Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Władimir Władimirowicz napisał:

Licząc czołgi i inne maszyny należy wziąć pod uwagę ich stan. W przypadku Rosji - większość to złom. Straszą liczbami.

Te 3000 tys czołgów to pewnie elita, która i tak ledwo sobie radzi.

Kuczę, skąd ty to wszystko wiesz? Niezwłocznie przekaż te informacje władzom Ukrainy!

15 minut temu, Rnext napisał:

jeśli dla wszystkich wszystko jest jasne z tą wojną, to kurde, gratuluję przenikliwości.

Widzimy tylko wycinek większej gry o skali globalnej. Nie zamierzam tu się mądrzyć, bo za głupi ze mnie mosiek - ale dla mnie jest jasne, że ruscy dokonali agresji na Ukrainę. I tyle się dla mnie liczy.

 

Oczywiście patrząc trzeźwo, to bardzo ostre zagranie (jak to ujął @Obliteraror) jest tylko konsekwencją natowskiego drang nach osten. Co nie zmienia faktu, że w Kijowie i reszcie kraju giną ludzie.

 

Ja nie opieram się na mediach, mam stały kontakt ze znajomymi (jeden mój wspólokator dostał urlop, pojechał do domu, do Łucka, a teraz dostał powołanie - chłopak 19 lat, pracował w Lublinie na produkcji).

 

Na faktyczną ocenę całego tego cyrku - od skali taktycznej po strategiczną - przyjdzie nam poczekać wiele lat. Co nie znaczy, że nie można już w tej chwili dokonać pewnych ostrożnych podsumowań.

Edytowane przez zychu
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, maroon napisał:

Ta? Zobacz jak się kuce na cpnach jednoczą. 

To może jest wszystko zaplanowane przez obronę terytorialną gmin Januszy , jak ruskie przyjdą , będą pełnymi paliwa passatami nacierać na nadjeżdżające czołgi , zostawia kosmyk włosów Grażynie i stworzą swoiste oddziały Kamikaze z pasków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Turop said:

To może jest wszystko zaplanowane przez obronę terytorialną gmin Januszy , jak ruskie przyjdą , będą pełnymi paliwa passatami nacierać na nadjeżdżające czołgi , zostawia kosmyk włosów Grażynie i stworzą swoiste oddziały Kamikaze z pasków.

Ja bardziej obstawiam, że będą spuszczać paliwo z czołgów. I ruskich i naszych! 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Władimir Władimirowicz said:

Globalfirepower - rzetelny ranking niczym gwiazdki piłkarzy w FIFA 21 :)

Nie będę się spierał o rzetelnośś tego rankingu - jak podważasz liczby w nim zawarte - to które są fałszywe? / masz lepszy ranking to poproszę o linka. 

3 minutes ago, Władimir Władimirowicz said:

Ruscy mają około 1mln. Ale z tego - 

-200k to lotnicy/obsługa lotnisk/radarów

-150k to marynarze 

-100k wojska strategiczne/informatycy 

-300k altylerzysci i inni siedzący w wyrzutniach

-50k spadochroniarze 

-200k żołnierze 

 

A Rosja właśnie wystawiła około 200k żołnierzy.

Można prosić o źródło, bo ja takiego nie znalazłem.

 

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-60158694

BBC donosi o

Military units heading into Ukraine will be drawn from up to 190,000 personnel gathered close to Ukraine's borders in recent months.

co sugeruję, że te 200k to całe wojsko. 

 

3 minutes ago, Władimir Władimirowicz said:

Licząc czołgi i inne maszyny należy wziąć pod uwagę ich stan. W przypadku Rosji - większość to złom. Straszą liczbami.

Te 3000 tys czołgów to pewnie elita, która i tak ledwo sobie radzi.

@zychu już to pięknie skomenentował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że Rosja się zakopie na dłuższy czas w tej wojnie na Ukrainie, będą negocjacje, szacher-machery pod zielonym stolikiem dyplomatów, koniec końców Putin coś tam wynegocjuje od Zachodu a Zachód zapłaci mu jakiś haracz za spokój - może to będzie cała Ukraina, może część, może Kraje Bałtyckie a może nawet Polska, kto wie?

Rosja jest jak taki Łobuz, Chuligan i BadBoy w naszej kamienicy, żeby mieć z nim spokój trzeba mu od czasu do czasu coś odpalić, jakąś flaszkę, działkę i haracz.

Koniec końców moim zdaniem Rosja i tak stanie po stronie Oceanu (podobnie jak w II wojnie światowej) układ z Chinami to początek końca Rosji.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext, jak najbardziej to możliwe. I przykre w sumie, bo naprawdę wolałbym, by ktoś tam sobie do łba oleju nalał i nawet z czystej żądzy swojego zysku to ukrócił. Powód mnie nie interesuje, liczy się efekt.

 

Podobno 10 km od centrum Kijowa.

 

 

 

Edytowane przez Obliteraror
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ace of Spades napisał:

Koniec końców moim zdaniem Rosja i tak stanie po stronie Oceanu (podobnie jak w II wojnie światowej) układ z Chinami to początek końca Rosji.

Moim też. Układ CHRL - FR w długim horyzoncie skończy się jak w dowcipie: na granicy polsko - chińskiej zapanował spokój.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roma locuta, causa finita : )

 

Talibowie wzywają do pokoju na Ukrainie

Rząd talibów w Afganistanie wydał pierwsze oświadczenie w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę. Rzecznik radykałów Muhammad Naim wezwał na Twitterze "obie strony konfliktu do rozwiązania kryzysu poprzez dialog i środki pokojowe". Poprosił też o "ochronę afgańskich studentów i imigrantów na Ukrainie". Po przejęciu w sierpniu kontroli nad krajem przez talibów ukraińska armia ewakuowała do Kijowa blisko stu Afgańczyków.

 

 

  • Like 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Obliteraror napisał:

Moim też. Układ CHRL - FR w długim horyzoncie skończy się jak w dowcipie: na granicy polsko - chińskiej zapanował spokój.

Paradoksalnie to właśnie Zachód jest największym gwarantem dalszego istnienia Rosji w obecnej formie, gdzie Putin i jego Koledzy sobie spokojnie tą masą upadłościową zarządzają, natomiast Chiny w dalszej perspektywie podporządkują sobie całkowicie Rosję i będzie tylko Arbeit! Arbeit!

Rosja właśnie teraz renegocjuje z Zachodem nowe warunki na przyszłość.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, PyrMen napisał:

Tu nie ma co "kozaczyć" nasza gówno armia to dopiero jest syf. 

 

O brakach sprzętowych szkoda gadać, u nas zawsze mają na wszystko czas. 

 

 

Potwierdzam. Znajomy jest żołnierzem, i jakiś czas temu mieli jechać na granicę pod Białoruś ale finalnie nie pojechali. Powód? Niesprawny sprzęt i brak przygotowanego zaopatrzenia i zapasów. 

 

Wstyd i żenada, nie wiadomo jak to skomentować. Więc w wojnie my wpadlibyśmy jeszcze gorzej niż Ukraina. 

 

Ale takie są rządy PiS i Maciory,  który rozbroił całą armię. Cała kasa na wojsko szła  na nagrody, premie, dodatki i podwyżki. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Brat Jan napisał:

Tam przy słabych rządach może się wydarzyć "Jugosławia" i to na wielką skalę, oczywiście jestem za.

Jeżeli na Ukr. ugrzęźnie na dłużej znaczna część armii to całkiem możliwe, że wewnątrz Rosji ruszy "druga Czeczenia" wspomagana przez "demokrację".

Wszystko pięknie-ładnie, tylko problem jest taki, że jesteśmy blisko tego Pandemonium - Putin i jego Koledzy to jeden łobuz w naszej Kamienicy, który trzyma za mordę innych łobuzów pomniejszego płazu, jak go zabraknie zacznie się łobuzerka na całego, do tego dochodzi broń atomowa, elektrownie atomowe i islam, Zachodowi bardziej opłaca się opłacać jednego konkretnego stabilnego Łobuza w Kamienicy niż kilku zjebów. 

Putin o tym wie i renegocjuje opłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unknown people began to storm the Verkhovna Rada and the government quarter in Kiev.

 There is information that these are local anti-fascist security forces, with the support of Russian special Forbes

The assault on Kiev will be carried out primarily by forces from Chechnya.  Among other things, their actions will be personally coordinated by Ramzan Kadyrov.

Praktycznie od godziny pojawia się ciągle informacja na necie  że atakowane są obiekty rządowe w Kijowie.

 

@zychu Czyli może jednak źle obstawiałem z tymi Czeczenami po której stronie są.

Kijów:

https://media.discordapp.net/attachments/900060218740867073/946687664998977566/VID_20220225_093825_841.mp4

Edytowane przez Hubertius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boję się za bardzo wojny konwencjonalnej Polska vs. Rosja (przynajmniej nie teraz). Obawiam się natomiast tej rzeszy ludzi, którzy do nas na dniach z Ukrainy przybędą. Szacunki w mediach głównego ścieku podają, że może to być 1-3 mln ludzi. Czy ktoś z was wierzy, że na granicy będą ich odpowiednio weryfikować. Ciekawe ile nielegalnej broni przybędzie do naszego kraju razem z nimi. Ciekawe kto między nimi przybędzie (zwyczajni bandyci, rosyjscy wywrotowcy czy innej maści niebezpieczni ludzie).

Boję się destabilizacji w naszym kraju, do rozkładu służby zdrowia wystarczyły 2 lata histerii z wirusem celebrytą, teraz widać dokładają nam powrót do niestabilności i niebezpieczeństw lat 90-tych (jeszcze brakuje nam wymuszeń, haraczy, wybuchów bombowych i strzelanin mafijnych na ulicach). Moim zdaniem policja nas nie obroni. Teraz już jest ciężko - w mojej mieścinie policjantów jest na zmianie kilku, a mają do obsługi oprócz miasta jeszcze sąsiednią gminę. Z ich dzielnością też różnie bywa - przeważnie są dzielni w przypadku rowerzysty na chodniku, ale już nie widzą  jak Ukraińcy chodzą i piją alkohol na ulicach, śmiecą czy rozrabiają, o wtargnięciach na prywatne nieruchomości już nie wspomnę.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

W zasadzie, to nic niewiadomo. 

 

Media brandzlują się "odgłosami strzałów", "ludźmi w schronach", "ewakuacją noworodków". Faktycznych informacji jak na lekarstwo. 

 

Podobno ruscy ugrzęźli. 

Podobno zniszczono rosyjskie lotnisko w Rostowie. 

Podobmo wyczyszczono Kijów z oddziałów rozpoznania (dywersantow). 

Podobno wysadzono most na Dnieprze. 

Podobno ruski batalion się poddał. 

Podobno. 

 

W choooj ciężko z tego medialno-tłitkowego bełkotu wyciągnąć rzeczywisty obraz sytuacji. 

 

Kolejne 2-3 dni będą rozstrzygające. 

 

Ach. I niemiecka prasa zaczyna robić Putinowi koło dupy. 

Edytowane przez maroon
  • Like 1
  • Dzięki 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, niemlodyjoda said:

 

Bo w "polskim" internecie CI nie powiedzą, że przed Majdanem w Kijowie mówiło się tylko po rosyjsku i w miastach na wschód to samo, i że język Ukraiński zna tylko część obywateli tego kraju.

Mieszkałem we Lwowie pół roku, w Kijowie w sumie prawie rok i powiem jedno - to są dwa światy - zachodnia i centralno-wschodnia Ukraina.

Ukraińcy jako tacy nigdy w historii nie mieli swojego Państwa zanim nie stworzyło go ZSRR w 1991 roku.

 

Dodatkowo - wiesz o tym, że oni dopiero ustawą wymusili, że appki, strony www muszą mieć wersję językową ukraińską bo normalnie wszystko było i jest po rosyjsku?

Na 3 moich pracowników z Ukrainy jeden mówi płynnie po ukraińsku, jeden w ogóle, a trzeci duka. Laski z którymi się spotykałem - 50/50 znały/nie znały ukraińskiego.

 

Co ważne - innej historii uczą się na Ukrainie zachodniej (w szkołach), a innej na wschodniej - na wschodzie albo nie słyszeli o Banderze albo traktują go jak w Polsce a na zachodniej Ukrainie to ich bohater-założyciel Państwa.

 

W ogóle to może promil ludności polski wie i rozumie co oznacza "ja ruski".

Ja ruski = Rosjanin, Ukrainiec, Białorusin etc.

Ruski = Rusin = wschodni Słowianin.

Ale to już jest za dużo do pojęcia przez nałogowych czytelników Gazety Polskiej ;) 

 

 

Najzabawniejsze jest to, że wszyscy podniecają się NS2, przez który nie płynie gaz, a zapomnieli, że świetnie ma się Nord Stream, przez który gaz płynie. Mam głęboki szacunek do Niemców w jaki sposób uprawiają teraz dyplomacje - przecież przeciętny odbbiorca papki telewizyjnej myśli, że oni odmówili Rosji kupowania gazu :D

 

NS2 będzie zamrożony na pół roku, max rok i zostanie dokończony.

 

 

Mnie najbardziej bawią ludzie, którzy wierzą w straty podawane przez jakąkolwiek armię bądź straty jakie zadała przeciwnikowi :D

Na podstawie polskiej prasy i polskiego Twittera zginęło z 1 000 000 Rosjan, a ukraińskie wojska jest w kontrofensywie już pod Moskwą :)

 

 

Dokładnie tak.

Jutro może być już po całej "wojnie".

 

 

Rosja najprawdopodobniej nie zostanie odcięta od SWIFT bo tylko na to czekają Chiny aby stworzyć alternatywę dla SWIFT.

Gdyby jednak została - nie ma lepszego prezentu dla Chin.

 

 

Portal defence24 jest tak samo wiarygodny w kwestii Rosji jak kanał państwowej telewizji rosyjskiej wobec Ukrainy :D 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

A tu mnie ten staruszek ze stanów ubawił po pachy (9 lat starszy od Putina) :D

 

Biden wskazał, że po rozmowach z liderami G7 można powiedzieć, że istnieje pełna zgoda. "Ograniczamy zdolności Rosji do prowadzenia działalności biznesowej w dolarach, euro, funtach i jenach, bycia częścią globalnej gospodarki" - podkreślił prezydent USA.

 

Za jakich ten człowiek debili musi uważać ludzi, którzy mają być odbiorcami jego komunikatów :D 

 

------------------------------------------------------------------------------

 

Ukraina przegrała tę wojnę na własne życzenie najpierw, w 1994 roku, wierząc w gwarancje Anglii i USA, iż po oddaniu broni atomowej będzie miała ich gwarancje bezpieczeństwa, a potem, w 2014 roku, kiedy uwierzyła w bajki o wstąpieniu do UE i NATO.

Generalnie - Ukraińcy mogą podziękować USA za przyłożenie ręki do rozbioru ich państwa przez agresora jakim jest Rosja.

 

Bardzo poważne ostrzeżenie dla Polski co do tzw. "sojuszy" tym bardziej, że za rogiem czeka następna wojenka - o Tajwan.

 

 

Co sądzisz o tym - Ukraincy, jak już przegrają wojnę i zaczną uciekać do Polski, zaczną być przedstawiani tak jak czarni w stanach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.