Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, wrotycz napisał:

Już niemal 1 mln cudzoziemców pracujących w Polsce opłaca składki (emerytalne i rentowe) do @zus_pl. W tej grupie niemal 715 tys. stanowią obywatele Ukrainy. Ich liczba w systemie od lutego br. wzrosła o 73,5 tys. osób.

 

Tak są niezwykle "aktywni", że od lutego podjęło pracę 73 tysiące. ¯\_(ツ)_/¯.

 

Nie dziwi mnie to, przecież

 

91% uchodźców to kobiety(45%) i dzieci(46%)

 

 

No i tak właśnie jest.

Dodatkowo bardzo wiele osób jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym.

 

Jako że zarówno ja sam, jak i mnóstwo rodziny i znajomych gościło czy też gości lub wynajmuje rozmaitym uchodźcom i obcokrajowcom, to mam mnóstwo spostrzeżeń z pierwszej ręki :

- pracujący Ukraińcy to zazwyczaj ci, co już w Polsce pracowali przez kilka lat. Oni faktycznie płacą ZUS, ale płacili go już od lat, ze znanych mi bezpośrednio najwcześniej od 2014.

- i ci właśnie pracujący sprowadzili po prostu rodziny. Czasem jest to dobre. Choć często sprowadzili też pełne rodziny, co już jest średnie.

Przykładowo jest jeden taki "Sasza", wcześniej pracował i wysyłał kasę na Ukrainę, gdzie na luzie żyła z tego jego rodzina i rodzice.

Teraz sprowadził żonę (nie pracuje), 2 dzieci (szkoła), i 3 rodziców i teściową (nie pracują).

I te 6 osób nie pracuje, zaś dostaje opiekę NFZ, szkołę, zasiłki i dodatki.

Z 1 płatnika zrobiło się 6 bieżących biorców.

Dzieci może zostaną w Polsce, a może nie. Przynajmniej Saszka jest obyty, także umie ustawić dzieciaki, że zachowują się normalnie.

 

Natomiast jest sporo takich, które są homo sovieticusami , jak te dzieciaki, co zniszczyły kilkanaście samochodów w komisie rzucając cegłami, a policja na to rozkłada rączki, rodzice gówniarzy też - "bo się tylko bawią".

 

Tylko przypomnę, jak bardzo wielu Polaków chwaliło nie tak dawno Niemcy - bo taki porządek. Czuli respekt. Właśnie dlatego, że Niemcy się w tańcu nie pierdolili - przekroczona prędkość  - jeb mandat. Robienie syfu - jeb mandat. Hałasy - sąsiedzi zwracają uwagę, a jak nie to wpada policja i pacyfikacja.

Tutaj niestety brakuje tego u służb, a to przez ilość społecznych cuckoldów co chcą Ukraińcom ssać stópki za samo istnienie.

 

Imigracja przed 03.2022 była na ogół porządna i dostosowywała się do standardów.

Po - obfituje w osoby roszczeniowe, ale Polacy sami są temu winni, bo tą roszczeniowość wspierają.

 

Ja np. już nigdy nie wynajmę Ukraińcom co nie byli w Polsce przed 2022. Podobnie jak Pakisom i Hindusom nie wynajmuję.

Powód jest prozaiczny - robią syf, i nie dociera do nich, że się sprząta.

Pół roku siedziała u mnie rodzina - mieli płacić tylko rachunki, na co dawałem im ten dodatek. Chłop pracuje w trasie. Żona i 2 dzieci - nie robi nic.

No i wydawało by się, że mając tylko 2 dzieci można ogarniać sprzątanie po sobie.

Otóż - nie można. Syf pozostawiony był absolutny.

 

Inne aparaty - mieszkają u ciotki wdowy w domu. Wiek 50+ i pełnia zdrowia.

Ciotka finansuje ich pobyt już pół roku ponad.

Opał, jedzenie, rachunki.

Dokładają się ? No nie, nie mają z czego.

Praca ? "nie ma pracy dla naszych kwalifikacji". Po pół roku nadal tylko rosyjski, zero polskiego. Inżynierowie lotnictwa. Przekwalifikowanie się ? 

No nie. Praca na dowolnym stanowisku, żeby coś mieć ? Nie. Nie będą wykonywać prac fizycznych, nawet prostych. Bo "są inżynierami".

Cokolwiek robią, żeby się dostosować, nauka języków typu angielski, niemiecki, nostryfikacja ? No nie. Przecież "są inżynierami", a "Polska powinna dać im pracę".

 

I tak to wygląda bezpośrednio.

Owszem, są młodsze kobiety, co pracują, łączą to jakoś. Ale to o dziwo wschód. "zachód" jest zbyt dumny, żeby "robić u Lacha".

Ale pasożytowania się już nie wstydzą.

  • Like 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wrotycz napisał:

 

Gdzie jest policja, kiedy łamane jest prawo?

Wg, mojej prawnej wiedzy jest tak, jak piszesz :) Te przypadki to wyjazdy całkowicie na własną odpowiedzialność. nawet jeżeli PL nie będzie tych żołnierzy ex-post penalizować w żadnym stopniu. Rób co chcesz, państwu nic do tego ;) 

 

Swoją drogą, uczestniczyłem niedawno w ciekawej konferencji nt. unijnej polityki środowiskowej i nadchodzących w kolejnych kwartałach i latach zmian, na której pokłóciłem się z paroma prelegentami ;) Jeżeli kogoś interesują moje refleksje nt. przejścia z gospodarki - "klient - właściciel" na gospodarkę "klient - użytkownik" i jak to zaczynam wiązać z konfliktem na Wschodzie, zrobię z tego nowy temat.

 

Bo to mi coraz bardziej wygląda na kolejną fazę tej obłąkanej wizji.

  • Like 6
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Obliteraror napisał:

Wg, mojej prawnej wiedzy jest tak, jak piszesz :) Te przypadki to wyjazdy całkowicie na własną odpowiedzialność. nawet jeżeli PL nie będzie tych żołnierzy ex-post penalizować w żadnym stopniu. Rób co chcesz, państwu nic do tego ;) 

 

Swoją drogą, uczestniczyłem niedawno w ciekawej konferencji nt. unijnej polityki środowiskowej i nadchodzących w kolejnych kwartałach i latach zmian, na której pokłóciłem się z paroma prelegentami ;) Jeżeli kogoś interesują moje refleksje nt. przejścia z gospodarki - "klient - właściciel" na gospodarkę "klient - użytkownik" i jak to zaczynam wiązać z konfliktem na Wschodzie, zrobię z tego nowy temat.

 

Bo to mi coraz bardziej wygląda na kolejną fazę tej obłąkanej wizji.

Czekam na lokalnych specjalistów od folii.

 

btw, sharing economy już od kilku lat jest wpychany, i na pewno będzie bardziej do motoryzacji - nie ma wała, żeby choćby 10% obecnych użytkowników samochodów spalinowych zapewnić elektryka, jest to fizycznie niemożliwe - ani surowcowo, ani kosztowo, ani infrastrukturalnie.

Zobaczymy, co Japończycy wymyślą z wodorem, ale to też będzie ekskluzywne raczej.

Biedota będzie się musiała przeprowadzić do miejskich gett, bo nie będzie na transport i grzanie.

Czyli stare pomysły insulae, do tego panem et circenses, czyli dochód podstawowy i wysokiej jakości rozrywka internetowa.

 

Matołusz zresztą w 2020 podpisał redukcję o 50%.

Pytanie czy Polska zostanie z tą ekologią jak Himilsbach z angielskim, bo np. Szwedzki nowy rząd ogłasza, że ma w dupie ekologię i buduje nowe reaktory.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Obliteraror napisał:

Problem rozwiązany dla wielu internetowych wojaków - również tutaj ;) 

Bardzo fajnie. Jak mnie narzeczona rzuci i będzie mi się nudzić w życiu, to na pewno wstąpię. :D 
 

Tak, to wymówka. 
Dlatego już tak staram się nie wypowiadać w temacie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według OECD Polska do końca roku wyda na uchodźców ponad 40 miliardów złotych, najwięcej w Europie.

 

https://dorzeczy.pl/ekonomia/357364/oecd-polska-wydaje-na-uchodzcow-z-ukrainy-40-mld-zl.html

 

Są to koszty zakwaterowania, świadczeń, edukacji i opieki zdrowotnej. 40 miliardów w dziesięć miesięcy. Slava!

 

No ale przynajmniej odsprzedadzą nam 100 tysięcy ton węgla. Czyli tyle ile polskie elektrownie spalają w jeden dzień 😆

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Obliteraror napisał:

Wg, mojej prawnej wiedzy jest tak, jak piszesz :) Te przypadki to wyjazdy całkowicie na własną odpowiedzialność. nawet jeżeli PL nie będzie tych żołnierzy ex-post penalizować w żadnym stopniu. Rób co chcesz, państwu nic do tego ;) 

 

Swoją drogą, uczestniczyłem niedawno w ciekawej konferencji nt. unijnej polityki środowiskowej i nadchodzących w kolejnych kwartałach i latach zmian, na której pokłóciłem się z paroma prelegentami ;) Jeżeli kogoś interesują moje refleksje nt. przejścia z gospodarki - "klient - właściciel" na gospodarkę "klient - użytkownik" i jak to zaczynam wiązać z konfliktem na Wschodzie, zrobię z tego nowy temat.

 

Bo to mi coraz bardziej wygląda na kolejną fazę tej obłąkanej wizji.

 

Zrób proszę, wg mnie to rozmycie odpowiedzialności, interesarjusze zamiast akcjonariuszy brzmi pięknie a w praktyce skończy się jedzeniem robaków jak wizje co po niektórych

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Obliteraror said:

Jeżeli kogoś interesują moje refleksje nt. przejścia z gospodarki - "klient - właściciel" na gospodarkę "klient - użytkownik" i jak to zaczynam wiązać z konfliktem na Wschodzie, zrobię z tego nowy temat.

 

Bo to mi coraz bardziej wygląda na kolejną fazę tej obłąkanej wizji.

Interesują. Z tym, że epopeja pt. ubrać wszystko w abonament ***)-as-a-service rozpędzała się już od początku wieku. Tylko możliwości techniczne kiepskie były. Ale to był zawsze ulubiony model wielu biznesów. 

 

***) wstaw co chcesz

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Obliteraror said:

Jeżeli kogoś interesują moje refleksje nt. przejścia z gospodarki - "klient - właściciel" na gospodarkę "klient - użytkownik" i jak to zaczynam wiązać z konfliktem na Wschodzie, zrobię z tego nowy temat.

Rób.

54 minutes ago, Eskel said:

Według OECD Polska do końca roku wyda na uchodźców ponad 40 miliardów złotych, najwięcej w Europie.

Przecież to jest fundament funkcjonowania pralni pieniędzy. Im więcej przepływa przez ich łapki, tym więcej znika w ich kieszonkach. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lotniska w miejscowości ufa w rosji nie odleciał dzisiaj samolot linii Azur Air do Antalyi, bo drugi pilot dostał wezwanie do wojska i w związku z tym miał zakaz przekraczania granicy kacapii. Podobno pilot dostał wezwanie do domu ale je zignorował i nie odebrał. To się do niego przyczepili przy kontroli paszportowej i nie wpuścili do samolotu. Po dwóch godzinach pasażerowie musieli opuścić pokład samolotu i lot został odwołany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, sargon said:

Zobaczymy, co Japończycy wymyślą z wodorem, ale to też będzie ekskluzywne raczej

Wodór ma dwa problemy. Przechowywanie i wytwarzanie. Nie ma na razie "szczelnego" i taniego pojemnika umożliwiającego długoterminowe przechowywanie wodoru. Lepiej wytworzyć na żądanie... na przykład prądem, z wody ;)

43 minutes ago, maroon said:

***) wstaw co chcesz

"Życie".

Stara, stara metoda - życie-jako-abonament. Masz, dopóki spełniasz warunki umowy (jednostronnie wymuszonej). Tyrani lubią to.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, Rnext said:

Ciekawe metody "inwestowania" przez Ameryki

 

"For this investment, I think it's well worth it".

 

Interesujące. I brzmi znajomo.

 

 

Tak mi się przypomniała stara obserwacja, że Ameryka eksporter inflację. To nie wszystko co Ameryka eksportuje. Od początku XX wieku eksportuje wojnę, najbardziej dochodowy dla niej towar. Na cały świat. W interesie  Military industrial complex albo korporacji a nawet dla samej wojny.

 

Edytowane przez wrotycz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jurasz-dlaczego-ukrainscy-dywersanci-moga-swobodnie-operowac-w-rosji-odpowiedz-jest/7lzjkvt,79cfc278

Cytat

bardzo istotnym elementem jest kwestia mentalności Ukraińców, która z jednej strony jest podobna do polskiej, ale z drugiej zawiera w sobie również elementy takie jak specyficzny rodzaj zaciekłości oraz bezkompromisowości.

No proszę, czyli jednak można tworzyć rysy mentalnościowe narodów? Bo jeszcze niedawno twierdzono, że nie można mówić o narodach twórczych, narodach mściwych, narodach leniwych etc., bo to naleciałość po dziewiętnastowiecznych, rasistowskich naukach społecznych.

A Ukrainiec wcale nie różni się tak bardzo od kacapa, tyle że nie ma kompleksu mocarstwowości.

Ja się i z Ukraińcem napiję, i z kacapem też się stuknę kielonkiem.

 

A komu to nie w smak, temu chuj w dupę.

Edytowane przez zychu
  • Like 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Eskel napisał:

Według OECD Polska do końca roku wyda na uchodźców ponad 40 miliardów złotych, najwięcej w Europie.

 

https://dorzeczy.pl/ekonomia/357364/oecd-polska-wydaje-na-uchodzcow-z-ukrainy-40-mld-zl.html

 

Są to koszty zakwaterowania, świadczeń, edukacji i opieki zdrowotnej. 40 miliardów w dziesięć miesięcy. Slava!

 

No ale przynajmniej odsprzedadzą nam 100 tysięcy ton węgla. Czyli tyle ile polskie elektrownie spalają w jeden dzień 😆

No i bomby,Wawa,Etiopia,demografia i takie takie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wątek 

 

 

@Rnext @KespertSłyszeliście coś o tym tych chipach i tego typu rzeczach w Chinach? W sensie, że USA mocno na dniach uderzyło w Chiny? 

Cały internet huczy, że to ogromny cios dla ChRL. 

https://www.google.com/amp/s/www.cnbc.com/amp/2022/10/13/biden-chip-curb-asml-stops-us-staff-from-servicing-customers-in-china.html

 

Edytowane przez $Szarak$
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, $Szarak$ said:

Słyszeliście coś o tym tych chipach i tego typu rzeczach w Chinach? W sensie, że USA mocno na dniach uderzyło w Chiny?

Po pierwsze, przepisy eksportowe "hi-tech" są w USA bardzo ścisłe od dziesięcioleci (licencja eksportowa), i wedle mej wiedzy Biden jedynie powtórzył to, co i tak od dawna jest prawem. Przynajmniej w teorii.

Drugie, to AMSL zakazała swoim pracownikom wsparcia technicznego - a jako monopoliście, realna konkurencja im nie w smak.

Trzecie - TSMC dalej buduje swoje nowe fabryki w Chinach, włączając w to wysyłkę sprzętu... do fotolitografii, AMSL ;) . Dopiero jak to zatrzymają, będzie "poważnie".  Smaczku tutaj dodaje fakt, że poza fotolitografią fabryki potrzebują wiele, wiele innych skomplikowanych maszyn, a w tej chwili najlepsze wytrawiarki produkują Chińczycy - i są one sprzedawane do USA, Korei, Japonii...

Czwarte - Chiny zrobiły... to samo. Przynajmniej medialnie. https://www.aa.com.tr/en/asia-pacific/as-chip-restrictions-escalate-chinese-firm-tells-us-employees-to-stop-product-development/2710402

 

Sumując - wiele hałasu o nic. Medialne teksty w stylu że to "po raz pierwszy kontrola eksportu została nałożona na ludzi a nie firmy" to wierutna bzdura - kto niby tam w firmach wcześniej pracował, Wenusjanie? A problemy z każdą generacją PlayStation i specjalne licencje na eksport "myśli technicznej USA" to wszyscy zapomnieli? To te same przepisy.

Raczej potrząsanie szabelką, mające usprawiedliwiać wydatki USA na nadrobienie zaległości przed amerykańskim podatnikiem - i odciąganie uwagi od cyfry 8.2%, czyli ich aktualnej inflacji. Takie ich "Dopalacze, Dopalacze!" - nagłe odwrócenie uwagi "ludu".

https://www.visualcompliance.com/blog/?p=185

https://www.latimes.com/archives/la-xpm-2000-apr-17-fi-20482-story.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, spacemarine napisał:

Takie cuda

 

 

Zajebiste. Ciekawi mnie o co Wolskiemu chodzi gdy mówi, że około roku 2028-2030 USA wysunie się jako nieprześcigniony lider we wszystkich dziedzinach wojskowości. 

 

57:50

 

A co do Virtual Reality, to oglądałem ostatnio 3-godzinny (dwuczęściowy) dobry wykład o tym, więc jak byłby ktoś zainteresowany...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1Ja w sumie też to podzielam, że USA się jeszcze wzmocni dużo bardziej. 

 

Przed wojną i na jej początku, myślałem, że USA jest głęboko w d*pie. W końcu ruscy niby tak silni, Chińczycy itd. 

 

No, ale jednak są bardzo silni. 

 

Można się śmiać z Bidena czy tam lewactwa, ale na tyłach rządzą bardzo ogarnięci ludzie. Biden to tylko do wystawy. 

 

Nawet Europa stosunkowo dobrze sobie radzi z tym wszystkim. Oczywiście jest źle i będzie gorzej no, ale ruscy zapowiadali upadek gospodarczy Europy i USA. 

 

Nooo dla nich to inflacja 10% w UK to ogromne przerażenie i już cieszenie się, że UK upada. Xd Taka ich mentalność i naiwność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1 Choć nie oglądasz Usziego obczaj sobie poniższy materiał:

Wspomina między innymi o tym co ustalił na jego temat Napierała. 

Bartosiak to nie żaden "ekspert" z błędnymi tezami, lecz mocno podejrzany typ.

@slusa Zobacz to:

Tak naprawdę zrobili wszystko co chciał Musk. Pozwolili mu wymiksować się z chu**** dla niego z perspektywy pieniężnej deala. :P

No i pokazali Ukry swoje prawdziwe twarzyczki. Wdzięczność?

A po co to komu? A co z tego jest? :)

Edytowane przez Hubertius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.