Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Hubertius napisał:

Więc skoro teraz się nie asymilują i jest ich oficjalnie 8 milionów...

Są Polacy co na zachodzie są n lat i ledwo dukają w lokalnym języku, Asymilacja to proces. Żmudny i zależny od tego jak kto jest przyjmowany. Oczywiście masz ludzi którzy mają na to wylane, masz ludzi którzy chwytają w mig i ludzi którym to sporo zajmuje

1 godzinę temu, Hubertius napisał:

to pomyślmy sobie co będzie jak ta liczba wzrosłaby na przykład dwukrotnie, na wskutek całkowitego rozłożonego w czasie procesu zajmowania Ukrainy przez Putina.

"Średnio to widzę" to za mało powiedziane. 😑

Zawsze można sobie sprowadzić Mokebków i Ahnmedów. albo wyjść z Unii i zabronić wyjazdów zagranicznych. 
Skoro Polskie doity wyjechały do  Almere czy innego Bergen to ktoś musi doitować w PL. A doity raczej nie potrzebuja języka. Więc siłą rzeczy o wiele trudniej się go uczą bo nie mają z nim kontaktu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/17/2023 at 10:00 PM, Mosze Red said:

 

Ile czasu płynie kontenerowiec?

 

Ile kursów w tym samym czasie wykona skład pociągu?

 

Dopiero wtedy uzyskacie odpowiedź na pytanie ile składów kolejowych trzeba żeby zastąpić jeden kontenerowiec ;) 

 

Statkiem 36-48 dni, koleją <8 dni.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kespert napisał:

Chiny bez surowców odciętych sankcjami, staną się Chinami powiększonymi o Syberię.

W jakim czasie zaczną transportować tyle surów co potrzebują do ''siebie''? Co zrobią w międzyczasie bez węgla, ropy i natgasu? Nie mówiąc już o zbożu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Patryk said:

W jakim czasie zaczną transportować tyle surów co potrzebują do ''siebie''?

W jakim czasie? Miesiące temu ;)

https://www.bbc.com/news/business-61861849

https://www.reuters.com/business/energy/low-priced-russian-oil-boosts-profits-chinas-independent-refiners-2022-12-20/

107085580-1658751829639-Russia_China_Pipelines_2022_02.png?v=1658751856&ffmt=webp&vtcrop=y

Z tym rurociągiem to w sumie ciekawa zbieżność czasowa - zaczął być budowany około 2011r. (a więc po pierwszej akcji Rosji); ukończony w 2019r. zaczął działać gdzieś około połowy 2020r.

 

Więc dodając do tego fakt, że w tej chwili Chiny płacą za gaz i ropę w juanach i rublach - już teraz robią na grabieniu Rosji interes życia. Ceny ropy według europejskich sankcji to 60$ za baryłkę. Chiny kupują oficjalnie po ~65$, natomiast wiadomo że konkretne umowy dostają "zniżki za masowe zakupy" - i ostatnio te zniżki z 4-5$ skaczą już do 8-9$.

Po czym cena w $ jest przeliczana na juany po oficjalnej stawce ustalonej przez chiński rząd, i Rosja dostaje zapłatę w juanach.

A gaz oficjalnie jest skromny - natomiast potężnie wzrósł chiński import z... Kazachstanu :) co oczywiście jest jedynie listkiem figowym. Też po cenach "preferencyjnych".

 

W przypadku rzeczywistej potrzeby Chin, za kilka lat, wystarczy zabezpieczyć nitki i jadą jak po swoje. A "chwilowy atak COVID" zamknie im fabryki, redukując zużycie i wydłużając znacząco żywotność zgromadzonych zapasów.

 

Co do żywności - Chiny podpisały z Rosją nową umowę na dostawę żarcia. Oficjalnie - 24 lutego 2022r. Data brzmi znajomo? ;) Właśnie. Od tego czasu w żaden sposób nie zgadzają się oficjalne dane publikowane tak przez Rosję, jak przez Chiny. Jak mawiał House, "wszyscy kłamią".

 

Z Davos: Arabia Saudyjska ogłosiła, że jest otwarta na rozmowy o płaceniu za ich ropę w innej walucie, niż dolary. Co "przypadkiem" zbiega się z zeszłomiesięczną wizytą Xi Jinpinga. Cóż, pomachali czerwoną płachtą, i czekają jaką kontrofertę położy na stole USA. Zobaczymy - w grze stawką jest przyszłość petrodolara opartego na wojsku USA.

https://oilprice.com/Energy/Energy-General/Saudi-Arabia-Is-Open-To-Discuss-Non-Dollar-Oil-Trade-Settlements.html

Edycja: po namyśle, wycofanie broni z magazynów USA na terenie Izraela zaczyna w tle powyższej informacji, wyglądać ciut inaczej.

Edycja część 2: umowa Orlenu z Saudi Aramco zaczyna wyglądać "ciekawie" - zwłaszcza że zawarto ją PO wizycie Xi w Arabii. Ale myślę że szczegóły - "informacje dla ludu" pojawią się dopiero, jak trzeba będzie podbić notowania przedwyborcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1 i tak Ci nie wierzę, ponadto nazwisko na "-sko" może wskazywać na wschodniosłowiańskie pochodzenie.

 

Równie dobrze mogłeś wstawić czyjąś genealogię, jakże to typowe dla Ukrów, poznałem to przez lata obserwowania sąsiadów zza Sanu, którzy często dla własnych korzyści nagle wymieniali genealogię w myśl której mieli jakiegoś dalekiego polskiego przodka, oczywiście nie do sprawdzenia. 

 

Gdybyś rzeczywiście był z Hrubieszowskiego lub Podkarpacia, to byś zachowywał się wstrzemięźliwie wonec Ukraińców. Poznałem trochę ludzi stamtąd i są zgodni w jednym - nie znoszą Ukraińców. 

 

Widać prawda boli że obrzucasz ludzi wyzwiskami i kreujesz się na ofiarę. Jakie to typowo ukraińskie. 

 

Do pozostałych: 

Nie dziwcie się że Ukry nie mówią po polsku w naszym kraju, skoro tego od nich nie wymagacie, a wręcz dajecie sobie wejść na głowę i mówicie w ich de facto sztucznym języku, który jest niczym innym jak mocno zruszczoną formą polskiego. Sami sobie jesteście winni. 

 

Powtarzam ostatni raz:

Oni rozumieją tylko siłę. 

 

Nasz język, nasz kraj, nasze zasady. Wbijcie sobie to do głowy bo inaczej za parę lat będą Was lać po łbach we własnym kraju. 

Edytowane przez Maniek92
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maniek92 napisał:

Nasz język, nasz kraj, nasze zasady. Wbijcie sobie to do głowy bo inaczej za parę lat będą Was lać po łbach we własnym kraju. 

Ogólnie to się zgadzam ;) mimo że parę wyjątków spotkałem, ale to jednak wyjątki. Ot, paru chłopaków, które mieszkają w moim rodzinnym miasteczku już dobrych parę lat, z rodzinami, nie spieszyło im się by sobie dać łeb w ojczyźnie odstrzelić (co mnie nie dziwi) bo tu od dawna mają życie poukładane, baby, dzieciaki i pracę. Praktycznie płynnie po polsku. Zawsze zagadują, jak ich spotkam. Fajni ludzie.

 

Mój znajomy zatrudnił też trochę Paszynek. Jak u niego niedawno byłem, pogadałem sobie z paroma. Dziewczyna siedzi w PL od pół roku i mówi już naprawdę nieźle. Aż byłem pod wrażeniem (podobno pierwszy raz jest w Polsce). Trochę jej słów brakuje, ucieka, ale i tak podziwiam. Nawet zaproponowałem, że możemy po rosyjsku, bo mi bez różnicy (a to jej pierwszy język - przyjechała z Charkowa), ale bardzo chciała po PL, bo się nadal uczy, jak stwierdziła no i cytuję "jest przecież w Polsce", więc po polsku.

 

Potwierdza się moja teza, iż jak znasz rosyjski, to polski jest w sumie nietrudny. I na odwrót ;) (No, tu alfabet może wielu na początku zrazić, ale moim zdaniem warto się przełamać).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Obliteraror dziwnym ale ciekawym jest, iż faktycznie ruski jest bardziej podobny do polskiego niż ukraiński. Przynajmniej dla mnie. 

 

Właśnie, mówisz o wyjątkach, które jeśli nie ulegną gettoizacji, to ich dzieci lub najdalej wnukowie ulegną samoistnej polonizacji. 

 

Jednakże zdecydowana większość gardzi naszym językiem, taka jest prawda. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabrałem się na fejk z tatuażami, drugi raz się coś takiego zdążyło, nie mam z tym problemu. Tym bardziej, że w międzyczasie dowiedziałem się jak wygląda kwiat paproci, dzięki ukraińskiemu sklepowi w Kijowie xD 

 

Screenshot-20230119-122714-Photos-1.jpg

 

Czaicie żart banderowców? Kwiat paproci nie istnieje, tak jak nazizm na Ukrainie XDDD 

 

Maja tez inne fajne ciuchy

https://svastone.com/sva-stone-futbolka-white-boy

 

I ta też mi się podoba, nazwa sklepu budzi ogólnie ciekawe skojarzenia SWASTone, design liter S S też spoko, chyba sobie zamówię 

 

Screenshot-20230119-194738-Chrome-1.jpg

13 minutes ago, Obliteraror said:

Ogólnie to się zgadzam ;) mimo że parę wyjątków spotkałem, ale to jednak wyjątki. Ot, paru chłopaków, które mieszkają w moim rodzinnym miasteczku już dobrych parę lat, z rodzinami, nie spieszyło im się by sobie dać łeb w ojczyźnie odstrzelić (co mnie nie dziwi) bo tu od dawna mają życie poukładane, baby, dzieciaki i pracę. Praktycznie płynnie po polsku. Zawsze zagadują, jak ich spotkam. Fajni ludzie

 

Ja też znam pewien wyjątek. Ukrainiec który robi wszystko byleby się pozbyć wschodniego akcentu, od lat nie może mieszkać na Ukrainie bo wygląda jak "polski" Ukrainiec, dosłownie, jak wyjęty z opracowań nt antropologii ukraińskiej nacji, dla azowców itp ludzi najgorszy mieszaniec jaki może być. Traktowany zupełnie inaczej na codzień, pierwszy kandydat do zaciągnięcia do utylizacji (tzn na front). Zdania głośno nie może powiedzieć bo Polacy go wezmą za ruska onuce a Ukraińcy za zdrajcę. Bardzo wygodna sytuacja : P 

  • Like 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Obliteraror napisał:

przyjechała z Charkowa

Z tego co zauważyłem wschodni ukraincy dużo lepiej się integrują, i nie mają poczucia takiej wyższości, da się z nimi normalnie pogadać o wszystkim.

A Ci zachodni okolice Lwowa, Łucka, których poznałem, tylko u nas w ukrainu to, w ukrainu tamto. W Polsce źle i jacy to oni nie biedni bo muszą uciekać przed wojną, mało zarabiają itp...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny wielbiciel paproci, co najlepsze, to ukraińska propaganda xD 

 

Screenshot-20230119-202617-You-Tube-1.jp

 

Tutaj ziomki z prawego sektora cieszą się bo dostali ulubione numerki, ósma litera w alfabecie to H, 88=hail hitla 

 

Screenshot-20230119-200119-You-Tube-1.jp

 

Tutaj przykład ochotnika że Szwecji, wielbiciel białych oraz białego, śliczne oczka xD 

 

Screenshot-20230119-200019-You-Tube-1.jp

 

I tak sobie można mnożyć przykłady. I tak zostaną przemilczane przez ukrofili, chyba że gdzieś trafi się jakiś fejk, to posłusznie się wyszczekaja za wsze czasy : D 

 

W. Jednym jeszcze filmie była niezła klatka, z jakiegoś obozu, nie mogę znaleźć filmu, mogli usunąć. Było tam zdjęcie, gdzie połowa chłopców, która miała wyraźnie ukrainskie rysy twarzy miała jeden kolor koszulek, a reszta mieszańców inny, było to aż tak oczywiste xD 

  • Like 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Lecimy dalej xD tym razem węgierska fundacja praw człowieka, RUSKA ONUCA XD

 

https://hhrf.org/on-our-radar/hungarians-in-ukraine/

 

Political parties representing the interests of the 150,000-strong Hungarian national minority in Ukraine published the following joint statement, expressing their disappointment with the Ukrainian Parliament’s new law on national minorities. The law “fails to guarantee adequate institutional foundations or legal mechanisms for implementing and protecting the rights of national minorities.”

 

We ask the United States Congress and Administration, NATO, the EU, and all other stakeholders to heed the concerns of the affected communities, and to urge the Ukrainian government to fulfill its international and Constitutional commitments to protect the rights of national minorities.

3 minutes ago, Maniek92 said:

@slusa tzn? Ma polskie pochodzenie czy wygląda typowo polsko zachodniosłowiańsko? 

 

https://spadok.org.ua/antropologiya/yak-rozpiznaty-ukrayintsya-zovnishnist-i-charakter-natsiyi

 

Typ północny 

Przypomniał mi się jeszcze jeden smaczek xD 

 

🇷🇺🇺🇦 More than 30 infrastructure facilities were damaged as a result of strikes on November 15 - Ministry of Internal Affairs of Ukraine

Earlier, the General Staff of Ukraine stated that the Russian Armed Forces fired about 90 missiles, 77 of which were shot down. Thus, it turns out that 13 surviving cruise missiles hit 30 targets.

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz prezydent pojechał do Davos i wszyscy ekscytują się tym, że coś tam próbował wydukać po angielski. A istotne jest nie to jak mówił tylko co powiedział. A powiedzial w dużym skrócie: oddaliśmy wszystkie czołgi I wyrzutnie przeciwpancerne nie tylko z magazynow ale też z jednostek Ukrainie. Nic nam nie zostało, nie mamy czym się bronić, Rosjanie zapraszamy...

 

 

Edytowane przez Baca1980
  • Like 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slusa czyli typ z "górnego Dniepru"? Jeśli tak to rzeczywiście ma polski wygląd, w końcu wg jednej teorii z "Powieści minionych lat" Nestora Polacy mieli wywodzić się z tamtych terenów.

 

@KolegiKolega Bachmut/Artiomowsk jest większy od Zgierza (liczy 100 tysięcy osób, Zgierz liczy około 60 tysięcy mieszkańców), więc trafiłeś kulą w płot. Wystarczyło nawet w internecie sprawdzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG-20230119-222238-874.jpg

 

Naród składający się w 99% z miernot, niedoinformowanych obywateli i ukrofili wszystko łyknie xD 

 

Jeszcze tylko wcisnąć bajkę o miedzymorzu, połączyć Ukrainę i Polskę, wydać wspólny paszport, i można wcielić banderowców do polskiej policji : D holokaust (na polakach, nie Żydach) vol 2, i to jeszcze legalny : D a jak narzekasz ze Ci gwalca kobietę to jesteś ruska ONUCA, oni to robią za wolność nasza i w ogóle całego świata xD a dobre chłopaki, takie jak struś paruwa albo pies będą jeszcze Was sprzedawać, cudownie ^^

  • Like 3
  • Dzięki 1
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slusa napisał:

Naród składający się w 99% z miernot, niedoinformowanych obywateli i ukrofili wszystko łyknie xD 

O widzę mamy tu oświeceńca - dumnego konsumenta mediów z dziwnymi źródłami, których bzdury można samemu zweryfikować (ale po co?) 

Czy to przypadkiem szef agrounii nie robi protesty (ostatnio w Chełmie) argumentując, że zabijane jest polskie rolnictwo, bo liczba rolników spadła z 60% do 6%? 

 

3 godziny temu, slusa napisał:

Jeszcze tylko wcisnąć bajkę o miedzymorzu, połączyć Ukrainę i Polskę, wydać wspólny paszport, i można wcielić banderowców do polskiej policji : D holokaust (na polakach, nie Żydach) vol 2, i to jeszcze legalny : D a jak narzekasz ze Ci gwalca kobietę to jesteś ruska ONUCA, oni to robią za wolność nasza i w ogóle całego świata xD a dobre chłopaki, takie jak struś paruwa albo pies będą jeszcze Was sprzedawać, cudownie ^^

Powiedział to ogłupiony typ wierzący w bajki o wielkiej niezwyciężonej Rosji, złych banderowcach masowo przebywających na Ukrainie, śmiertelnych biolabolatoriach, obronie ludności Donbasu oraz masowego usuwania swastyk. Ten ów miłośnik dziwnych źródeł przedstawi Polsce dobre argumenty (mimo że tego w ogóle nie zrobił, ale liczy się tylko realizacja celów Rosji - nie wiedzieć czemu) jak naprawić Polskę i w którą stronę Polska winna iść - tak? :D 
 

No i mamy wymysły prosto z oddziałów psychiatrycznych, że dokona się Holocaust na Polakach. Henryk Pająk zapowiada go od 30 lat i trochę już czeka. Zobaczymy czy ty się doczekasz waciaku. 

 

No jesteś ruską onuca i to do cna - publikujesz jakieś gówno-źródła, wychodzisz w swojej argumentacji z punktu widzenia interesów Rosji, a nie Polski oraz odczłowieczasz swoich wrogów, którzy się z tobą nie zgadzają - jak ciebie nazwać jak nie śmierdzącą onucą? Co ty dobrego chcesz zrobić dla Polski? Uzależnić od Rosji? Popidoliło cię wraz z innymi sykulskimi ciotami? 

5 godzin temu, slusa napisał:

I tak sobie można mnożyć przykłady. I tak zostaną przemilczane przez ukrofili, chyba że gdzieś trafi się jakiś fejk, to posłusznie się wyszczekaja za wsze czasy : D 

Bardzo dobrze kurwa. Jak mają zabijać Rosjan, to nawet sam przyszyję im te swastyki jeśli ich to zmotywuje jeszcze bardziej. A ty masz szczekać piesku rosyjski. Niech duch Iwana Srogiego - kata Nowogrodu - czuwa nad Tobą. Przez takich kolaborantów właśnie jak ty, w PRL został sprowadzony na naszych ziemiach cofając nas cywilizacyjnie. 

Cytat

W. Jednym jeszcze filmie była niezła klatka, z jakiegoś obozu, nie mogę znaleźć filmu, mogli usunąć. Było tam zdjęcie, gdzie połowa chłopców, która miała wyraźnie ukrainskie rysy twarzy miała jeden kolor koszulek, a reszta mieszańców inny, było to aż tak oczywiste xD 

O kuźwa! Jaki ty jesteś spostrzegawczy! Ty weź może zostań o wielki Brutusie detektywem i zajmij się badaniem nazioli. Najlepiej zapisz się do antify i tam wyłapuj wyimaginowanych faszystów. Najlepiej wraz ze swoim idolem szmaciakiem. 

Niech mi teraz nikt nie mówi, że hejtuję tego Moskala. Sam mnie wezwał i odpowiedziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. @slusa To, że ty mnie nazwiesz ukrofilem, który jest ogłupionym imbecylem, czy coś w tym rodzaju, a ja Cię nazwę onucą, to absolutnie niczego nie zmienia i jest bezsensowne. W udowodnianiu swoich tez winniśmy przechodzić do meritum - czyli wychodzić z większego obrazu dlaczego coś jest bardziej stosowne, a co nie. Dlatego ja od siebie przepraszam i proszę mnie nie wzywać więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, Baca1980 said:

A istotne jest nie to jak mówił tylko co powiedział

Nie należy wierzyć politykom, zwłaszcza w starannie przygotowane przemowy (a że samo wykonawstwo siadło, to już nie wina piszącego skrypt).

 

15 hours ago, slusa said:

Naród składający się w 99% z miernot, niedoinformowanych obywateli i ukrofili wszystko łyknie xD

Z tego zdania wynikają logicznie dwie możliwości.

Pierwsza, zwolennicy Rosji to w Polsce zaledwie 1%, a więc bardzo mała mniejszość.

Druga - jeśli jednak zwolenników Rosji jest w Polsce więcej niż 1%, to muszą się w jakiejś części pokrywać z wymienionymi wcześniej grupami - ukrofilami być nie mogą, pozostają "niedoinformowani" albo "miernoty"...

 

A na poważnie - polityka demokratyczna zawsze opiera się na "przeciąganiu" niedoinformowanych, miernych i słabych - w jeden "głos większości". By potem tym "głosem większości" usprawiedliwiać na przykład inflację, defraudacje majątku państwowego i podatków, inwigilację opozycji, nepotyzm, przewały na przetargach, czy w końcu mobilizację i walkę zbrojną. TEN SAM mechanizm działa i w Rosji, i w Polsce, i na Ukrainie, czy na Białorusi. Tylko kwestia metod i skali się różni.

 

11 hours ago, Strusprawa1 said:

Dlatego ja od siebie przepraszam

Zamiast reagować emocjonalnie - myśl. Zwłaszcza myśl, dlaczego - dlaczego Ty, dlaczego teraz.

 

No dobra... dziś wieści z Rammstein czy Davos nie ma, więc będzie na wesoło.

1674052593_ak3zla_600.jpg

 

a97f81a3c293bf6c8067e8b0f386029b.webp?s=1674203202

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Obliteraror napisał:

Mój znajomy zatrudnił też trochę Paszynek. Jak u niego niedawno byłem, pogadałem sobie z paroma. Dziewczyna siedzi w PL od pół roku i mówi już naprawdę nieźle. Aż byłem pod wrażeniem (podobno pierwszy raz jest w Polsce). Trochę jej słów brakuje, ucieka, ale i tak podziwiam. Nawet zaproponowałem, że możemy po rosyjsku, bo mi bez różnicy (a to jej pierwszy język - przyjechała z Charkowa), ale bardzo chciała po PL, bo się nadal uczy, jak stwierdziła no i cytuję "jest przecież w Polsce", więc po polsku.

Zakładam, że stanowisko ma średnie lub wyższe, nie produkcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.