Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, maroon napisał:

Wysłali go, bo pewnie był dobry. Byle spierdoliny wtedy nie wysłano na zagraniczne studia, w przeciwieństwie do tego co dziś. Jakoś w tamtych czasach na Harvard z Polski nie przyjmowali i trzeba być kretynem, żeby ten fakt negować.

Tylko, że samo bycie dobrym to trochę za mało.

Na pewno był wielką nadzieją biały... znaczy polskiego socjalizmu. Przecież inaczej KC nie wysłałoby go na najbardziej elitarną ruską uczelnię, pod egidą tamtejszego MSZ.

 

5 godzin temu, $Szarak$ napisał:

Poborowy ci poleci samolotem, obsłuży czołg itd? Weź się na logikę zastanów czy poborowy obsłuży czołg. Xd 

Kiedy był ZAPAD2021 we wrześniu? Wtedy pociągnęli sporo poborowych.

Zakładamy, że szkolenie rosyjskie jest gorsze niż amerykańskie. ;) To teraz sobie sprawdźmy ile USA szkoli od rekruta do załogi abramsa.

 

TRAINING
Job training for an M1 armor crewman requires 22 weeks of One Station Unit Training. Part of this time is spent in the classroom and part in the field under simulated combat.

 

https://www.nationalguard.com/19k-m1-armor-crewman
Advanced Individual Training: 22 weeks at Fort Benning, GA

Some of the skills you’ll learn are:

  •  Tank operations
  •  Armor offensive and defensive tactics
  •  Map reading and scouting techniques
  •  Field combat strategy

22 dla tygodnie, po skończeniu standardowego kursu dla każdego rekruta.

Edytowane przez BumTrarara
poborowych miało być
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, BumTrarara said:

.

 

https://www.nationalguard.com/19k-m1-armor-crewman
Advanced Individual Training: 22 weeks at Fort Benning, GA

 

Still. Half a year. 

 

Czyli dziś tracimy załogę, nastepną możemy do boju wprowadzić najwcześniej za pół roku, a w praktyce (od poborowego) za rok. 

 

Nawet przy ultraszybkim programie obsługi T-72 to nadal będą minimum 3 miesiące. Przy czym dowódców szkoli się dłużej. 

 

Do tego dochodzi kwestia, że taka załoga jest przeszkolona, ale nie wyszkolona - nie ma doświadczenia i obycia poligonowego i współpracy, na to żeby zgrać załogę znowu potrzeba tygodni. Coś jak kierowca świeżo po egzaminie na prawko. 

 

Więc mamy w sumie przeszkolone świeże mięsko. Efektywność bojowa średnia do niskiej. Ryzyko strat duże. 

 

 

Edytowane przez maroon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działaniem, które proponowałem w Kijowie, i które uważam w dalszym ciągu za najskuteczniejsze, które mogłoby doprowadzić do pokoju, jest misja pokojowa NATO na terenie Ukrainy – powiedział w piątek prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS został zapytany w piątek w Polskim Radiu 24 jakie działanie mogłoby w sposób rzeczywisty położyć prezydenta Rosji Władimira Putina w takiej sytuacji, by przerwał wojnę na Ukrainie. „Takim działaniem, które proponowałem w Kijowie, i które uważam w dalszym ciągu za najskuteczniejsze, to byłaby misja pokojowa NATO na terenie Ukrainy” – odparł Kaczyński.

 

Ale – jak dodał – zostało to zakwestionowane. „Wobec tego bardzo chętnie usłyszę jakiś inny projekt. Ale właśnie taki, który prowadzi do pokoju w możliwie krótkim czasie, który daje szansę Ukrainie, daje szansę, żeby ta wojna nie zakończyła się czymś, co byłoby wielką tragedią i klęską nie tylko Ukrainy, ale całego Zachodu, a mianowicie okupacją Ukrainy” – powiedział prezes PiS.

 

Na uwagę, że prezydent Andrzej Duda zapowiedział kontynuowanie rozmów z amerykańskim prezydentem na ten temat próbując znaleźć taki format, który będzie można realnie zastosować, a który nie wprowadzi Polskę i NATO na ścieżkę wojenną.

 

„Jeżeli chodzi o kwestie formatu, to jest to sprawa do dyskusji. Chodzi o samo zademonstrowanie determinacji i – można, to tak chyba określić – o zmianę tego wrażenia, które dzisiaj niektórzy mają, być może mają je w Moskwie także, że tu jedna strona się bardziej obawia. I tą bardziej obawiającą się stroną jest ta strona NATO-wska, strona demokratyczna, strona wolnościowa. To jest bardzo niedobre wrażenie” – podkreślił Kaczyński.

 

„Sądzę, że działania, które pozwoliłyby przekonać Moskwę, że to nie jest tak, że ktoś się jej tak bardzo boi, byłyby czymś rozstrzygającym w tym starciu” – ocenił prezes PiS. (PAP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna strona @BumTrarara

 

https://www.nationalguard.com/weight/calculator

 

Ciekawe, nie przyjęliby mnie do Gwardii Narodowej. Przy moim wzroście trzeba się mieścić w widełkach 140 do 206 funtów czyli od 63 do 93 kg, oraz mieć poniżej 28% tkanki tłuszczowej. Ja mam 17% BF, ale ważę 94 kg. Trochę się zapuściłem ostatnio ale ciągle jestem mocno atletycznie zbudowany. Ciekawe skąd takie kryteria, że wolą chudzielców albo ulańców niż mięśniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaczuszki ciąg dalszy:

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jaroslaw-kaczynski-kto-nie-podniesie-reki-za-zmiana-konstytucji-doklada-sie-do/6rclrt7,79cfc278

 

Jarosław Kaczyński: kto nie podniesie ręki za zmianą konstytucji, dokłada się do zbrodni Rosji na Ukrainie

 

Przy okazji dowiedział się kto odpowiada za 'zamach' w Smoleńsku:

 

- Mając osobiste przekonanie, że w Smoleńsku doszło do zbrodni, do zamachu, nie mogłem jednak złożyć tego wszystkiego razem w pewną całość. Dziś moje pytania znalazły odpowiedź w pewnym dokumencie - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Polskiego Radia24.

 

---

 

"Putin nie jest szaleńcem"

Kaczyński mówił o tym, że Moskwa pilnie obserwuje wypowiedzi i zachowania przywódcy USA i ważne jest, by nabrała przekonania, że Zachód się jej nie boi.

 

- To nie jest państwo, które prowadzi politykę va banque, to nie jest państwo, gdzie na czele stoją szaleńcy, nie jest szaleńcem także Putin. Chociaż może czasem mu na rękę, byśmy go za szaleńca uważali - powiedział Kaczyński.

 

Katastrofa smoleńska. Nowy dokument?

Prezes PiS był pytany w Polskim Radiu 24 w związku ze zbliżającą się rocznicą katastrofy smoleńskiej o jego stwierdzenie w rozmowie z mediami Polska Press, że "pierwszy raz po zapoznaniu się z różnymi dokumentami może powiedzieć, że ma wyjaśnienie całości". Proszono go o wyjaśnienie, co to znaczy.

 

- To znaczy, że przez te lata mając osobiste przekonanie, że doszło do zbrodni, do zamachu, nie mogłem jednak złożyć tego wszystkiego razem w pewną całość. Ja mówię tutaj od strony technicznej. Nie mówię tutaj o winie. Mówię tylko o tym, żeby sobie odpowiedzieć jak to było, w jaki sposób do tego wszystkiego doszło, czyli krótko mówiąc jak dokonano tego wszystkiego, co wiąże się z zamontowaniem jakichś środków wybuchowych w samolocie, w jaki sposób to zostało odpalone - wymieniał.

 

- Dlatego też samolot, choć piloci zrobili wszystko, co trzeba, żeby (samolot) się podniósł, żeby zaczął zwiększać wysokość, zaczął opadać i w końcu jak to było z tym rozerwaniem samolotu. Dlaczego ciała zostały rozerwane w ten sposób, iż w żadnym wypadku nie da się tego wyjaśnić tymi przeciążeniami, które były związane z samym uderzeniem o miękką ziemię - dodał Kaczyński.

 

Jak dodał, o tym, że tego dnia na miejscu katastrofy ziemia była miękka przekonał się osobiście. Zauważył, że to "bardzo zmniejsza siłę uderzenia". - Mogę powiedzieć, że dzisiaj te wszystkie pytania uzyskały jakąś odpowiedź, i to zostało ujęte w pewnym dokumencie, który do tej pory nie był przedmiotem publicznej debaty, ale mam nadzieję, że niedługo się nim stanie - dodał wicepremier.

 

- Dziś te pytania znalazły odpowiedź w dokumencie, które nie stały się jeszcze przedmiotem publicznej debaty, ale mam nadzieję, że wkrótce się stanie. Fakty są faktami, nie da się ich podważyć - powiedział.

 

 

 

----

A teraz połączmy kropki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Obliteraror napisał:

O, a tu pozytywny PR ktoś spierdolił.

 

 

Myślę, że ci najbardziej zawzięci ukraińscy patrioci mają wywalone na to, jaki jest odbiór takiego bandery za granicą. Oni nawet u nas pewnie będą dziarsko głosili, że to był wielki Ukrainiec, i że dobrze się stało, że lachów wyrżnęli.

Poczekajcie trochę, a sami zobaczycie.

Gdy zobaczyłem wywiad z niejaką Darią Korsak, studiującą na umcs w Lublinie - która na wizji ze słodkim uśmiechem przyznała, że "najeźdźcy koniec końców opuszczą naszą ziemię - albo w niej spoczną" - to pomyślałem sobie o czymś, o czym jednak tu nie napiszę. :)

 

Edytowane przez zychu
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zychu napisał:

Myślę, że ci najbardziej zawzięci ukraińscy patrioci mają wywalone na to, jaki jest odbiór takiego bandery za granicą. Oni nawet u nas pewnie będą dziarsko głosili, że to był wielki Ukrainiec, i że dobrze się stało, że lachów wyrżnęli.

Poczekajcie trochę, a sami zobaczycie.

Gdy zobaczyłem wywiad z niejaką Darią Korsak, studiującą na umcs w Lublinie - która na wizji ze słodkim uśmiechem przyznała, że "najeźdźcy koniec końców opuszczą naszą ziemię - albo w niej spoczną" - to pomyślałem sobie o czymś, o czym jednak tu nie napiszę. :)

 

Jest i będzie dokładnie tak jak piszesz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, maroon said:

Anyway, fajnie być ptysiem miszczem soszjal mediów.

Gratuluję; ale pominąłeś myśl wątku, i kluczowy cytat "Ogół nie neguje szczegółu. Jest to zupełnie osobna sprawa. "

Teraz, wątek jest o Ukrainie - podpowiadam.

Zdjęcie porównuje WTC. Tam też były "szurskie teorie" o termitach itd. ale nie negowało to samego faktu zamachu - ataku samolotem.

A teraz mamy "szurskie teorie o obronie własnej", ale nie neguje to samego aktu agresji wojskowej.

Masz już ogląd na różnicę między szczegółem a ogółem?

 

7 hours ago, maroon said:

A jak ptysie nie wiedzą, co ogień robi z betonem, to polecam zdjęcia z pożaru garażu podziemnego w Warszawie onegdaj - samo zbrojenie w stropie zostało.

Ogólnie ogień z betonem robi "chrup"; ale przechodząc do szczegółów - fakt, zbrojenia pozostały.

9-11-thermate-beams1.jpg?w=640&h=483

 

2 hours ago, cst9191 said:

ale mam nadzieję, że niedługo się nim stanie - dodał wicepremier

Można z wysoką skutecznością przewidzieć, że padnie tam zwrot "gdy samolot leciał nad Białorusią"....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KespertDalej nie wiadomo, jak to będzie z tą Białorusią. Natomiast dzisiaj ciekawa informacja się pojawiła:

Atak na Białoruś byłby całkowicie głupią rzeczą. Błąd pokroju Putina na Ukrainę. Od wielu, wielu lat Rosja chce sobie zjednać te tereny i Pl. Dlatego tyle zgrzytów jest. 

Moje przeczucie dalej jest to samo. Łukaszenka jest pod butem Putina bo po prostu nie ma innego wyjścia. Być może teraz będzie okazja wyrwać go z tych kleszczy Putina - ale też potrzebuje poparcia zachodu. Nawet Unia albo USA coś tam ostatnio wspomniały o Białorusi. 

Babaryka który był mocno prorosyjski dostał w Białorusi 14 lat więzienia. 

Atak na Białoruś pcha je w kleszcze Rosji jeszcze bardziej, niż Ukraine w zachód...

 

 

Edytowane przez $Szarak$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Już onuce węszą, czy wypowiedź Bajdena 2:33- 2:45 to skleroza starcza, czy się mu coś wymsknęło :P 

 

Quote

Look at how they’re stepping up.  Look at how they’re stepping up. 

And you’re going to see when you’re there. 

And you — some — some of you have been there.  You’re going to see — you’re going to see women, young people standing — standing the middle of — in front of a damn tank, just saying, “I’m not leaving.  I’m holding my ground.”  They’re incredible.  But they take a lot of inspiration from us.

 

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2022/03/25/remarks-by-president-biden-during-visit-with-service-members-of-the-82nd-airborne-division/

Popatrz, jak (Ukraińcy) robią postępy. Zobacz, jak się podnoszą. 

I zobaczycie to, kiedy tam będziecie. 

A niektórzy z was już tam byli. Zobaczycie kobiety, młodych ludzi stojących przed cholernym czołgiem, mówiących po prostu: „Nigdzie nie odchodzą. Zostaję tutaj”. Są niesamowici. Oni czerpią z nas wiele inspiracji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, $Szarak$ said:

Atak na Białoruś pcha je w kleszcze Rosji jeszcze bardziej

Chyba że "nagle" uda się udowodnić, że bardziej wepchnąć Łukaszenki na brata Putina już się nie da.

Pobawię się w proroka (patrz @Martius777😞

1. Następuje udowodnienie pełnej podległości Białorusi względem Rosji

2. uznanie jednocześnie, że białoruskie służby odpowiadają same za swoje czyny (bo na Rosja-Nato jeszcze nie czas)

3. Polska wysuwa względem Łukaszenki oskarżenie stanowiące casus belli, stawiając nierealne żądania

4. Spanikowany Łukaszenka zaczyna "atak wyprzedzający" licząc na Rosję i ich bomby

5. Rosja nie udziela wsparcia (jest na Ukrainie, rozumiecie)

6. Po krótkim okresie (tydzień/dwa) NATO staje po stronie Polski. Rosja odpuszcza Białoruś, odcina się, "oni sami chcieli"

7. Polska podpisuje z Białorusią traktat pokojowy

 

Zgadywanka Kesperta: Borys to pierwsza gałązka pokoju, znak odwilży - ale za późno. Biden przywiózł dowody, "zobaczycie kiedy tam będziecie".

Edytowane przez Kespert
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

young people standing — standing the middle of — in front of a damn tank, just saying, “I’m not leaving.  I’m holding my ground.”  They’re incredible. But they take a lot of inspiration from us.

lol. :) Amerykanie raczej są tymi, którzy rozjeżdzają ludzi czołgami. Kraj, który od czasu wojny domowej wysyłał wojsko za oceany - czasem po to, aby podbijać obce ziemie - nie wie, czym jest śmierć cywilów i okupacja. Tzn. wie, ale od tej drugiej strony - strony najeźdźcy. :)

Edytowane przez zychu
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra @Kespert, ale skoro się dzieje tak, jak @Mosze Red podrzucił film. Czyli Rosja siłowo przejęła dowodzenia w siłach białoruskich i wchodzą na Ukrainę, to czy Łukaszence w ogóle uda się ten atak przeprowadzić? Jeśli Białoruś uderzy na Ukrainę sporymi siłami to atak na Pl nie będzie za bardzo realny w tym samym czasie. Jeśli poniosą na Ukrainie straty to później tym bardziej - oni mają słaba armię a po Ukrainie może być jeszcze gorzej - dużo gorzej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.