Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, wrotycz napisał:

Jak powoływałem się swego czasu, na austriackiego, jak dobrze pamiętam, wojskowego, który mówił, że ukraińska straty są znaczne i, że został im jeden bayraktar to zostałem wyśmiany i okrzyknięty ruską onucą, promująca ruską propagandę. Który to już raz?

 

Tymczasem, po 8 miesiącach wojny okazało się, że praktycznie wszystkie bayraktary zistały strącone w pierwszym tygodniu wojny.

Nikt poważny tak nie mówił. Ktoś, kto jedzie na emocjach w pełni - to pewnie tak. Oczywiście, że miałeś rację. Rosyjska obrona przeciwlotnicza jest silna, cokolwiek by mówić.

 

9 godzin temu, wrotycz napisał:

Nie jestem fanem ruskiej propagandy ale ukraińska, już od pierwszego dnia wojny jest gorsza i tak odklejona od rzeczywistości, że trzeba być naprawdę mocno wierzącym żeby w nią wierzyć.

Gdyby nie to, to gorzej byłoby u nich z wolą walki, cokolwiek by mówić. Propaganda zawsze jest tępa, ALE MUSI odpowiadać na pytania spraw rzeczywistych choćby dlaczego Ukraina "przesrała południe". Gdyby nie prowadzili takiej propagandy, gdzie na przykład po nieudanej ofensywie na chersońszczyźnie na początku września, gdzie 128 brygada ogromnie się wykrwawiła, że aż wprowadzono żałobę na Zakarpaciu, to kolejna ofensywa na Dudczany zapewne by się nie udała przez wolę walki.

Swoją drogą P. Ryczek zrobił life. Był na Ukrainie, na froncie, robił ewakuację. Taki przyjemny stream.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Chinach zakończył się zjazd partii, która wybrała Xi na trzecią kadencję (drugi, po Mao, sekretarz z trzecią kadencją).

W trakcie obrad, symbolicznie wyprowadzono Hu Jintao, który reprezentował proeuropejską / otwartoświatową opcję, i ogłoszono nowe składy różnych gremiów... pro-wojenne, pro-Xi.

https://tvn24.pl/swiat/chiny-hu-jintao-byly-prezydent-wyprowadzony-z-obrad-partii-dlaczego-analiza-bbc-6175581

https://tvn24.pl/swiat/chiny-xi-jinping-pozostaje-przywodca-zakonczyl-sie-xx-zjazd-komunistycznej-partii-chin-6175727

 

Teraz krytycznym terminem jest marzec, wybór oficjalnego prezydenta ChRL. Jeśli Xi chce pozostać na trzecią kadencję, ma kilka dróg:

1. Dystansować się od zawieruchy w Europie, i skupić na zapewnieniu "dobrobytu" obywatelom Chin (węgla, prądu, żarcia itd)

2. Wprowadzić w jakiś sposób stan wojenny, i odłożyć wybory (bo Xi jest też szefem armii chińskiej), co oznacza złe wieści dla Tajwanu. Wada  - jeśli USA odpowiedzą poważnie, to Xi może stracić stanowisko i nawet głowę, w ramach przeprosin.

3. Dogadać się z USA... ehm, właśni poplecznicy go zjedzą. Nie mówiąc, że to nie byłoby w interesie USA.

4. Dogadać się z Rosją... po co, i tak już mają ją w garści.

5. Rozszerzyć Chiny o inne tereny niż Tajwan, najlepiej z poparciem USA, i tereny najlepiej ropo/gazonośne, i słabo zaludnione by strat za dużych w armii nie było. Aha... czyli Północny Obszar Surowcowy.

 

Oczywiście, jeśli uda się Xi przetrwać zimę na opcji pierwszej, wprowadzenie innych może się odłożyć w czasie... na maksimum kilka lat. Jak już Rosji skończy się większość sprzętu, najlepiej; a USA samo zacznie zachęcać do "ataku od tyłu" na "wroga całego świata".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, MG-42 said:

A braliście pod uwagę, że może obie strony chcą by ta zawierucha dłużej trwała? 

 

Fakty mówią co innego.

Po co chcieli na początku blitzkriegu skoro teraz "chcą" wiecznej wojny? To się kupy nie trzyma.

 

Jaki mają w tym interes? Obie strony na tym tracą, tylko trzecia zyskuje. Zgodnie z rzymską logiką tylko trzeciej stronie zależy na przedłużaniu wojny. I dokładnie to robi.

 

--

 

1 hour ago, Kespert said:

Rozszerzyć Chiny o inne tereny niż Tajwan, najlepiej z poparciem USA, i tereny najlepiej ropo/gazonośne, i słabo zaludnione by strat za dużych w armii nie było. Aha... czyli Północny Obszar Surowcowy.

 

W tym momencie to jest koniec Chin.

Niedźwiedź przypisy do ściany nie będzie miał wyjścia i skoro musi zginąć to pociągnie za sobą swojego oprawcę.

 

Edytowane przez wrotycz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wrotycz napisał:

Po co chcieli na początku blitzkriegu skoro teraz "chcą" wiecznej wojny? To się kupy nie trzyma.

Oczywiście, że się trzyma.

Jedyny realny sukces to droga na Krym. Cała reszta wojny to dla Rosji porażka, niepokoje społeczne z powodu poboru, gigantyczne straty w ludziach/sprzęcie, kompromitacja "2-armi świata" - jak się Rosja przedstawiała jeszcze w 2021, sankcje, nastąpienie na odcisk ChRL, itd.

 

17 minut temu, wrotycz napisał:

Obie strony na tym tracą,

Ukrainy wygrywa. Gospodarczo i tak dostali, wiec następne pół+ roku to już nie wielka różnica. Szczególnie jeżeli będą mieli wsparcie USA. Oni zresztą też nie mogą pójść na jakiś Scholtzowsko-Macronowski kompromis.

Rosja przegrywa. Putin nie może skończyć wojny jako przegrany, bo wypadnie przez okno. Car carem, a w końcu zbyt dużo ludzi "u góry" dojdzie do wniosku, że to przestaje rokować i np. po coś trzymają tego Nawalnego w łagrze.

Musi mieć duży sukces... stąd np. ta kampania rakietowa za miliard dolarów w tydzień. No i oczekiwanie na zimę - żeby m.in zachodowi zaczął się palić tyłek i załatwił gaz na Putinowskich warunkach.

Do wiosny się nic nie ruszy i wszyscy będą grać na to, że druga strona pęknie.

Tak bym to widział. 🙄

  • Like 1
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, wrotycz said:

Ale co se pośpiewali dumne disco-ukro to ich.

Nawet w naszej TV mi mignął ten przebój na miarę Zenka. 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wrotycz napisał:

Jak powoływałem się swego czasu, na austriackiego

Gościu, ty teraz serio masz zamiar się na niego powoływać od nowa? Na nieszczęście, ja dokładnie pamiętam który to był film i co tam gość mówił. 

Tam bylo mówione, ze ukraińska armia już praktycznie nie istnieje a straty jakie tam były podane to heh. 

Więc teraz sobie bayraktarow nie wyciągaj - a jak chcesz to wklej go tu jeszcze raz. 

Zobaczymy ile z niego się sprawdziło. ;)

14 godzin temu, wrotycz napisał:

Nie jestem fanem ruskiej propagandy ale ukraińska, już od pierwszego dnia wojny jest gorsza i tak odklejona od rzeczywistości, że trzeba być naprawdę mocno wierzącym żeby w nią wierzyć.

Przecież ruska jest bardziej tępa, niż ukraińska. 

I ja tu pisze od początku wojny, że dalej są idi*ci którzy łykają ruska - a ruska jest jeszcze bardziej tępa! 

 

Ty widzisz co piszesz? W Rosji się mówiło po 2 miesiącach, że już lotnictwo zniszczyli ukraińskie xD. Po 6 msc wojny Szojgu meldował, że zginęło 6k ruskich a 80% rannych wróciło ponownie do służby. Więc o czym ty tu gadasz w ogóle? 

 

Straty ruskie jakie są podawane to w ludziach może 1:12 na ich korzyść. No to trzeba być debilem naprawdę, żeby w takie coś uwierzyć. 

 

@RnextSskoda tylko, że ci super tajni agenci CIA podawali, że ukr armia Jest zniszczona po miesiącu.

 

A teraz dostają w łeb na każdym możliwym kierunku i najprawdopodobniej utracą miasto Cherson. xD 

 

Dobre, jak na to, że armia ukraińska nie istnieje od 6 msc cnie?

 

Edytowane przez $Szarak$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę, żeby tak być zaślepionym to jest coś niesamowitego. 

 

Żadnego łączenia faktów, jakiejkolwiek logiki, wyobraźni. Ludzie... 

 

Przecież wystarczy trochę logicznie pomyśleć i samemu sobie wyciągnąć wnioski. To nie jest ciężkie. 

 

I tego niestety niektórym brakuje. Szkoda czasu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, wrotycz said:

W tym momencie to jest koniec Chin.

Niedźwiedź przypisy do ściany nie będzie miał wyjścia i skoro musi zginąć to pociągnie za sobą swojego oprawcę.

Chinom mała masakra atomowa w europejskiej części Rosji, w niczym nie przeszkodzi moralnie. A swoich też mogą przy okazji nieco przetrzebić... i też im łza z oka nie spadnie.

Zakładając, że będzie jakakolwiek odpowiedź. Bo mi się widzi, że w tej chwili Putin i Rosja - to już wydmuszka na usługach Pekinu. Balon próbny, straty poboczne.

Miała być połowa lutego, ale Xi "poprosił" Putina, to armia rosyjska dupy na mrozie chłodziła czekając...

Przed ostatnią ofensywą Putin, nie pojawiający się nawet w Rosji publicznie (hologramy!), wybrał się na spotkanie z Xi... i ofensywa poszła. Który z nich dwóch jest mistrzem, a który padawanem? ;)

axobccror5pq0u62012d3fca96b.jpg

 

39 minutes ago, Brat Jan said:

Mongolia?

Przeciętny chińczyk wtedy spyta "na ch** to nam?" - Oni Mongolii nie lubią, zresztą mają u siebie problemy z Ujgurami (granica Mongolii). Nie, to musi być albo technologia (bo każdy chce komórę i laptopa), albo zasoby (i każdy chce tani prąd, i ciepło w dupę). A najlepiej, jak wcześniej tych zasobów zabraknie i potem "partia da".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, $Szarak$ napisał:

Naprawdę, żeby tak być zaślepionym to jest coś niesamowitego. 

 

Żadnego łączenia faktów, jakiejkolwiek logiki, wyobraźni. Ludzie... 

 

Przecież wystarczy trochę logicznie pomyśleć i samemu sobie wyciągnąć wnioski. To nie jest ciężkie. 

 

I tego niestety niektórym brakuje. Szkoda czasu.

To się nazywa bycie NPC, tyle że z drugiej strony. Zamiast "wyłącz internet, włącz myślenie" winni być "wyłącz szurskie kanały (Putin, Sykulski, Intel Slava Z itd.) i włącz myślenie".

 

Dobra. Odłączam się bo znów się uzależniam. :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, wrotycz said:

Fakty mówią co innego.

Po co chcieli na początku blitzkriegu skoro teraz "chcą" wiecznej wojny? To się kupy nie trzyma.

Fakty są takie:

Ruskie zmobilzowali bardzo małe siły na zawładnięcie Ukrainy (kraj wielkości Watykanu?) i cały ten "blitzkrieg".

Żyjemy w dobie satelit i latających robocików o wymiarach muchy co mogą zbierać informację.

Nawet "specjaliści" z tego forum wyśmiali głupotę ruskich, że z tak małymi siłami puścili się na tak duży kraj.

 

Można więc zadać sobie retoryczne pytanie, czy Rosja to atomowy kraj, który tak jest przeżarty głupotą, wódką i korupcją, że po prostu to tak zjebali.

I ruski wywiad / naukowcy / eksperci militarni nie ogarnęli w ogóle, jak się sytuacja rozwinie i jakie będą dalsze konsekwencje.

A jakieś ludziki z Polski co pół roku temu nie wiedzieli kim jest Zelensky i gdzie leży Chersoń (do których sam się zaliczam), to nagle wszystko wiedzą lepiej i lepsze by operacje zaplanowali. No bo Polak potrafi. 

Ruskofoby oraz inne osoby co trzepią do zdjęć martwych rusków odpowiedzą, że na bank tak to właśnie wygląda.

 

Tak oglądam programy Wołoszańskiego jakie mieli zagrywki i co odwalali mocarze podczas XX wś. 

Np. był podwójny (a może i potrójny, czy poczwórny) agent Cicero, co miał pracować dla Niemców/Anglików i nie wiadomo kogo jeszcze i wykradał materiały z ambasady brytyjskiej dla szwabów.

I te materiały były prawdziwe. 

I to za pozwoleniem Brytoli, bo chcieli oni się uprawdomocnić.

Bo chcieli zdradzić hitlerowcom prawdziwe plany, gdzie będzie przeprowadzony desant.

Bo rząd brytyjski chciał, by Niemcy uwierzyły, że lądowanie będzie w Normandii.

 

A w 2022 roku jakby to opowiedzieć, to dalej brzmi to jak jakaś groteska. 

Dopóki nie doda się do tego, że Brytole za pomocą takiego tricku chcieli odwołać operację w Normandii i przenieść ją do Grecji / na bałkany.

Dzięki czemu odzyskali by kontrolę nad tamtym terenem i przejęli jako kolonię - a lądując w Normandii gucio zyskaliby i tylko Stalin się by z tego cieszył. 

A ilu naprawdę agentów działało wokół tej jeden sprawy to tak naprawdę dalej nikt nie wie publicznie, a pewnie nawet wywiady każdego z mocarstw nie wiedzą dokładnie.

A to wszystko działo się na długo długo przed całym Overlordem, więc pewnie takie roszkminy mieli jeszcze przed Teheranem. 

Kto wie, może takie rzeczy ogarnęli jeszcze przed napaścią na Polskę jako jeden z wariantów.

 

A u Rosjan / Amerykanów / Niemców to równie spektakularne akcje się odwalały non-stop.

W czasie zimnej wojny podobnie, kiedy ludzie jeszcze w dużej części koniami pola orali.

 

I nagle mamy 2022, świat cyfryzacji, digitializaji i chuj wie jeszcze czego, i Ruskie tak się zachlali, że nie ogarniają w ogóle wojny.

No tak, przepraszam, że miałem jakieś wątpliwości że ta cała "wojna" może nie być prawdziwa. ;) 

 

  • Like 3
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Obliteraror said:


To gry nie widziałeś? Przynajmniej teaser się pojawił, co do reszty nie wiem, nie śledzę aż tak dokładnie sceny retro C64 ;)

 

 

Ech, łezka się w oku kręci. C64 to mój pierwszy, własny 8-bitowiec. Nawet stację floppy 5 1/4 do niego miałem. Ktoś jeszcze pamięta takie dyskietki? Robiło się spec-dziurkaczem drugie wycięcie, żeby miały 1.4 MB pojemności (dwustronnie). Z importu takich kupiłem sobie pierwsze auto na studiach. Czerwony VW Polo :) Straszny wrak, ale cudowny. Powinienem był kupić wówczas cukrownię. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eknm2005Kolejny co myśli, że jak mają wpisane 800k żołnierzy to jest to 800k piechoty? 

Utrzymanie porządku wewnetrznego, Syria, część w Afryce, granicą na wschodzie, granica na zachodzie, lotnictwo, medycy, marynarka i inni. Ile z tego zostaje z 800k? 

 

Ilu zostaje do walki typowo na froncie? 

 

Jedynie mobilizacje mogli zrobić. Wtedy by to zajęli pewnie a teraz to już g*wno ugraja. 

 

Bo ludzie się jaraja - dodatkowe 300k osób! No tak, ale ci ludzie często nie ogarniają za bardzo nic a szkolenia mają z tydzień albo dwa. 

 

Nie sztuką jest najeb#c ich ilu się da. To nie jest 2 wojna światowa. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@$Szarak$

 

No właśnie o takich "ekspertach" jak Ty pisałem.

To cud, że jesteś z nami na tym forum, a jeszcze wywiad ruski / ukraiński / amerykański Cię nie zawinął, bo ktokolwiek posiadłby Twoją wiedzę, to już by drugą stronę w trymiga wydymał. 

Dzięki za wyjaśnienie i wypunktowania co złego napisałem w poprzednim komentarzu.

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, wrotycz said:

 

Gdybyś słuchał co mówił ten ambasador to byś wiedział, iż wystąpienia Brauna są nieznaczące ponieważ cały establiszment polityczny, władza i opozycja pracują nad utworzeniem w kraju antyrosyjskiej histerii oraz proukraińskich nastrojów w duchu priorytetyzacji zwycięstwa nad Rosją albo pomocy Ukrainie w zwycięstwie nad Rosją.

 

Najwyraźniej przedstawia to stan faktyczny a komentatorzy Twojego pokroju biura to za dowód na rusofilię znienawidzonego Szczęść Boże Brauna.

Co jeszcze nam wyjawisz, że to zagraża bezpieczeństwu ludności?

 


Ojojoj, bezkrytyczny wyznawca który nie znosi głosu krytyki? 
Jakbyś chciał wiedzieć, głosowałem na Konfederację. Uważam jednak, że jeśli chce się odnieść sukces w polityce a nie pajacować, trzeba umieć wybierać sobie walki. 
Z resztą tak jak w życiu - jeśli będziesz wskakiwał do każdej gównoburzy i walczył ze wszystkimi wokół, to prędzej sam siebie wykończysz niż coś zdziałasz. 

Bardzo możliwe, że w przyszłych wyborach również zagłosuje na Konfę... dlaczego? Bo jako jedyna sprzeciwiła się wariactwu kowidowemu, choć uważam że niektóre akcje były bezmyślne i zle wykalkulowane. 

Nie chodzi o to, żeby jednostki zrozumiały przekaz, ale żeby go w przystępny sposób sprzedać ludziom. Ta partia niestety sama sobie dołki kopie występami Korwina czy Brauna - choć nie mówie, że zawsze się mylą. Po prostu te dwie skrajne osoby nie potrafią często wyważyć. Tylko tyle i aż tyle. 

W sytuacji w której Polska chce być przyjazna dla Ukrainców uciekających przed wojną, wyjeżdżanie z hasłami typu "Stop Ukrainizacji Polski" jest zwykłym pajacowaniem, niczym więcej. Później ja siedzę przy stole, mówię że głosuje na Konfę i wychodzę na wariata, po popieram "ruskie onuce". I nie chodzi o prawdę obiektywną, ale o subiektywne postrzegania większej części społeczeństwa, które w większości - tak, składa się z idiotów. .. ale ludzie którzy są bezkrytyczni wobec kogokolwiek również do mądrych nie należą. 

Edytowane przez Peter Quinn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, eknm2005 napisał:

ktokolwiek posiadłby Twoją wiedzę, to już by drugą stronę w trymiga wydymał. 

 

To znaczy, że pentagon czy tam CIA też jak ty nie potrafi korzystać z wyszukiwarki i wejść na MON rosyjski czy po prostu wpisać w google?

.

 

Edytowane przez $Szarak$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rnext napisał:

Ech, łezka się w oku kręci. C64 to mój pierwszy, własny 8-bitowiec. Nawet stację floppy 5 1/4 do niego miałem. Ktoś jeszcze pamięta takie dyskietki? Robiło się spec-dziurkaczem drugie wycięcie, żeby miały 1.4 MB pojemności (dwustronnie)

 

Heretyk! Tylko i wyłącznie magnetofon i ustawianie głowicy śrubokrętem.

  • Like 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eknm2005 a może USA, zakorzeniona korupcja od pokoleń i poluzowanie systemu z terroru komunistycznego do półdemokratycznego doprowadziły do tego, że Rosja wewnętrznie to już nie ten sam przeciwnik co ZSRR.  Kasa z surowców jest inwestowana zagranicą i każdy ogarnięty Rosjanin ma zaplecze majątkowe po za Rosją to samo i Ukrainiec więc nie inwestują za dużo u siebie, a jedynie eksploatują.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Brat Jan

Nie wiem, ostatnio nie zostałem zaproszony na obiad u Putina i Bidena, więc nie mam się jak ich spytać :) 

Ja nie znam się na tych wszystkich ekonomiach, militariach, politykach i innych wynalazkach (przynajmniej na trzeźwo), ale jak masz jakąś teorię wyjaśniającą co się obecnie dzieje to proszę przedstaw. 

Znać się nie znam, ale jak na prawdziwego Polaka patriotę zawsze znajdę powód by się dopier... znaczy znaleźć coś, co się nie trzyma kupy i wykazać błędność założeń ;) .

 

Jak już pisałem w Marcu bodajże mam nieco doświadczenia z Civ4 (a ostatnio jeszcze raz przeszedłem pierwsze części Komandosa: BEL adn BtCoD, bo czasy niepewne i znajomość takich rzeczy jak 'x' / 'w' to knife może się mi wkrótce przydać).

 

Z mojej perspektywy analizując wszystko dokładnie na odpierdol to po paru turach gry sytuacja przedstawia się następująco:

- gracz X, -1500 punktów do reputacji, -9000 jednostek surowców, +1000 pasywny przychód many, następną kolejke rzucasz 1 raz i dostajesz +350 HP

- graczy Y, +750 punktów do reputacji, -20000 jednostek surowców, -1500 pasywyny przychód many, idziesz do więzienia na 3 tury i twoje HP jest zredukowane do 5%

- gracz Z, +250 punktów do reputacji, -1500 jednostek surowców, +750 pasywny przychód many, następną kolejkę rzucasz 1 raz i dostajesz kartę-niespodziankę

- gracz alfa, +150 punktów do reputacji, -10 jednostek surowców, +-? przychód many, pomijasz rzut następnej kolejki, otrzymujesz premię do HP 15%

- gracz beta, +15 punktów do reputacji, -5 jednostek surowców, -250 pasywny przychód many, idziesz do więzienia na 1 turę i otrzymujesz -50HP

- gracz gamma, +35 punktów do reputacji, -15 jednostek surowców, +150 pasywny przychód many  (?),  rzucasz następną kolejkę normalnie

 

Kto wygrywa, kto przegrywa, co będzie dalej? Kogo reprezentują kraje i która jest Polska - nie wiem (dla ułatwienia podam, że nie jest to polski beciak :P  ) .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, eknm2005 napisał:

Można więc zadać sobie retoryczne pytanie, czy Rosja to atomowy kraj, który tak jest przeżarty głupotą, wódką i korupcją, że po prostu to tak zjebali.

Jeżeli taki:

Siergiej Kużugietowicz Szojgu - rosyjski wojskowy w stopniu generała armii i polityk. Od 2012 minister obrony Federacji Rosyjskiej. Uhonorowany wieloma wyróżnieniami, w tym tytułem Bohatera Federacji Rosyjskiej

(copy z wiki :P)

 

GENERAŁ ;) a facet nie służył nawet 1 dnia w prawdziwym wojsku. Karierę robił głównie w Partii. 

Edytowane przez BumTrarara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.