieć niekiepsko naryte pod kopułą.

/////////////

Chłop pojechał bawić sie w wojne a teraz państwo bedzie utrzymywać dzieciaki

/////////////

On tam pojechał walczyć, żebyśmy nie mieli czołgów w polsce xd

https://wykop.pl/link/7072711/polski-ochotnik-zabity-na-ukrainie-zostal-pochowany-w-bralinie

 

Co myślicie, o tej zmianie w podejściu na przestrzeni kilku miesięcy?

A może to za mało reprezentacyjna próbka, żeby wyciągać takie wnioski i nie odzwierciedla realnych zmian w podejściu Polaków do PL najemników walczących i

umierających na ukrainie, a realnie nic się nie zmieniło?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, Strusprawa1 said:

Nikomu tu się nie zaświeci czerwona lampka

 

Mi się świeci kilka, w tym takie od 

 

Pogoda nie była dostatecznie dobra na ofensywę z ciężkim sprzętem 

 

Ukraina wysyła na rzeź (przynajmniej 7 ua zabitych do 1 ru), więc czemu ich nie przywitać godnie 

 

Czas działa na korzyść Rosji, w Europie coraz większą część ludzi ma w dupie zdychanie za amerykańskie wojenki, to u nas jest większa inflacja oraz ryzyko ekonomiczne nuż w Rosji 

 

18 hours ago, Strusprawa1 said:

Pokazali dużą słabość w wojnie od roku i wierzę, że da się ich pokonać w boju. 

 

W jaki sposób? Jaki sprzęt ma polska zdolny wystawić przeciw rosyjskim okrętom nuklearnym? Jak porównasz parametry naszej i ich obrony przeciwlotniczej? Czy polska stworzyła skuteczna odpowiedź na manewrujące rakiety hipersoniczne dalekiego zasięgu? 

 

Konkrety 

3 hours ago, Dworzanin.Herzoga said:

Pamiętam, że jakieś 3 miesiące temu albo trochę lepiej, jakiś polski najemnik został zabity na ukrainie - stwierdziłem, że szkoda, ale podjął ryzyko i skończyło się dla niego 

jak skończyło, nie będę krytykować tej decyzji. Jednocześnie jeżeli chodzi o komentarze, to unisono najwyżej oceniane były wpisy w emocjonalnym uniesieniu, jaki to bohater, jak walczył za wolność, za Polskę i tak dalej. Każdy, kto miał inne zdanie, był posądzany o bycie ruską onucą.

 

Prawdopodobnie 99% ludzi, którzy wtedy tak go podziwiali, nie było nawet na jego pogrzebie, nie zapaliło znicza na grobie i nie wsparło finansowo/emocjonalnie jego rodziny,

spora część już nie pamięta nawet jak się nazywał, ale wiadomo, słowa są tanie, powiedzieć można wszystko.

 

Czemu to przywołałem?

Teraz na wykopie pojawiła się informacja o kolejnym PL najemniku zabitym na UKR i najpopularniejsze komentarze są już zgoła inne, np:

 

Typ miał czwórkę małych dzieci i zostawił wszystko na głowie żony i pojechał w #!$%@? na wojenkę w obcym kraju przeżyć przygodę życia i dostać w końcu kulę w łeb. Ma w sumie to, co chciał. Nie wiem, co trzeba mieć w głowie, żeby takie coś odwalić. Na kryzys wieku średniego to się kabriolet kupuje, jak się ma tyle dzieciaków, a nie na wojnę jedzie.

Naruchał i #!$%@?ł, a baba niech się teraz sama męczy. Wkurza mnie robienie z typa bohatera. Nawet Ukraińcy wielodzietni nie muszą w tej wojnie walczyć i mogą jechać sobie gdzie chcą.

/////////////

Ja rozumiem, że można a nawet trzeba wyjechać z tego skorumpowanego grajdoła i normalnie zarabiać pieniądze w normalnej pracy za granicą. Ale jechać na ochotnika walczyć za Ukrainę to trzeba mieć niekiepsko naryte pod kopułą.

/////////////

Chłop pojechał bawić sie w wojne a teraz państwo bedzie utrzymywać dzieciaki

/////////////

On tam pojechał walczyć, żebyśmy nie mieli czołgów w polsce xd

https://wykop.pl/link/7072711/polski-ochotnik-zabity-na-ukrainie-zostal-pochowany-w-bralinie

 

Co myślicie, o tej zmianie w podejściu na przestrzeni kilku miesięcy?

A może to za mało reprezentacyjna próbka, żeby wyciągać takie wnioski i nie odzwierciedla realnych zmian w podejściu Polaków do PL najemników walczących i

umierających na ukrainie, a realnie nic się nie zmieniło?

 

Wykop jest w 90% kontrolowana tubą propagandowo sondażową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, slusa napisał:

Ukraina wysyła na rzeź (przynajmniej 7 ua zabitych do 1 ru), więc czemu ich nie przywitać godnie 

Fajne źródło informacji, zapewne. Bierzesz info z przerobionych photoshopem wyciekłych tajnych dokumentów USA? 

 

42 minuty temu, slusa napisał:

W jaki sposób? Jaki sprzęt ma polska zdolny wystawić przeciw rosyjskim okrętom nuklearnym? Jak porównasz parametry naszej i ich obrony przeciwlotniczej? Czy polska stworzyła skuteczna odpowiedź na manewrujące rakiety hipersoniczne dalekiego zasięgu? 

 

Konkrety 

Jest tworzony system Narew i Wisła. Są tworzone nowe pułki przeciwlotnicze (sam się niedawno dowiedziałem, że kumpel z liceum się dołączył do jednego z koło Zamościa). Pytanie jest czy w ogóle da się jakkolwiek obronić przed rakietami hipersonicznymi dalekiego zasięgu. Co najwyżej można stworzyć własną odpowiedź. 

Tak więc odpowiedź - nie, jeszcze nie stworzyliśmy. Rosja dostała po armii lądowej głównie.

 

42 minuty temu, slusa napisał:

Czas działa na korzyść Rosji, w Europie coraz większą część ludzi ma w dupie zdychanie za amerykańskie wojenki, to u nas jest większa inflacja oraz ryzyko ekonomiczne nuż w Rosji 

Zależy kto w Europie. Przecież dla nikogo niespodzianką nie jest, że Niemcy i Francuzi chcieli się dogadywać z Rosją i związać się gospodarczo, a potem i politycznie tworząc jeden blok zdeptując interesy środkowej Europy, przez co bylibyśmy dostarczycielami tanich robotników i młodych kobiet aż do cna. Z naszej perspektywy kluczową kwestią jest jak zmienić nasze peryferyjne położenie w coś, gdzie opłaca się tu żyć i zarabiać. 
Pójście z Rosją na pewno odpada, Niemcy chcą byśmy byli ich montownią, co się dzieje i dostajemy ochłapy. Gdy są stosowane kroki ku autonomii, jak choćby CPK, to obce służby infiltrują to, co jest oczywistym działaniem. To są kluczowe kwestie geostrategiczne Polski. 
No jasne, że większość Europejczyków, szczególnie z Niemiec i Francji nie chce walczyć z Rosją. U nas to wygląda inaczej, bo i obecna nasza pozycja, choćby względem tych dwóch krajów jest inna, znajdujemy się gdzie indziej, inaczej nas widzi Rosja (docelowo jako swojego wasala jak za PRL) itd.

 

Ogólnie, mówiąc makro, obecnie na świecie liczą się realnie tylko Chiny i USA. Cały spór technologiczny dotyczy tylko tych dwóch krajów. Europa jest w tyle, nie mówiąc o Rosji, której najlepszy sprzęt jest w sumie pozostałością po ZSRR (lub jej modyfikacją). To jak rozstrzygnie się ich konflikt rozstrzygnie wszystko inne. 
Zresztą też to co ostatnio dzieje się w USA w kwestii AI, to jestem ciekawy jak odciśnie piętno na kwestiach militarno-technologicznych u nich. 

 


Tak swoją drogą ciekawy wątek: 

 

 

3 godziny temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

On tam pojechał walczyć, żebyśmy nie mieli czołgów w polsce xd

Cóż za głębokie strategicznie zdanie. 
Cała wojna wybuchła po to by rozbroić Polskę. Fajnie, piękna analiza. 

xD

Edytowane przez Strusprawa1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.