Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Ukraina podała pierwsze dane demograficzne. Szczerze mówiąc są w czarnej dupie. Na 01.01.2022 ukraiński urząd podatkowy podał ,że Ukraińców przebywających na terenie UA bez okupowanych części obwodu Ługańskiego , Donbaskiego oraz Krymu było 34 mln. W wyniku działań wojennych 7,4 mln wyjechało na zachód Europy oraz 2 mln przebywa na terytorium Rosji.

Czyli na dzień dzisiejszy na terytoriach UA będących pod kontrolą SZ UA przebywa 25 mln ludności - masakra !!!

W wyniku badań z ilości osób przebywających na terenie Europy zachodniej po wojnie ma zamiar wrócić 60-70% . Czyli powojenna UA z 30 mln ludności. Tragedia - państwo które w 1991 roku miało 52 mln obywateli

  • Like 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2022 o 12:07, Strusprawa1 napisał:

Czy dajesz do swojego równania to ile Ukraińcy wlewają do budżetu ze swojej pracy?

Słyszę często podobne teksty. Napisz, proszę, konkretne liczby ilu przybyszów od początku wojny pracuje i ile wnoszą do budżetu a ilu przybyszów pobiera socjal z budżetu.

Konkretne liczby poproszę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie do was. 

 

Czemu obawia się część z was Rosji bardziej teraz (ataku na nas), niż wcześniej skoro dostaje teraz na froncie praktycznie we wszystkich kierunkach? 

To chodzi o bron atomową, że użyje czy może myślcie, że mają jakieś asy w rękawie konwencjonalne? 

 

Chyba bardziej na samym początku wojnh strach się powinien pojawiać. W koncu wtedy wojska ruskie bardzo szybko się poruszały itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, $Szarak$ said:

Takie pytanie do was. 

 

Czemu obawia się część z was Rosji bardziej teraz (ataku na nas), niż wcześniej skoro dostaje teraz na froncie praktycznie we wszystkich kierunkach? 

To chodzi o bron atomową, że użyje czy może myślcie, że mają jakieś asy w rękawie konwencjonalne? 

Ja obawiam się Rosji tak samo jak pół roku temu - czyli nie samej Rosji, ale co ci na Żoliborzu, Wiejskiej i Czerskiej odpierdolą.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, paazik napisał:

Słyszę często podobne teksty. Napisz, proszę, konkretne liczby ilu przybyszów od początku wojny pracuje i ile wnoszą do budżetu a ilu przybyszów pobiera socjal z budżetu.

Konkretne liczby poproszę.

Proszę

 

Stąd to znam:

 

8 godzin temu, Obliteraror napisał:

Dla realizacji własnych interesów polityczno  - gospodarczych inną drogą, niż dyplomacja.

 

Ale co? Wojna na Ukrainie i wojny sensu largo ;)? Jak to pierwsze, to już duży i negatywny. Głównie na kondycję gospodarki i wielkość sił zbrojnych RP.

 

Moim zdaniem tego co my powinniśmy chcieć - normalnych relacji gospodarczych z najbliższymi sąsiadami, bez mieszania w cudzej polityce, chyba że cudza polityka jest realizowana na niekorzyść naszej (vide kwestia ukraińska z ich banderowskimi bohaterami. Oby mieli nowych po tej wojnie, realnych). Tyczy się to zarówno Białorusi jaki FR. I nie pisz mi kolejny raz o Ławrowie, naprawdę. Patrz na zimno, nie emocjami i propagandą. Nie jestem w stanie na logikę zrobić z Rosji czarnego luda, bo nie przypominam sobie jakichkolwiek jej pretensji terytorialnych do polskich granic, deklarowanego w ostatnich dekadach oficjalnie, czy nieoficjalnie przez nią.

 

O bohaterach pisze się ex-post pieśni patriotyczne i wiersze, ale politykę nie analizuje się w kontekście "winny - niewinny". II RP padła ofiarą własnej, długoletniej, nieudolnej polityki prowadzonej przez sanację. Polityki, która uległa mirażowi pozornych sojuszy. Ja mogę prywatnie pluć na Brytoli że rozrzucali ulotki z samolotów we wrześniu '39. Na logikę z ich narodowego punktu widzenia to był ruch nad wyraz rozsądny, biorąc pod uwagę stan ich sił zbrojnych w tym momencie.

 

Tu nie odpowiem :) To zbyt ważne pytanie, by zrobić z tego tylko posta. Zrób z tego temat, jeżeli chcesz pogadać tylko o tym. Bo to ciekawe.

 

 

Świetny potencjał tematu i raz nawet (chyba miesiąc-dwa temu) próbowałem się za to brać lecz przerwałem i tak zostało. Postaram się dokończyć. To trochę jak pisanie trudnej książki. 

A i swoją drogą Bartosiak i Ziemkiewicz o tym piszą w swoich nowych przyszłych książkach. Wiem, że nie za bardzo są tu lubiani, ale temat sam z siebie wartościowy.

2 godziny temu, spacemarine napisał:

Możemy poświecić naszych emerytów co będą marzli w zimę, nie mają kasy na leki i jedzenie bo inflacja realna z 30%, polskich przedsiębiorców, miliony co stracą pracę, ale na loty ku..a w kosmos z ujsa ru kosmonautki przymknijmy oko

 

Ludzie to beka i tragedia w jednym

Nie spotkałem się z sytuacją, aby komukolwiek nie starczało na jedzenie, a w bogatym terenie nie żyję. Na leki zresztą podobnie. 

Inflacja jest wszędzie. W twojej wszechbogatej Rosji obfitej we wszystko jest dużo większa. 
Zresztą dalej mi nie odpowiedziałeś na moje pytania drogi rozmówco. :D

3 godziny temu, spacemarine napisał:

na początku myślałem że ta wasza banda jest trollami, później że jesteście ograniczeni, teraz widzę że musicie brać za to kasę, jeśli nie to jesteście gorzej już nie powiem co

A ty nie potrafisz czytać dłuższych tekstów niż 3 zdania i co ja mam ci streścić w trzech zdaniach? Operujesz ciągle emocjami i wyzywasz oraz spluwasz, ignorujesz wszelkie argumenty, które wymagają głębszego zrozumienia dziejących się procesów. 

Więcej nie piszę, bo nie będzie ci się chciało czytać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, paazik napisał:

 

A reszta danych? Przypomnę, jaki jest wkład do budżetu pracujących, ilu pobiera tylko socjal i jaka to jest część budżetu.

 

 

Podsumowanie obecności ludzi z UKR w PL-demografia,świadczenia społ.,praca Jest ich na dziś w PL (baza PESEL) 1,35 mln: -93% to kobiety (49%) i dzieci(44%)

-w wieku prod. 668k

-uchodźcy b.młodzi-74% z nich 0-39lat (1 mln)

-pracuje ok. 400k (zgłoszonych do http://praca.gov.pl jest 500k,ale mogą to być też nie-uchodźcy) co daje rocznie tylko z ich składek i podatków ok. 10 mld

-ok. 60% zdolnych do pracy ludzi z UKR pracuje–wynik fenomenalny

-w 500+ jest 421k dzieci z UKR (2,5mld)+inne świadczenia na te dzieci (RKO,żłobki,300+,św.rodzinne itp)=łączny koszt to zaledwie ok. 3,2 mld w 2023r. (za szacunkiem

)

-300 zł jednorazowego wsparcia otrzymało 1,08 mln osób (koszt 323mln)

Zatem:bezp.koszty pomocy b. niewysokie (choć oczywiście trzeba jeszcze doliczyć służbę zdrowia, edukację,usługi)

Nie ma tu eksplozji wydatków, życia na socjalu, a uchodźcy są nadzwyczaj aktywni zawodowo. Wpływy do sekt. finasn. publ. przekraczają wydatki

Tutaj także gość publikuje dużo ciekawych danych:

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/9/2022 at 12:07 PM, Strusprawa1 said:

Czy dajesz do swojego równania to ile Ukraińcy wlewają do budżetu ze swojej pracy?

 

Widzę że chcesz się ścigać na propagandę z TVP i TVN.

I co jeszcze nam pokażesz, że 500+ stymuluje gospodarkę czy że zasiłki podnoszą PKB?

 

Ukraińcy wydali w Polsce miliardy. Są nowe dane; 03.10.2022

 

Zapomnieli dodać, skąd Ukraińcy mają pieniądze i jajka jest relacja zasiłków do tych dwóch miliardów.

Jak nie potrafią to ja im pomogę.

 

Prawie 700 tys. ukraińskich dzieci wnioskuje o 500 plus; 16 maja 2022
 

Nawet jeśli przyjąć dane z tego tłita o 600 tysiącach, to daje 3 (słownie: trzy) miłości miesięcznie na sami tylko 500+. A co z resztą zasiłków?

 

Takie mamy mocarstwo humanitarne.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Strusprawa1 napisał:

 

 

Podsumowanie obecności ludzi z UKR w PL-demografia,świadczenia społ.,praca Jest ich na dziś w PL (baza PESEL) 1,35 mln: -93% to kobiety (49%) i dzieci(44%)

-w wieku prod. 668k

-uchodźcy b.młodzi-74% z nich 0-39lat (1 mln)

-pracuje ok. 400k (zgłoszonych do http://praca.gov.pl jest 500k,ale mogą to być też nie-uchodźcy) co daje rocznie tylko z ich składek i podatków ok. 10 mld

-ok. 60% zdolnych do pracy ludzi z UKR pracuje–wynik fenomenalny

-w 500+ jest 421k dzieci z UKR (2,5mld)+inne świadczenia na te dzieci (RKO,żłobki,300+,św.rodzinne itp)=łączny koszt to zaledwie ok. 3,2 mld w 2023r. (za szacunkiem

)

-300 zł jednorazowego wsparcia otrzymało 1,08 mln osób (koszt 323mln)

Zatem:bezp.koszty pomocy b. niewysokie (choć oczywiście trzeba jeszcze doliczyć służbę zdrowia, edukację,usługi)

Nie ma tu eksplozji wydatków, życia na socjalu, a uchodźcy są nadzwyczaj aktywni zawodowo. Wpływy do sekt. finasn. publ. przekraczają wydatki

Tutaj także gość publikuje dużo ciekawych danych:

 

 

Tylko macie świadomość że wraz z recesją i przy zniszczonej gospodarce bezrobocie będzie rosło i to ostro, a wtedy będzie nieciekawie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, spacemarine napisał:

 

Tylko macie świadomość że wraz z recesją i przy zniszczonej gospodarce bezrobocie będzie rosło i to ostro, a wtedy będzie nieciekawie.

Jest o to chodzi aby ludzkosc zażądała takiego porzadku ktory w normalnych okolicznościach nie miałby prawa bytu.

Edytowane przez xander99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, spacemarine napisał:

 

Tylko macie świadomość że wraz z recesją i przy zniszczonej gospodarce bezrobocie będzie rosło i to ostro, a wtedy będzie nieciekawie.

Tylko wiesz, że co roku ubywa 300 tys. ludzi z rynku pracy netto, bo odchodzi na emeryturę wyż demograficzny powojenny, a wchodzi na rynek niż? Przez co jest ogromny popyt na szarego pracownika na prace, w których nie chcą pracować.
polska-piramida-2018.png

Brak pracowników jest obecnie największym problemem polskiej gospodarki, zresztą nie tylko polskiej. W Niemczech co roku jest 400-500 tysięcy nowych wakatów.


O bezrobociu i recesji (SUPERKRYZYS) ludzie pokroju Grafa mówili już dużo w 2020 roku i co? Bezrobocie dalej niskie.

 

 

16 minut temu, wrotycz napisał:

 

Widzę że chcesz się ścigać na propagandę z TVP i TVN.

I co jeszcze nam pokażesz, że 500+ stymuluje gospodarkę czy że zasiłki podnoszą PKB?

 

Ukraińcy wydali w Polsce miliardy. Są nowe dane; 03.10.2022

 

Zapomnieli dodać, skąd Ukraińcy mają pieniądze i jajka jest relacja zasiłków do tych dwóch miliardów.

Jak nie potrafią to ja im pomogę.

 

Prawie 700 tys. ukraińskich dzieci wnioskuje o 500 plus; 16 maja 2022
 

Nawet jeśli przyjąć dane z tego tłita o 600 tysiącach, to daje 3 (słownie: trzy) miłości miesięcznie na sami tylko 500+. A co z resztą zasiłków?

 

Takie mamy mocarstwo humanitarne.

 

Podałem konkretne dane i piszesz mi, że stosuję propagandę TVP i TVN? Bez przesady...

 

A skąd się ma pieniądze? Jak pracują, to mają. Akurat bardzo często ich widzę w pracy (Lublin tu). 
Przecież w tych analizach, które wysłałem jest to uwzględnione, doczytaj. W sumie dla takich kanałów warto mieć twittera. Sztuką jest wyrywać konkretne dane z dużego zbioru.

20 minut temu, radeq napisał:

A jak to wygląda w przypadku ciapatych na zachodzie eu? 

 

Na dysku znalazłem dane ze Szwecji 
2F3ynzq.jpg

 

To jednak stare i przed masowym przypływem za zasiłkami. Wtedy to jednak jeszcze przyjeżdżało się do Europy pracować, ale warto poszperać jak teraz jest...

Edytowane przez Strusprawa1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Strusprawa1 said:

skąd się ma pieniądze? Jak pracują, to mają

 

Jak pracują.

Nawet jeśli, to 2 miliardy oddają w podatkach a 3 miliardy biorą w samym 500+.

Brakujący miliard płacę ja i ty.

 

Do tego większość z uchodźców to matki z dziećmi. Dzieci nie pracują, to na pewno i  znaczna część z tych matek też nie. Pracują młodzi, którzy dzieci nie mają.

 

Wciąż to zmienia faktu, że dopłacamy do nich w cholerę. Nawet się nikt nie chce przyznać.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wrotycz napisał:

znaczna część z tych matek też nie.

Właśnie podałem ci dane, że 60% DOROSŁYCH pracuje, a większość z tej całości stanowią kobiety/matki. Część może być na utrzymaniu np. córek, bo nadwyraz często jeżdżąc pociągiem Chełm-Lublin widziałem kombinację dzieci + matka + jej matka.

 

Dzieci zawsze są stratą i inwestycja zwraca się w długim terminie, a dzieci są czymś, co także bardzo brakuje naszej demografii, co podałem na piramidzie.

Wciąż - bardziej to wygląda na wzrost liczby mieszkańców nie-pasożytniczej, ale pod względem produktywności niemal jak Polacy. 

Najważniejszym zasobem jaki Polska ma nie są złoża czy ziemia, ale ludzie, którzy tu pracują. W dłuższym terminie także. 

Ah i jeszcze - raczej to wina PiSu, że 500+ istnieje, więc do nich miej pretensje. 
Mogę jeszcze podać dane, ale mi się inaczej spina jak poczytam to, jak i inne wpisy, no ale dobra. Zmęczony na dziś jestem, jutro lub kiedy indziej dopiszę...

 

 

Straszny pesymizm i szukanie samych negatywów wypływa od niektórych z tego wątku. Brak jakiekolwiek planu, modelu, wizji czy szukania pozytywów, ale same negatywy. Jest to strasznie męczące i dołujące, mimo że uważa się inaczej...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Huck Finn napisał:

Pamiętasz co się stało niedawno w Polsce z ambasadorem Rosji?

Ten co go ukraińska aktywistka oblała farbą?

Ta sama aktywistka która według mediów pro-rządowych ma bliskie relacje z K.?

Z tym samym K. który został zatrzymany przez ABW w 2021, a jego żonę wydalono z PL w 2018? Żonę którą interesowało się też SBU m.in w związku z oskarżeniami o zdradę.

 

Druga strona gra oczywiście ofiary reżimu.

 

Prawda? Każdy ma swoją, a my się pewnie przez najbliższe 50 lat nie dowiemy.🙀

Edytowane przez BumTrarara
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, BumTrarara napisał:

Ten co go ukraińska aktywistka oblała farbą?

Ta sama aktywistka która według mediów pro-rządowych ma bliskie relacje z K.?

Z tym samym K. który został zatrzymany przez ABW w 2021, a jego żonę wydalono z PL w 2018? Żonę którą interesowało się też SBU m.in w związku z oskarżeniami o zdradę.

 

Chodzi o pana Bartosza i panią Ludmiłę z fundacji Otwarty Dialog powiązanych z Kremlem i Sorosem? No niemożliwe 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, Strusprawa1 said:

Właśnie podałem ci dane, że 60% DOROSŁYCH pracuje

 

To nie są uchodźcy tylko Ci, którzy tu byli już wcześniej.

Zacytuję ci tłita, którego sam cytujesz.

 

Już niemal mln cudzoziemców pracujących w Polsce opłaca składki (emerytalne i rentowe) do @zus_pl. W tej grupie niemal 715 tys. stanowią obywatele Ukrainy. Ich liczba w systemie od lutego br. wzrosła o 73,5 tys. osób.

 

Przez 4 miesiące przybyło 73 tys pracowników i circa 3 miliony uchodźców. Co daje skuteczność zatrudnienia, oszałamiające 2,45%.

97,55% z nich nie pracuje.

 

Oni nie pracują. A są ich, w tej chwili dwa miliony.

 

Jak podała z kolei "Rzeczpospolita", rząd oszacował koszty utrzymania ukraińskich uchodźców na 11 mld euro w tym roku, natomiast w razie gdyby sytuacja uległa pogorszeniu – 24 mld euro.

 

Euro!

 

To jest 53 - 116 miliardów PLN.

W najlepszym razie, każdy pracujący zapłaci w podatkach w tym roku 3,5 tys. cebulionów na Ukraińców. Może być, że 7,7 tys.

Jak się do tych liczb mają dwa miliardy z ich podatków?

 

Edytowane przez wrotycz
  • Like 2
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wrotycz napisał:

 

To nie są uchodźcy tylko Ci, którzy tu byli już wcześniej.

Zacytuję ci tłita, którego sam cytujesz.

 

Już niemal mln cudzoziemców pracujących w Polsce opłaca składki (emerytalne i rentowe) do @zus_pl. W tej grupie niemal 715 tys. stanowią obywatele Ukrainy. Ich liczba w systemie od lutego br. wzrosła o 73,5 tys. osób.

 

Przez 4 miesiące przybyło 73 tys pracowników i circa 3 miliony uchodźców. Co daje skuteczność zatrudnienia, oszałamiające 2,45%.

97,55% z nich nie pracuje.

 

Oni nie pracują. A są ich, w tej chwili dwa miliony.

 

Jak podała z kolei "Rzeczpospolita", rząd oszacował koszty utrzymania ukraińskich uchodźców na 11 mld euro w tym roku, natomiast w razie gdyby sytuacja uległa pogorszeniu – 24 mld euro.

 

Euro!

 

To jest 53 - 116 miliardów PLN.

W najlepszym razie, każdy pracujący zapłaci w podatkach w tym roku 3,5 tys. cebulionów na Ukraińców. Może być, że 7,7 tys.

Jak się do tych liczb mają dwa miliardy z ich podatków?

 

Choć wciąż, w dłuższym okresie wychodzimy na plus, bo jak mówiłem - w Polsce brakowało dzieci, a ci, co pracują dalej będą pracować. Większość tych kosztów jest początkowa. 
Ale dobra, potem to obliczę lub znajdę obliczenia. 

 

Ale właśnie to było 60% z tych NOWYCH uchodźców. Poprzedni w 90% pracują, jeśli nie więcej (to po co by tu w ogóle byli ci wcześniejsi?). Cały sens tego 60% jest w tym, że są to nowi, bo nawet Ariel w wywiadzie u Wolskiego mówi, że w Niemczech nie mają tak dobrze i tam 10% pracuje. 
 

  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, wrotycz napisał:

 

Jak pracują.

Nawet jeśli, to 2 miliardy oddają w podatkach a 3 miliardy biorą w samym 500+.

Brakujący miliard płacę ja i ty.

 

Do tego większość z uchodźców to matki z dziećmi. Dzieci nie pracują, to na pewno i  znaczna część z tych matek też nie. Pracują młodzi, którzy dzieci nie mają.

 

Wciąż to zmienia faktu, że dopłacamy do nich w cholerę. Nawet się nikt nie chce przyznać.

 

 

Powiedzmy że to inwestycja i te dzieci zaczną pracować za 10 czy 15 lat, ale pewne skończy się jak zawsze my zpałacimy a oni pojadą sobie do odbudowanej Ukrainy albo na zachód, nie wszyscy ale spora część.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, spacemarine napisał:

 

Powiedzmy że to inwestycja i te dzieci zaczną pracować za 10 czy 15 lat, ale pewne skończy się jak zawsze my zpałacimy a oni pojadą sobie do odbudowanej Ukrainy albo na zachód, nie wszyscy ale spora część.

A wystarczyłoby nie dawać 500+ i zasiłeczków, a nasze państwo mogłoby by wyjść nawet na tym jako tako na plus. 

Jedno jest pewne: wojna na Ukrainie potrwa długo. A wraz z jej intensyfikcją spowoduje, że uchodźców będzie coraz więcej. Jeżeli zostaną tu dłużej poratuje to naszą gospodarkę i demografię, gdzie w tym czasie na zachodzie będą w dupie, bo nie będą tam mieli czym fizycznie łatać. 

No chyba, że nasza gospodarka padnie najpierw przez zachodnimi (na co jest bardzo duża szansa). Wtedy wszystko powyższe weźmie w diable i będziemy mieli prze**** po całości. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Strusprawa1 napisał:

Tylko wiesz, że co roku ubywa 300 tys. ludzi z rynku pracy netto, bo odchodzi na emeryturę wyż demograficzny powojenny, a wchodzi na rynek niż? Przez co jest ogromny popyt na szarego pracownika na prace, w których nie chcą pracować.

 

I tu się z Tobą zgodzę bo mimo recesji bezrobocie nagle nie wystrzeli w kosmos. Ze względu na to że od roku 1990 mamy niż demograficzny. Inaczej to wyglądało na przełomie wieku. Gdy na rynek wchodził wyż początku lat 80-siątych.

Hm... według mnie bardzo ciekawe zjawisko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Strusprawa1 napisał:
Podsumowanie obecności ludzi z UKR

 

Dzięki. Brakuje mi w tych danych jednorazowych zapomóg., czy jak to tam się nazywało (było coś dla poszkodowanych kobiet), oraz jak rodzinny kapitał opiekuńczy.

Dodatkowo opieranie się na opłacaniu składek do zus jest nie do końca poprawne gdyż składki są opłacane nawet za zarejestrowanego bezrobotnego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze gdy jesteśmy w temacie demografii - w tej dekadzie (i następnej) w Niemczech odchodzi ogromny wyż demograficzny lat '60, którzy głównie tworzą gospodarkę tego kraju. Są to główni inżynierowie, którzy utrzymują swoją pracą fabryki, a w tym cały kraj. Oczywiście także na ich gospodarkę jako montownie i poddostawcy pracuje połowa Europy, głównie południowa i wschodnia. 

3jSamJu.png

 

To czerwone to imigranci, zaś błękitne to Niemcy rdzenni. Ciemnoniebieskie jest dodatkiem obydwu.

Absolutnie nie mają "czym" zatkać tej dziury. Ten problem niemiecki rozleje się na resztę Europy gdy chodzi o gospodarkę (nie da się zautomatyzować pracy tylu inżynierów, lekarzy itd.). Właśnie dlatego o tym piszę, bo będzie to miało gigantyczny wpływ na Polskę. Niemcy biją na głowę inne kraje jeśli chodzi o polskich partnerów handlowych (import-eksport).
Przypomniał mi się sprzed wielu lat film pewnego Polaka, który mieszkał w Niemczech i prowadzil tam firmę:

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.