Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem sobie przegląd wikipedii ukraińskiej po moich rodzinnych miejscowościach i tu taki kwiatek:
"W latach 1943-1944 polscy szowiniści zamordowali we wsi 3 Ukraińców."
https://uk.wikipedia.org/wiki/Тріщани_Перші

Z mojej rodzinnej (1/4 w sumie) wsi: 
https://uk.wikipedia.org/wiki/Неледів
"

Pierwsza wzmianka o cerkwi we wsi pochodzi z 1531 roku [2] .

Według danych wyprawy etnograficznej z lat 1869-1870 pod przewodnictwem Pawła Czubińskiego we wsi mieszkali grekokatolicy posługujący się językiem ukraińskim [4] . W 1872 r. tutejsza parafia greckokatolicka liczyła 411 wiernych [3] .

27 czerwca 1938 r. władze polskie zniszczyły miejscową ukraińską cerkiew prawosławną w ramach dużej akcji niszczenia cerkwi ukraińskich na terenie Chołmszczyzny i Podłyaski [2] [3] .

W dniach 16-20 czerwca 1947 r. podczas operacji wiślanej wojsko polskie wysiedliło ze wsi 13 Ukraińców na tereny północno-zachodnie wcielone do Polski [5] . We wsi pozostało 1050 Polaków"



Albo odwołania:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Пацифікація_у_Галичині_1930
https://uk.wikipedia.org/wiki/Ревіндикація

No generalnie jak u nas w narracji - my biedni, nas atakowali itd. itp. Tak jak Polacy w większości, gdzie słuchając polskich historyków, to Polacy przez całą historię byli święci i tu tak samo Ukraińcy się pokazują - nie piszą co robili sami, a tylko co im zrobiono. No ale rozwiałem wątpliwości @Hubertius że tu są jacyś Ukraińcy współcześnie. Wszystkich wywalono w Akcji Wisła. 

O proszę jaka narracja. Z wioski mojej szwagierki: 
https://uk.wikipedia.org/wiki/Молодятичі
"
27 października 1943 r. polska banda zaatakowała wieś i dokonała masakry ludności ukraińskiej, zabijając 29 Ukraińców"
xD

Tylko ciekawostka, że to było w akcji odwetowej o czym mi moja babcia mówiła, bo jej wioskę (Abisynię koło Masłomęcza) spalono.

No to teraz Masłomęcz:
"Proces tworzenia ukraińskich związków spółdzielczych wznowił się po podjęciu przez J. Piłsudskiego dodatkowych działań w celu wprowadzenia reformy rolnej. W 1928 roku mieszkańcy wsi Masłomycze w powiecie hrubieszowskim założyli spółdzielnię Zgoda [8] . Organizacja spółdzielcza istniała do 19 marca 1944 r., kiedy jej majątek został doszczętnie zniszczony przez polską bandę"
https://uk.wikipedia.org/wiki/Масломичі
Fajnie, tylko kilka dni wcześniej spalili oni Polaków w stodole, o czym także babcia opowiadała. XD
No nieźle.

 

Edytowane przez Strusprawa1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2024 o 11:29, zychu napisał(a):

Niemcy odeślą chłopów

Cały czas zastanawia mnie jedno, skoro oficjalnie chcą większość ludzi posłać do piachu przy czym nie wiem czy muszą rozlokować tyle kobiet z Ukr. Może mnie już fantazja ponosi ale podczas plandemii testami zbierali DNA ludzi, które trafiały do Chin w jakim celu? Chiny posiadają sztuczną macicę, nie potrzebują kobiet 🤔, pseudo elity zachwycają się Chinami czyli kontrolą totalną społeczeństwa i przebąkują o rewolucji przemysłowej w której pracownicy w znakomitej większości będą zbędni = do piachu na domiar złego wiedzą jak wydłużyć życie, więc tym lepiej gdyby stado było mniejsze, choroby heh chyba każdą tak na prawdę można wyleczyć, ale co zabawne metody te są znane nawet naszym przodkom, niby tym zacofanym i głupim. Jedno jest pewne, nie tylko historia ale większość którą wkładają nam do głów to kłamstwa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, nowy00 napisał(a):

Minister finansów Rosji ma pewien pomysł,

,,CO W ROSJI PISZCZY? Na opłacenie horrendalnych kosztów wojny rząd Rosji zamierza przeznaczyć oszczędności obywateli. Taki pomysł ograbienia narodu zgłasza minister finansów Anton Siluanow."

https://wyborcza.pl/relacje/14,126862,30570225.html

Klasyka "westernu" jak to się mówi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, cst9191 napisał(a):

Swoją drogą odniosłem wrażenie, że ten artykuł to przygotowanie Polaków pod mobilizację na Ukrainie. W sensie przestawienie propagandy na "Ruskie głupie, Ukraina bije ich słoikami po ogórkach" na "dostają ciągły wpierdziel, mobilizacja jest konieczna, frontowców będzie można wreszcie zrotować". Kto wie, być może jak Ukraińcy będą wyłapywani w Polsce to aby i nasi już byli na to odpowiednio "mentalnie przygotowani".

W dniu 6.01.2024 o 23:38, Strusprawa1 napisał(a):

No ale rozwiałem wątpliwości @Hubertius że tu są jacyś Ukraińcy współcześnie. Wszystkich wywalono w Akcji Wisła.

Zależy jak. Genetycznie? Na pewno sporo z twoich okolic jest pomieszanych z Ukraińcami, tyle że nastąpiło spolszczenie. Ale to już jest typowe dla życia, ja sam mam np. od strony matki samych Niemców do XIX wieku, zanim ulegli spolszczeniu. Natomiast takich już "pół Ukraińców" jak Bodnar, którzy nie tylko są  "pomieszani", ale się oficjalnie nawet dzisiaj do tego przyznają i bardziej włazili by w tyłek Ukrainie niż działali pod Polskę i się puszą swoją "dwu-narodowością" to zostali wywiezieni na ziemie odzyskane po 1945.

No i nie zapominaj o wciąż zmieniającej się strukturze mniejszościowej obecnie, bo jednak wciąż bierzesz pod uwagę swoje okolice Hrubieszowa, a to mimo wszystko tereny wiejskie / miasteczkowe. Na wsi mniejszości ukraińskiej stosunkowo nie ma, ale w każdym większym mieście powiatowym / wojewódzkim Polski stanowią już obecnie kilkanaście procent. To się będzie zwiększało też przy dalszym przedłużaniu wojny, zajmowaniu kolejnych terenów przez Ruskich i przemieszczenia ludności cywilnej do nas. Zobaczymy jak to z czasem wyjdzie i jak duża ta mniejszość będzie np. kilka lat po wojnie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, cst9191 napisał(a):

To już kolejny artykuł z serii Ukraińcom nie idzie tak dobrze ta wojna. Ekspertów od "Rosji skończyły się rakiety i zaraz przegrają" też już nie widać. 

Niezły jest ten żołnierz, który nadal wierzy w zwycięstwo.

22 minuty temu, Hubertius napisał(a):

Polaków pod mobilizację na Ukrainie

Ja stawiam na rozmowy pokojowe. Po co Ukraina ma siadać do stołu skoro zaraz wygra? Ukraina musi rozpocząć negocjacje, ale musi mieć mocną pozycję, żeby zminimalizować straty. Mocną pozycję zapewni liczna armia, która sprawi wrażenie, że jak coś to mogą bić się dalej.  

Edytowane przez Magos Dominus
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dawno zrobiłem to co powinienen zrobić każdy świadomy człowiek. Mianowicie przestać czytać informacje od źródeł w których wyłączona jest możliwość komentowania. :) Wiadomo jaka jest w nich narracja zazwyczaj taka jaką chcą wam wcisnąć. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Magos Dominus napisał(a):

To już kolejny artykuł z serii Ukraińcom nie idzie tak dobrze ta wojna. Ekspertów od "Rosji skończyły się rakiety i zaraz przegrają" też już nie widać. 

Niezły jest ten żołnierz, który nadal wierzy w zwycięstwo.

 

Był już z rok temu (to było po ukraińskich sukcesach na froncie) taki jeden oficer, któremu nie podobało się że Chiny popierają Rosję i zagroził im, że oni tu zaraz pobiją Ruskich,  przesuną front na Ural i Chińczycy niech się lepiej zastanowią co robią, bo zobaczą :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cst9191 napisał(a):

Był już z rok temu (to było po ukraińskich sukcesach na froncie) taki jeden oficer, któremu nie podobało się że Chiny popierają Rosję i zagroził im,

😂😂😂😂

 

Kurwa, kocham to forum! 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Magos Dominus napisał(a):

To już kolejny artykuł z serii Ukraińcom nie idzie tak dobrze ta wojna.

Najlepsze w tym tekście jest zdanie, iż pan młody (ten od "królewskiego", lwowskiego wesela) od razu po imprezie otrzymał powołanie do armii.

 

Z pewnością je zrealizowano;)

 

A bardziej poważnie - przerażająco smutny jest ten artykuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cst9191 napisał(a):

"

Za to Rosja poszła do przodu.

- Skopiowali naszą taktykę. Mają niewyczerpane zapasy dronów, atakują nawet pojedynczych żołnierzy. Zrzucają granaty w nocy. My tego nie robimy, bo nocne drony są bardzo drogie. Mają też w okopach pełno antydronowych systemów, uziemiają nasze ptaszki. Ponosimy straty."

 

Czyli jednak "zakute ruskie łby" potrafią się uczyć zamiast wysyłać ciagle "ludzi z kałachami"...

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Brat Jan napisał(a):

Czyli jednak "zakute ruskie łby" potrafią się uczyć zamiast wysyłać ciagle "ludzi z kałachami"...

 

Jeśli ma się większe zasoby ludzkie i zasoby finansowe to wystarczy naśladować (nawet nieudolnie) lepszego taktycznie i strategicznie przeciwnika, żeby wygrać wojnę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Brat Jan napisał(a):

Za to Rosja poszła do przodu.

- Skopiowali naszą taktykę. Mają niewyczerpane zapasy dronów, atakują nawet pojedynczych żołnierzy. Zrzucają granaty w nocy. My tego nie robimy, bo nocne drony są bardzo drogie. Mają też w okopach pełno antydronowych systemów, uziemiają nasze ptaszki. Ponosimy straty."

Kolejny przykład jak trochę "cywilizacji" zaszkodziło sowieckiemu człowiekowi - stali się miękcy . Narzekania na cały świat na warunki, na brak urlopów, nieograniczony dostęp do mediów etc. Być może ta "ojropejska cywilizacja" ich dobije.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.